Opět Shakespeare. Stejně jako loni, kdy sáhla po Macbethovi, vsadila činohra Jihočeského divadla na anglického klasika při volbě novinky pro otáčivé hlediště v Českém Krumlově.

Sezonu tam zahájí 9. června komedií Jak se vám líbí v režii slavného Davida Radoka. Publikum na točně čeká celkem osm titulů, přičemž druhou premiérou léta bude opera Komedianti s José Curou v hlavní roli.

David Radok, jehož otec Alfréd byl tvůrcem Laterny magiky, má pastorální komedii Jak se vám líbí rád. Mimo jiné pro její naivitu a jednoduché poselství o relativitě hodnot. „Jediná, která má v našem životě smysl, je láska a veškeré další pozemské hodnoty smysl nemají. Je to připomenutí pravdy a lásky v dnešní době, kdy je to mnohem důležitější než kdykoli předtím – to svinstvo, které máme kolem sebe, je už hodně hustý,“ řekl Radok.

Poprvé režíruje Shakespeara jako činohru, doposud dělal jen hudební verze. Proto práci označil za napínavou. „A je zajímavé kombinovat tu opravdovou realitu stromů, trávníku a oblohy s divadelní esencí skutečnosti, to reálno s tím nereálnem,“ podotkl k prostoru zámeckého parku.

Svíčky a pochodně

Šéf činohry Martin Glaser doplnil, že tento Shakespearův text se do prostoru otáčivého hlediště úžasně hodí, protože má dvě základní prostředí: zámek a les. Hudebním motivem hry je melodie písně All You Need Is Love, jež zazní v několika variacích.

Podstatnou roli plní světlo, o které se stará Radokův letitý spolupracovník Švéd Torkel Blomkvist. „Těším se na tuto práci, protože budeme používat hodně svíček a pochodní, tedy skutečný oheň, a právě přirozené světlo je to nejlepší,“ uvedl Blomkvist.

Druhou sezonní premiéru obstará proslulá veristická opera Komedianti od Ruggiera Leoncavalla, v níž hlavní roli Cania zazpívá argentinský tenorista José Cura. Ten se do Krumlova vrátí po roce, loni se zde představil na MHF.

„Leoncavallovo drama ze života kočovných herců stírá hranice mezi hrou na jevišti a skutečným životem ve chvíli, kdy protagonisté začínají během představení přímo na jevišti řešit osobní spory vedoucí až k osudové tragédii,“ nastínil šéf jihočeské opery Miloslav Veselý.

Komedianty v režii Josefa Průdka ozdobí i další zahraniční hosté: jako Tonio italský barytonista Marco Danieli, Cania v druhém obsazení ztvární držitel Thálie tenorista WeiLong Tao a z Argentiny přijede dirigent Mario De Rose. Na představení se podílí 140 lidí, jen sbor má 53 členů.

Protože jde o kratší dvouaktovou operu a divák by se mohl cítit ošizen délkou představení, dostane se mu malého překvapení. „Bude to profesionální artistická skupina Zdeňka Vlčka z České Lípy, kužele, ohně, diabolo, chůdy. Vlčkova devítiletá dcera je navíc světová artistka na prověšeném laně, dělá na něm stojky i kotrmelce,“ upozornil Veselý.

Činohra před 'otáčkem' dále nabídne drama Macbeth (letos naposledy) a komedie Sluha dvou pánů a Ženy Jindřicha VIII. s Oldřichem Víznerem. Opera zopakuje Dona Giovanniho, loutkohra Cestu kolem světa a balet Sen noci svatojánské. Tato taneční burleska podle Shakespeara slibuje úsměvnou novinku: kastelánovi vadilo skutečné auto použité v představení, takže ho nahradí papírové z divadelního fundusu.

Vstupenky lze sehnat na většinu představení, s výjimkou Sluhy dvou pánů, který je vyprodaný. „Jen na některé jeho reprízy zbývá kolem dvou až šesti lístků,“ upřesnila Věra Ondrová z obchodního oddělení divadla.

Program otáčivé hlediště 2011:

Jak se vám líbí
Činohra⋌9. - 25. června
Režie⋌David Radok
Vstupné⋌350 – 650 Kč

Don Giovanni
Opera⋌28. června - 22. srpna
Režie⋌Jiří Menzel
Vstupné⋌400 – 800 Kč

Sluha dvou pánů
Činohra⋌5. - 31. července
Režie⋌Jiří Menzel
Vstupné⋌350 – 650 Kč

Macbeth
Činohra⋌ 13. - 24. července
Režie⋌Martin Glaser
Vstupné⋌300 – 600 Kč

Komedianti
Opera ⋌5. - 10. srpna
Režie⋌Josef Průdek
Vstupné⋌1500 – 2900 Kč

Sen noci svatojánské
Balet ⋌12. - 16. srpna
Režie⋌Attila Egerházi
Vstupné⋌325 – 650 Kč

Ženy JindřichaVIII.
Činohra⋌24. srpna - 4. září
Režie⋌Martin Glaser
Vstupné⋌345 – 690 Kč

Cesta kolem světa
Loutkohra⋌9. - 11. září
Režie⋌Z. Jecelín, K. Popel
Vstupné⋌120 Kč