Po dobu pěti dnů můžete od čtvrtka v Českém Kumlově zažít Miraculum. Co to je? Miraculum je mezinárodní divadelní festival, který vychází z mimořádné malebnosti místa, kde se koná. Impozantní silueta zámku, zámecké Barokní divadlo, rozsáhlé, krásně a znalecky obnovené soubory historických budov a bohaté kulturních tradice umožňují vnímat město na Vltavě jako divadelní město – tedy oživlý zázrak.

„Od počátku zůstáváme věrni koncepci festivalu, kterou je oživení hodnot divadelní historie. Proto festival zajímají díla klasiků, hudebních skladatelů, kteří mohou být rozmanitým způsobem interpretováni. Festival se tedy neobrací do budoucnosti jako spíš do minulosti,“ říká předseda festivalového výboru Jan Dvořák. Proto se již potřetí stanou jeho dějištěm autentická prostředí, jako jsou Renesanční dům, Maškarní sál na Zámku, areál bývalé Prelatury s Prokešovým sálem, Městské divadlo, anebo Divadelní centrum u sv. Jošta s Muzeem marionet na Latráně.

Podle slov Jana Dvořáka stojí festival na průsečíku scén: „Nese aspekt jak regionální, tak nadregionální. Participují na něm jak místní, tak mezinárodní divadla, ale i Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České.“ Oživení více než pětisetleté divadelní tradice potvrzuje také Jan Vozábal, ředitel Městského divadla, které je každoročně spolupořadatelem festivalu.

„Letošní ročník nese podnázev festival hodnot, které přetrvaly. Stěžejní aktivitou je Barokní divadlo, kde se naskytla jedinečná příležitost uvést ve scénickém provedení a uměleckém podání souboru Hofmusici Vivaldiho operu Argippo, kterou v březnu objevil v bavorském Řezně cemballista Ondřej Macek. Dalším magnetem bude představení pražské Ypsilonky, která je už tradičním hostem festivalu. Právě režisér Jan Šmíd měl totiž opět šťastnou ruku při výběru klasické látky, kterou přenesl do srozumitelného současného jazyka. V sobotu tedy uvidíme inscenaci Rusalka nejen podle Dvořáka aneb Kdo je stará Háta? “ podotkl Vozábal.

Festival zahájí už pozítří halasný průvod komediantů v podání studentů, který končí na nádvoří Minoritského kláštera a následuje představení KUS-CIR-KUS. Pátek bude patřit například světoznámé marionetové úpravě klasické verze opery W.A.Mozarta Don Giovanni, na sobotním programu je například inscenace Cirkusu Žebřík a neděle je spojena s pohádkami. Závěrečného galavečera se ujme v neděli od 20 hodin Divadlo Semafor s představením Lysistrata.

„Myslím, že právě hlavní režisérská role Jiřího Suchého v tomto představení dává divákovi jedinečnou možnost setkat se s žijícím klasikem českého divadla,“ uzavřel Dvořák.

Program Miraculum

Čtvrtek: 14:00 Prolog festivalu - průvod komediantů městem.

Pátek: 15:00 Divadelní centrum u sv. Jošta - Divadelní kultury Dálného východu - divadlo v Číně, Japonsku a Koreji (diskuse a projekce)
17:00 Prokyšův sál - W.A.Mozart: Don Giovanni
19:30 Městské divadlo - Studio Ypsilon Praha: Rusalka nejen podle Dvořáka aneb Kdo je stará Háta?( M. Dejdar, J. Synková, J. Lábus, B. Popelková, L. Loubalová , P. Vacek, J. Jiráň, J. Schmitzer a další…)

Sobota: 14:00 Zámek / Barokní divadlo, A. Vivaldi: ARGIPPO
19:00 Městské div., Cirkus Žebřík: Polévka stydne aneb Vzlety mysli Mistra Leonarda
20:30 a 22:00 Divadelní centrum u sv. Jošta, projekce barokní opery Orfeo ed Euridice

Neděle: 11:00 Prokyšův sál - Studio dell´arte České Budějovice: Popelka
14:30 Městské divadlo, Divadlo Alfa Plzeň: Trápení s legrací
17:00 Div. centrum u sv. Jošta - Pohádka - Nori Sawa (Japonsko)
20:00 Městské divadlo - Galavečer - Divadlo Semafor: Lysistrata