Volby do zastupitelstva v Nevězicích na Písecku vyhrálo sdružení Pro Nevězice se ziskem 52,79 procenta. Získalo tak čtyři mandáty ze sedmi. Nevězice I volilo 33,07 procenta voličů, mají tak dva mandáty. Jednoho zastupitele získala kandidátka Nevězice 2023.

Z uskupení Pro Nevězice zasednou v zastupitelstvu Emil Mašanka, Jaroslav Kožíšek, Filip Veselý a Vladimír Kyliánek. Za Nevězice I Iveta Štědronská a Antonín Jančík, za Nevězice 2023 pak Renata Drábová.

Voleb se v sobotu zúčastnilo 77 z celkových 123 voličů. Volební účast dosáhla na 62,6 procenta.

Bývalého starostu a zároveň lídra vítězné kandidátky Vladimíra Kyliánka úspěch těší. Potvrdil také, že má v plánu usilovat o post starosty. Hlavně je však rád, že obec nebude dál řídit správce ministerstva vnitra a její osud se tak vrátí zpět do rukou místních. "Byli jsme jediná obec v jižních Čechách, kde se na podzim volby nekonaly. Než aby dál obec řídil dosazený správce, nakonec se lidé přece jen rozhodli kandidovat," vysvětlil.

O kandidaturu v podzimních volbách totiž projevili zájem pouze čtyři zájemci, což bylo málo. Ostatní, jak tehdy uvedl starosta Vladimír Kyliánek, ztratili chuť. Odradily je prý časté kritiky na účet zastupitelstva. "Remcat a stěžovat si umí kdekdo. Aby pak ale přidali ruku k dílu nebo dokonce kandidovali, to ne," zhodnotil podzimní fiasko. To se však před nynějšími volbami změnilo.

"Nakonec jsme tu měli 18 lidí na třech různých kandidátkách. Jsme rádi, že si budeme moct řídit obec sami. Máme stavební povolení na kanalizaci a rádi bychom ji udělali," dodal.

V obci žije trvale kolem 140 obyvatel, spadá pod ni však ještě dalších zhruba 140 rekreačních objektů.

V rámci republiky podle Jána Czopa řešilo na podzim stejný problém jako Nevězice jedenáct obcí. V jedné na severu Čech se nepodařilo ani napodruhé kandidátku složit. Po vyhlášení výsledků voleb poběží desetidenní lhůta pro případné námitky, poté musí být sedm dní vyvěšen termín ustavujícího zasedání. Po něm se ujme vedení obce nový starosta nebo starostka.