To vše díky dlouholeté práci Společnosti přátel města Velešín, s jehož předsedou Jaroslavem Bartizalem jsme se potkali na sobotním Plackobraní v proslaveném kulturně společenském areálu zvaném Kantůrkovec.

„Letos jsme program obohatili o některá řemesla, která tu v uplynulých ročnících nebyla. Podařilo se nám například pozvat provazníky od Svatého Jána. Běžně ukázky starého řemesla neprovozují, ale staré náčiní a fortel, který měli jejich předkové, nezapomněli,“ konstatoval Jaroslav Bartizal.

Přadlena, košíkář či řezbář, vůně čerstvého pečiva z rozhicované nabíjecí pece, modré nebe a majestátní těleso kostela svatého Václava vystupující ze zelených korun stromů nad Kantůrkovcem – to vše dokreslovalo příjemnou a lidskou atmosféru dvorku rozjásaného tóny harmonik. Starosvětská atmosféra opět dokázala vrátit návštěvníky ke kořenům a umožnila jim prožít to, co bylo ještě před pár lety denní realitou našich dědů a babiček.

Plackobraní je jednou z mnoha akcí, které spolek ve Velešíně v průběhu roku pořádá. Jednou z oblíbených je právě zmíněné pečení s místními předškolními a školními dětmi. Ty při něm poznají od klíčícího obilí vše, co předchází vzniku chleba.

Další příležitost nahlédnout do kulturního života Velešína má široká veřejnost 24. června. Na místním náměstí vypukne Festival regionu Pomalší plný hudby a jiných zážitků.