Klasické dílo celosvětově známého anglického dramatika Williama Shakespeara Macbeth je stále aktuální a mezi diváky žádané. Na prkna Městského divadla v Českém Krumlově s ním zavítá dnes od 19.30 hodin brněnské Divadlo U stolu.

„Tragédie vznikla v letech 1605 až 1606 a i po čtyřech stech letech má nadčasovost této hry co říci také současnému divákovi. Tenká hranice mezi dobrem a zlem v člověku totiž stále existuje. V původně čistém člověku dřímá touha po moci, která postupně nabývá na síle a zcela, čím dál více, ovládá jeho vlastní mysl,“ vysvětluje důvod divácké oblíbenosti hry Ivanka Kladivová z Městského divadla.

Původně statečný Macbeth se díky svým hrdinským zásluhám dostane do přízně krále, ale jeho ctižádost a hlavně ctižádost jeho manželky s touhou po moci rozvine ďábelské našeptávání, kterému podlehne. Královražda, která má původně cestu k moci zcela vyřešit, se stává začátkem řetězu dalších zločinů.
„Maturantům přiblíží toto představení samotného autora více než několikadenní studium,“ vzkazuje všem studentům, které čeká v následujících měsících důležitá zkouška dospělosti, Ivanka Kladivová.

O překlad Macbetha se postaral Jiří Josek, inscenační úpravu, režii a výběr hudby má na starosti František Derfler. V hlavních rolích uvidí diváci dnes večer Viktora Skálu, Helenu Dvořákovou, Ladislava Lakomého, Igora Ondříčka a další známé brněnské herce. Vstupné na představení se pohybuje v rozmezí od 125 do 250 korun.