Pod pojmem vesnická tancovačka si možná nejeden obyvatel města představí klasický obrázek tanečních zábav za minulého režimu. O tom, co je na tvrzení, že není nad venkovskou srandu nahospodském sále, jsme se vydali přesvědčit do Bujanova, kde se v sobotu večer o hudební povyražení starala místní bigbítová kapela Z.T.P.

Hned u vstupu nás nadšeně vítal bubeník hvězdy večera Václav Karala. „Máme kratičkou pauzičku, pak na to hned zase vlítnem,“ vysvětlil hudebník přezdívaný Feďa, proč z reprobeden hraje Škwor, zatímco se kapela věnuje fanynkám a zlatavému moku.

„Až uvidíte kluky, jak to dokáží rozjet, budete vážně čučet,“ lákal jeden z fanoušků.

Netrvalo dlouho a šestice muzikantů opravdu zaplnila podium. Mezi posluchače metala všechny svoje hity v čele s protěžovanou peckou Elektrika. Potlesk byl slušný, ale tancovat se takřka nikdo neodvážil. Přišla tedy další pauza, kterou vyplnily ploužáky. Ty konečně stydlivé publikum vyburcovaly k nástupu na taneční parket. Kapela nám mezitím vyprávěla o své historii, plánech a zážitcích prošpikovanými pikantnostmi. Jednou z pozoruhodností kapely například je, že muzikanti dohromady váží kolem 600 kilogramů. „Kazí nám to jenom klávesistka Kamila. Na druhou stranu to vyvažuje její dobře živený táta Muf, který hraje na kytaru,“ smál se Karala. V tomto směru muzikantský život ale není úplně nejlehčí, občas totiž nemusí být podium na podobně narostlé chlapy stavěné. „To je pravda. Aby nám z něho jednou nezůstali jenom třísky. Toho se docela bojíme,“ pokýval hlavou baskytarista Luboš Rada zvaný Lipan.

Představit se přišla i osobní ochranka kapely a textař slavného šlágru Elektrika. Musí se nechat, že komfort bujanovským Z.T.P. může závidět kdejaká slavnější skupina.

Autogramiáda

Z povídáním s Deníkem se nakonec vyklubala slušná autogramiáda. Kapela se momentálně prezentuje novým CD Žalm notorika, které lidé kupovali ve velkém.

„Parádní byl křest, který jsme dělali v Kaplici. Bylo tam vážně narváno, dokonce se vyžralo osm sudů. No není to paráda?“ pochlubil se Karala. Kvůli davu fanoušků, prahnoucích po osobním věnování sepsaném na nosiči se pauza protáhla. Obecenstvo začalo netrpělivě kapelu vyvolávat. S hřejivým pocitem, jak jsou oblíbeni, spustili Z.T.P. několik ploužáků. Posluchači si ale vydupali něco rychlejšího. Strhla se tedy pravá rocková smršť, kdy fanoušci pařili ostošest. V nejlepším je třeba přestat, a tak jsme se raději vypařili.

„Nebuďte hloupí, to nejlepší začíná po půlnoci. To už nejsou holky tak ztuhlý,“ snažil se nás ještě před odjezdem zastavit další z návštěvníků.

Bujanov kulturnímu vyžití přeje, za necelý měsíc se v obci dokonce uskuteční známá pěvecká soutěž SuperStar.