Mezinárodní den památek, který vyhlašuje organizace ICOMOS ve spolupráci s UNESCO, letošní rok proběhne ve středu 18. dubna. Bude se jednat již o pětadvacátý ročník. Většina institucí však výhody spojené s tímto dnem zpřístupní až příští sobotu.
„Návštěvníci se mohou těšit na zámecké prostory, které nejsou normálně k vidění. Bude se jednat o depozitáře barokního divadla a lapidárium. Je stále co nabízet. Pokusíme se i o věž. Bude to samozřejmě zdarma. Probíhají o tom ještě jednání,“ říká kastelán zámku Český Krumlov Pavel Slavko.
Nasobotu 14. dubna si zámek nachystal setkání vojsk. „Bude zde velký mítink všech vojáků, kteří byli v Jugoslávii. Myslím, že to bude velmi zajímavé,“ dodává. Setkání proběhne u kanonů na druhém nádvoří. Jedná se již o třetí sraz vojáků, kteří působili v zahraničních misích a riskantních operacích pod velením OSN.
Zájemci mohou navštívit i místní Regionální muzeum Český Krumlov, které zahajuje přesně na Den památek od 17 hodin vernisáž výstavy soch Stanislava Zadražila. Ten v Českém Krumlově od roku 1962 žil a tvořil. Jde o výstavu k umělcovým nedožitým 75. narozeninám, jež potrvá do 25. května.
Hrad Rožmberk zase zcela zdarma zpřístupní věž, což se stalo již tradicí, ale také potěší návštěvníky společnou vstupenkou s Novými Hrady. To znamená, že na jeden vstup mohou turisté navštívit oba hrady.
Klášter Zlatá Koruna Mezinárodní den památek také přesune na příští sobotu. Zdarma zpřístupní druhý prohlídkový blok. Vedle toho také láká na výstavu zajímavých fotografií kláštera před a po rekonstrukci.
Již od roku 1982 připravuje UNESCO pro datum 18. dubna různé aktivity, které mají lidem přiblížit kulturní dědictví. Letošní rok je zasvěcen tématu Kulturní krajina a přírodní památky. Cílem je lepší poznání a ochrana kulturní krajiny.
Pro příští rok je připraveno téma Sakrální dědictví a duchovní místa.