Srdce se svírá a slzy v oči derou. Slovo se stalo skutkem a strach z mauthausenského pekla už není. Čechoslováci, kamarádi, jsme svobodni.

Slova teologa Vratislava Buška z 5. května 1945, která si zapsal do deníku jeden z vězňů v Mauthausenu, dobře ilustrují obsah výstavy, jež v úterý začne v Krumlově. Má název Místa utrpení, smrti a hrdinství a její vernisáž se uskuteční od 15 hodin ve foyer městského úřadu v Kaplické ulici.

Nese podtitul Vězni z českých zemí v nacistických koncentračních táborech a cílí hlavně na dospívající mládež.

„Náš pracovní název je Aby děti věděly, proč nemají hajlovat. Na 28 panelech znázorňuje specifičnost nejvýznamnějších koncentračních táborů, káznic a věznic od nástupu nacistů k moci.

Dokumenty připomínají hrůzy nacistické vlády a varují před nebezpečím skupin, které dnes velmi agresivně propagují nacistické ideje,“ řekla organizátorka Olga Zárubová.

Výstavu, která potrvá do 30. března, už viděli lidé ve více než 30 městech. Stejně jako jinde nabízí pořadatelé debaty pro žáky.

„V jednání jsou přednášky pro školy. Pokud budou mít zájem, budou besedy s lidmi, co přežili koncentrační tábory,“ upřesnil Filip Putschögl z kanceláře krumlovského starosty.

Skina přesvědčili

Expozice míří na mladé a účinkem se nemíjí. Dokládá to příběh z jedné vernisáže. „Byl tam mladý skin, který si vše pečlivě prohlédl, a pak říkal: já jsem to vůbec nevěděl, musím to říct kamarádům, že oslavují něco, co je úplně scestné,“ doplnila Zárubová.