Prozatím je podepsaný pod ilustracemi více než 60 knih vydaných po celém světě. Některé z nich i sám napsal. Významný ilustrátor světového jména Jindřich Čapek, který před lety po emigraci zakotvil v Českém Krumlově, představí své obrázky také doma.

 

Odchod

Jindřich Čapek, emigrace: „V létě 1968 jsem jel s tátou do Skandinávie, tenkrát tam vládla velmi uvolněná atmosféra, lidi nosili dlouhé vlasy, táta mi pořád zakrýval oči, protože všude byla poměrně otevřeně vidět pornografie, reklamy, parádní auta a já jako čtrnáctiletý kluk jsem tomu ovzduší okamžitě podlehnul. Pár týdnů po návratu přišla ruská vojska.“

Čapek mezitím složil přijímací zkoušky na kovorytectví. „Na přijímačky mě vezl otec a když jsme se šli do hospody najíst, sedělo v ní asi šedesát těžce opilých ruských důstojníků. Jeden vstal a začal mne líbat a objímat a se slzami v očích křičel, že jsem jako jeho malčik, kterého má někde doma v Rusku a lítostivě na něj vzpomínal,“ popisuje jeden z posledních impulsů k emigraci sám výtvarník. S matkou poté přes Jugoslávii emigroval do Švýcarska. „Mámu jsem přesvědčil já sám. Jí se nechtělo,“ přiznává Čapek.

 

Studia a práce

Odchod z republiky nesl Jidřich Čapek dobře. „Bylo mi patnáct, všechno pro mě začínalo. První lásky, volnost pohybu, svoboda, cestování, naučil jsem se jazyky, řemeslo, studoval jsem, všechno bylo nové, dobrodružné, zajímavé,“ vyjmenoval včera ilustrátor. V daleko horší pozici byli lidé, kteří už za sebou měli nějakou úspěšnou kariéru a v zahraničí začínali z nuly. Ti to nesli často velmi špatně.

Ačkoliv na akademii vystudoval klasickou malbu, více jej to táhlo k ilustracím. Jedna z prvních zakázek za první oficiální honorář, byl grafický návrh na obal gramofonové desky pro kapelu složenou z českých emigrantů. Pro německá nakladatelství pracuje dodnes, ale knihy mu vycházejí i v Japonsku, Koreji, Turecku, Spojených státech amerických a v mnoha dalších zemích prakticky po celém světě.

 

Cesty a setkání

„Cestoval jsem třeba na Yukon, tam v jedné zapadlé vesnici, místní, původem německý tesař řekl, abych si šel koupit pořádné boty, protože v teniskách, co jsem měl, do divočiny nemohu. V místním shopu měli neuvěřitelně dobré boty kanady, co všechno vydržely a všichni je tam nosili,“ popisuje Čapek. Při zkoušení v nich objevil nápis Made in Czechoslovakia. Prý se v České republice vyrábějí dodnes.

Návraty

U všech emigrantů po čase zesílí touha po vlastních kořenech. Ještě v emigraci se mu zdál sen o věži českokrumlovského zámku. Dnes poblíž ní bydlí, prý se stejným výhledem, jako ve snu.

 

Kruh se uzavřel

Dvě jeho dospívající děti, které se narodily v Německu, odešly za svým tátou do České republiky. Syn Štěpán i dcera Nina vystudovali Svatou Anežku Českou. Nina už studuje v New Yourku malbu, Štěpán nastupuje na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor sochařství.