Volnočasový klub Bouda si může připsat další unikátní, nebo nepříliš častý projekt. Díky takřka devítiměsíční práci spatřil v těchto dnech světlo světa literární a výtvarný sborník složený výhradně z mladých českokrumlovských básníků, prozaiků, ale i výtvarníků, kteří texty doprovodily obrazy. Vznikl Almanach mladé krumlovské literární scény.
„Oslovil nás mladý začínající spisovatel Tomáš Kubart, který nás požádal o pomoc s nápadem zmapovat a poté vydat literární práce mladých lidí žijících tady nebo přilehlém okolí,“ upřesnil včera Ladislav Michalík, jeden z editorů almanachu a pracovník Boudy.
Tomáš Kubart měl podle svých slov před rokem ve svém pomyslném literárním šuplíku několik textů připravených k vydání. „Původně jsem chtěl, aby mi v Boudě jenom poradili za kým jít, kdybych chtěl své texty vydat,“ zavzpomínal sám Kubart s tím, že úvodní dotaz přerostl v postupný zrod almanachu.
Že by se ale Centrum pro pomoc dětem a mládeži, potažmo Bouda, která je jedním z jeho projektových pracovišť, staly nakladatelstvím, o tom Michalík neuvažuje. „My prostě reflektujeme to, co nám mladí lidé přinášejí a s čím za námi chodí,“ dodal. Příští rok tedy vzniknou další projekty, ať už podobné, nebo naprosto odlišné. Záleží jen na ohlasech a inspiraci.
Během několika měsíců se sešly příspěvky devíti autorů ve věku od čtrnácti do třiadvaceti let, ke kterým přidali své ilustrace i dva věkově podobní výtvarníci.
„Motto knihy je citát od Lao-c´, že nejmocnějším člověkem je ten, který přemůže sám sebe,“ přidává odpověď na dotaz o smyslu knihy Michalík. „Citát by měl odrážet především odvahu všech, kteří svoji tvorbu vůbec zveřejnit chtěli.“ Editoři se totiž setkali v mnoha případech s tím, že se mladí autoři někdy i zbytečně podceňují a účast na takovém projektu odmítají.
Někteří básníci i prozaici na vlastní kůži poznali i strohý přístup různých nakladatelství. Ta je buď přímo odmítla, nebo je odkázala na účast v nějaké literární soutěži a výsledek typu: „Přijďte, až budete známější.“
Na projekt zareagoval také krajský úřad, který na jeho zrod přispěl grantem ve výši dbaceti tisíc korun.