„Letos otevírám pět výstav," uvedla ředitelka centra Hana Jirmusová Lazarowitz během čtvrteční vernisáže před zcela zaplněným sálem. „Hlavním tématem sezóny, v reakci na to, co se děje v posledních letech, na hospodářskou krizi nebo terorismus, je příroda, a zejména Šumava."

Centrum připravilo pět výstav pod souhrnným názvem Mysterium Šumava, z nichž tři představují dílo současných umělců, každého z jedné strany Šumavy, rakouské, německé a české. Jsou to Karin Pliem, Katharina Dietlinger a Ondřej Maleček.

Součástí expozice je i rozsáhlý soubor fotografií Josefa Seidela a jeho syna Františka, a také výstava obrazů, kreseb, grafiky a dřevořezeb Josefa Váchala. „Domnívám se, že to je jedna z největších výstav, kterou už v budoucnu málokde uvidíte," řekla ředitelka.

„Bylo tu dnes řečeno tolik moudrých slov, že mě by slušelo pouze mlčet," řekl Karel Schwarzenberg poté, co výstavu uvedli starosta Českého Krumlova Dalibor Carda a ředitelka centra Hana Jirmusová Lazarowitz. „Musím ale splnit jeden úkol: poděkovat. Za tuto výstavu a za tuto galerii. Nevím o jiném malém městě ve Střední Evropě, které by mělo tak významnou galerii."

Poděkoval též za nápad spojit dílo Josefa Váchala, prorockého umělce 20. století, s moderním uměním. „Umění je totiž něco, co musí být v každé generaci znovu zrozeno." Přiznal se také ke svému obdivu k Váchalovi: „Ve své tvorbě vycházel z hlubokého přesvědčení, s nímž souhlasím, že svět se řítí do ďáblovy řiti. Jeho dílo na mě pokaždé zanechá hluboký dojem."