Kulturní léto v Holkově na letním parketu U koňské dráhy vyvrcholí v pátek oslavami 180. let koněspřežní železnice, které proběhnou v rámci koncertu skupiny Čechomor. Pořadatel Pavel Černý věří, že je Čechomor klíčovou akcí letošní sezony.

Proč proběhnou oslavy 180. let koněspřežné železnice zrovna v rámci koncert Čechomoru?
V duchu oslav 180 let koněspřežky jsem udělal celou letošní sezonu. Čechomor je největší kapelou, kterou jsem letos pozval, tak jsem se rozhodl, že to vyvrcholí právě během jejich koncertu. Pozval jsem několik známých osobností.

Která kapela byla letos zatím nejúspěšnější?
Určitě Tři sestry, které jdou každým rokem nahoru. Fanánek má zvláštní charisma, dokáže zaujmout a nacpat do lidí pohodu. Chodí na ně všechny generace. Do Holkova jezdí rádi. Naopak slabší letos byli Monkey Business, ze kterých již bohužel nečiší taková energie jako dříve. Každým rokem na ně chodí o sto lidí méně.

Pořádání podobných akcí je sázkou do loterie, protože nikdy není jisté, zda lidé přijdou. Máte nervy, jak každý koncert dopadne?
Snažím se pořádat kapely, o kterých jsem přesvědčený, že dokáží přitáhnout lidi. Dělám si sondy, jak kdo funguje. Letos jsem byl relativně v klidu. Nově jsem tu měl No Name, ze kterých jsem trošku nervózní byl, protože je dnes už v rádiích tolik nehrají. Akce dopadla tak akorát.

Koho byste chtěl do Holkova ještě dotáhnout?
Určitě Kabát, který funguje výborně. Myslím, že by se zaplatil, protože na ně lidé chodí. Věřím, že organizačně by se jejich koncert zvládnul. Každý rok se snažím sehnat také Divokého Billa, ale stále se mi to nedaří. Problémem totiž je, že hrají každý rok v Českém Krumlově. Uvidíme příště.

Co třeba zahraniční kapely? Napadlo vás pozvat nějaké větší jméno ze zahraničí?
Kdysi jsem tu jednu kapelu měl, ale moc lidí bohužel nepřišlo, protože se nejednalo o žádné legendy. Byl jsem nedávno například na koncertě Nazaret, což bylo něco úžasného. Bylo to zvukově naprosto dokonalé vystoupení. Byl jsem z toho vážně hotový. Je ale otázkou, jestli by lidi na něco podobného do Holkova dorazili. Přeci jenom mají takové kapely již poměrně starší fanoušky, kteří jsou pohodlnější.

Hraje velkou roli na návštěvnosti, když nemá momentálně kapela nějaký velký hit?
Určitě. Pokud se kapele nepovede dobré CD, hit, tak je to na návštěvnosti poznat a skupina přestává fungovat, jak by měla.

U jakých hvězd se dá z vaší zkušenosti vysledovat klesající zájem z řad posluchačů?
Těch kapel či zpěváků je velká spousta. Když jsem tu měl například Anetu Langerovou, tak byla na vrcholu a lidí bylo mraky. Dneska by taková úspěšná nebyla. Podobných případů je vážně spousta. Dalo by se spočítat na prstech, kolik kapel stále funguje správně.

Jistě již připravujete příští sezonu. Na jaké kapely se mohou fanoušci už začít těšit?
Sezonu již vážně připravuji, ale momentálně těžko říct, kdo zahraje. Kapely totiž vždycky čekají na nabídky z velkých festivalů. Většinou se pořádně domlouváme až někdy v březnu.

Je pro vás živá muzika důležitá?
Nejsem zastánce diskoték. Nechci, aby si lidé mysleli, že se na Holkově dělají samé diskotéky. Mám rád živou hudbu.