Nespíte-li sami, vyspíte se lépe, tvrdí aktuálně zveřejněná studie. Samozřejmě to ale neplatí vždy. Pouze v případě, pokud člověk spí s manželkou, manželem nebo partnerem, partnerkou. Pokud někdo pravidelně spí se svým malým dítětem, většinově uvádí zásadnější nespavost než ti, kteří spí úplně sami.

Bez depresí a úzkostí

Aktuální zjištění vycházejí z průzkumu hodnocení spánku u více než tisícovky dospělých osob v produktivním věku v USA a naznačují, že to, vedle koho spíme, může mít vliv na to, jak dobře se cítíme, když se probudíme. Tento výzkum byl nyní prezentován na výročním zasedání odborných spánkových společností (Associated Professional Sleep Societies).

V porovnání s těmi, kteří spali sami, účastníci, jež sdíleli postel se svým partnerem, uváděli menší únavu a schopnost rychleji usnout a spát déle. Tato skupina měla také nižší skóre deprese, úzkosti a stresu než ti, kteří spali osamoceně.

Hádky nemusí pokaždé jen uškodit. Mohou vztah upevnit.
Hádky mezi partnery vylepšují vztah. Musí se ale dodržovat určité podmínky

„Ukazuje se, že spaní s partnerem má velký přínos pro zdraví spánku, včetně snížení rizika spánkové apnoe, tedy nebezpečného přerušování dýchání během spánku, nespavosti a celkového zlepšení kvality spánku,“ uvedl autor výzkumu psychiatr Brandon Fuentes z Arizonské univerzity.

Zda je zlepšení duševního zdraví způsobeno přínosem společného spánku nebo celkovou kvalitou partnerského vztahu, není úplně jasné. S největší pravděpodobností je důležité obojí. Obecně platí, že lidé v partnerských vztazích vykazují lepší fyzické i duševní zdraví než ti, kteří žijí takzvaně single.

Pocit kvalitního spánku

Je nesnadné zjistit, proč tomu tak je. Existuje totiž příliš mnoho proměnných, které ovlivňují tělo a mysl v průběhu celého života. „Když se k tomu připočte záhadná povaha spánku, obraz se ještě více zamlží," sdělil Fuentes.

Většina studií, včetně té aktuální, které dosud zkoumaly výhody spaní o samotě nebo ve společné posteli, se opírala o subjektivní hodnocení kvality spánku respondenta. Pouze několik studií se zabývalo tím, jak spánek s partnerem skutečně ovlivňuje klíčové neurologické fáze spánku, jako je třeba spánek s rychlými pohyby očí, známý jako REM.

Sedm hodin denně, to je podle nejnovější studie optimální doba spánku.
Jaké je optimální množství spánku ve středním věku? Vědci přinesli odpověď

Zajímavé je, že jeden z těchto podrobných výzkumů zjistil, že páry nejen synchronizují své pohyby během spánku, ale také synchronizují své fáze spánku. Když páry spaly ve stejné posteli, jejich fáze nejhlubšího spánku REM se zvýšila o deset procent a byla méně přerušovaná než při spánku o samotě.

Jiná vědecká práce, která využila chytrých hodinek, jež v noci zaznamenávaly pohyby spáčů, zjistila, že pohyb v noci se opravdu zvyšuje, když člověk spí vedle svého partnera a synchronizuje se s ním. Ovšem fakt, že je v noci zaznamenáno více pohybu, nemusí nutně znamenat, že byl spánek horší.

Lepší usínání

Mezilidská synchronizace podle expertů souvisí s prosociálním chováním i sociální vazbou, což má příznivý vliv na duševní zdraví. To by mohl být jeden z důvodů, proč podobné průzkumy potvrzují fakt, že páry se cítí lépe, když spí spolu. Například jeden z průzkumů zveřejněný v tomto roce zjistil, že respondenti si myslí, že v noci usínají rychleji, pokud sdílejí postel s dlouhodobým partnerem.

Bohužel podobné průzkumy nijak neodhalují, jak sdílení lůžka s partnerem zlepšuje lidský spánek. Zatím víme jediné: Má to souvislost. Bez dalšího výzkumu je tedy otázka, zda je pro člověka spánek s partnerem lepší, nebo se prostě jen liší od spánku o samotě, stále otevřená, píše server Science Alert.