Nákladní loď Tchien-čou-2 (Nebeská loď-2) odstartovala do vesmíru na nosné raketě Dlouhý pochod-7 Y3 z kosmodromu Wen-čchang na ostrově Chaj-nan, sdělil dnes čínský kosmický úřad. Tchien-čou-2 je druhá z 11 misí, které jsou potřeba pro dokončení komplexu v příštím roce. Základní modul Tchien-che (Nebeská harmonie) budoucí stanice vynesla na oběžnou dráhu na konci dubna raketa Dlouhý pochod 5B.

Čínská vesmírná stanice bude mít tři moduly a bude druhým funkčním orbitálním komplexem vedle Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), na jejímž provozu se podílí více zemí, včetně USA, Ruska a Japonska. Spojené státy Číně zamezily účast na ISS.

Robotické vozítko pro Mars Ču-žung
Čínské vozítko Ču-žung zahájilo svou misi. Poprvé vyjelo na povrch Marsu

Loď Tchien-čou-2 zakotví na modulu Tchien-che, který bude poskytovat zásoby kosmonautům a pohonné hmoty pro udržení stanice na oběžné dráze. Původně měla odstartovat dříve v květnu, ale z technických důvodů byl start odložen, informovala čínská média.

První čínská nákladní loď stejného typu, Tchien-čou-1, byla vyslána do kosmu třikrát v roce 2017, aby dodala palivo vesmírné laboratoři Tchien-kung-2. Čína tak otestovala technologie potřebné k podpoře budování vesmírné stanice. Obě čínské vesmírné laboratoře, Tchien-kung-1 a Tchien-kung-2, byly v posledních letech z oběžné dráhy odstraněny.

Satelit Starlink ve vesmíru
VIDEO: Unikátní záběry. Satelity Starlink proletěly noční oblohou

V příštím roce se Čína chystá dostat na oběžnou dráhu další dva moduly své vesmírné stanice. Použije k tomu svou největší a nejsilnější raketu Dlouhý pochod 5B, která unese až 25 tun nákladu.

Tento měsíc Čína vypustila své robotické vozítko Ču-žung na povrch Marsu. Stala se tak teprve druhou zemí po Spojených státech, které se podařilo na povrch Marsu dopravit a vysadit funkční aparát.