Patrona české země, ale i pivovarníky a vinaře oslaví v Českém Krumlově víkendové Svatováclavské slavnosti už posedmé. Ulice historického centra zaplní divadelníci, bude se tančit a zpívat, místní krčmy nabídnou tradiční dobovou kuchyni a náměstí se promění v dějiště staročeského jarmarku. „Svatováclavská tradice sahá do počátků 14. století, kdy byla v českokrumlovském farním kostele založena kaple svatého Václava,“ připomíná tradici svátku vedoucí městského kulturního střediska Filip Pučejdl. Kulturní bohatství města ukáže řada galerií a muzeí, včetně letošní novinky Seidlova ateliéru, které otevře zájemcům své skvosty.

„Kulturní program Svatováclavských slavností je postaven tak, aby vyhovoval z hlediska žánru co nejširším vrstvám obyvatel. Lidé uvidí ukázky keltské, renesanční i etno hudby, na druhé straně zahraje také dechovka. Prostor pro slavnosti jsme rozdělili tak, že na náměstí umístíme hlavní scénu a ostatní menší akce malých zákoutí a nádvoří, s tím, aby si každý vybral dle svého gusta, “ přibližuje za spolupořadatele Městské divadlo v Českém Krumlově zástupce ředitele Rudolf Herčík.

Trhovci na oblíbeném Svatováclavském jarmarku rozbalí své stánky s pestrým sortimentem řemeslných výrobků už v pátek odpoledne. Velkému sobotnímu folklornímu festivalu budou předcházet o den dříve folklorní inspirace. „Snažili jsem se o to, aby se scény ve svém uměleckém programu protínaly, takže soubory budou účinkovat na druhém zámeckém nádvoří, před hotelem U Města Vídně nebo na Ostrově,“ dodal Herčík.

Připomněl, že se v Hradební opět počítá se Svatováclavským šípkováním, kde bude mít svůj koutek Ekocentrum Šípek, a upozornil na koncert kapely Musica Belissima se sopranistkou Evou Troupovou. Ani letos nebude chybět sobotní setkání a následné zvěčnění se v památní knize Václavů a Václavek nebo umělecký happening českokrumlovského výtvarníka, hudebníka a muže devatera řemesel Karla Dvořáka, který vytvoří v sobotu večer další součást vznikající sochy sv. Václava. Po svatováclavském kopí, praporu a helmici to tentokrát bude koňský postroj. Nedělní nabídku ocení především rodiče s dětmi, kteří jsou zváni na Pohádkovou prohlídku s divadlem Mimotaurus, na soutěž Malý cestovatel nebo na prohlídky s vláčkem do podzemí grafitového dolu.

Vyvrcholením slavností bude slavnostní vysvěcení nově zrekonstruovaných největších a nejstarších intaktně dochovaných romantických pneumatických varhan v Čechách. Poprvé po sedmi letech tak budou mít návštěvníci možnost v 17 hodin opět uslyšet zvuk varhanních píšťal nástroje z let 1907-08, který má tři manuály, pedál a 45 znějících rejstříků vestavěné do monumentální novogotické skříně s dominující střední píšťalovou věží v prospektu. Za varhany usedne regenschori pražského Strahovského kláštera Vladimír Roubal.

„Duchovní koncerty, Svatováclavská noc otevřených muzeí a galerií se vstupem zdarma, večerní plavba městem na vorech nebo pestrá nabídka atrakcí včetně střelby z kuší a procházky labyrintem představují pouze ochutnávku z programové nabídky, ze které si s potěšením uloupne nejeden milovník stylových městských slavností,“ slibují organizátoři slavností, které nabízejí nejen zábavu, ale i poučení.

Kompletní program letošním Svatováclavských slavností naleznete ve středečním (24. září) Českokrumlovském deníku.