více >>

Skautská pošta ve službách první republiky

Akce již skončila

Křemže - 

Křemežští skauti si připomenou v sobotu 20. října sté výročí vzniku republiky akční městskou hrou pro celou rodinu inspirovanou skutečnými událostmi poválečných dnů.

Ne každý ví, že v prvních chaotických měsících po vzniku Československa pomáhali v Praze v činnosti úřadů právě skauti. Dobrovolníci drželi hlídky u strategických míst, dívky pomáhaly v úřadech jako spojovatelky či tlumočnice, ale hlavně Junáci zajišťovali kurýrní službu mezi významnými státními úřady. Vznikly tak první československé známky pro tuto službu určené. Hru, jednoduše nazvanou Skautská pošta, pořádá křemežský oddíl jako vzpomínku na tyto události a zároveň oslavu letošního významného výročí.

Městskou hru plnou akce pro šestičlenné týmy nepořádají křemežští poprvé. Tradici u nich má hra s názvem Krajský berník, která je ale inspirována obdobím a událostmi 16. století. Skautská pošta je výroční výjimkou, avšak vychází z podobného modelu. V časovém limitu sto dvaceti minut musí tým získat co nejvíce známek, okolkovat jimi obálky a ty doručit do příslušných schránek. Jednotlivá stanoviště, na kterých si tým musí známku dobýt, jsou vymyšlena tak, aby týmy testovala v různých dovednostech, od sportu přes šifrování, vzájemnou komunikaci, po například znalost etikety. Důležitá je strategie, možností jak získat poštovní známky je hodně, ale času i obálek málo. Na akčnosti hře dodává i mnoho speciálních úkolů a možností zisku známek, např. doručení hodnotných depeší či potkávání dobových postav. Po herním poli, které vlastně vytváří celý městys Křemže, se bude pohybovat například i sám Tomáš Garrigue Masaryk. Středem celé hry bude kavárna Slavie, do které tradičně dodají pochoutky maminky a babičky místních skautů.

Hra Skautská pošta nabízí možnost zábavně stráveného odpoledne a zároveň připomenutí významu skautského hnutí v našich dějinách.

Autor: Petra Brabcová

20. 10.  (13:30–17:30)
Křemže
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ