Byla to veliká událost vůbec pro celé jižní Čechy, protože takových akcí se zde příliš nekoná. A už vůbec ne na Českokrumlovsku, kde příjezd Vader mnohým lidem přišel jako malý zázrak. „Pořád jsem nemohl uvěřit, že mi moje nejoblíbenější kapela bude hrát za barákem. Kdyby mi to někdo řekl před rokem, vysmál bych se mu," byl nadšený jeden z fanoušků.

O to větší pak bylo překvapení, že v sedm hodin, kdy měl koncert začít, se po klubu příliš lidí nepohybovalo. Na druhou stranu se fanouškům alespoň naskytla možnost být svým hrdinům co nejvíce na blízku.

Celý večer zahájila  sušická Mortifilia, která se letos prezentuje novou deskou Fate. Ostřílení muzikanti kombinují tvrdost s melodiemi toliko typickými pro kapely ze Švédska. Nutno dodat, že svoji práci dělají výborně. Bohužel ale doplatili na to, že v klubu stále příliš lidí nebylo, tudíž byla odezva slabší.

Tuzemská špička

Atmosféra začínala houstnout, když na pódium nastoupila tuzemská death metalová legenda Bruno se svými Hypnos. Kapela zažila před dvěma lety úžasný comeback, který potvrdila výtečnou deskou Heretic Commando. Čtveřice muzikantů svoji formu potvrdila i v Českém Krumlově. Naprostá špička, která v Čechách těžko hledá konkurenci. Profesionální set, ve kterém nechyběly jak skladby z novinky, tak staré klasiky, jež měly vůbec největší odezvu. Vrchol přišel se skladbou Breeding The Scum z debutové fošny In Blood We Trust. Paráda!

Během setu Hypnos už bylo lidí v klubu přece jenom více, odhadem kolem 150. „Je to sice prozatím nejméně z turné, ale zase je třeba brát v potaz, že je to menší město," byl spokojený zpěvák Hypnos Bruno.

Polský uragán

Vader spustili svoji nezastavitelnou mašinu a hodinu a půl hráli vyloženě jako kombajn. Letošní turné je nazvané Back To Black, čímž kapela upozorňuje na svoji patnáct let starou klasiku Black To The Blind, jež v letošním roce vyšla v reedici. Není divu, že právě z této fošny zaznělo několik kusů, ať už titulní vypalovák či pecka Carnage.

Z Vader vyzařovala naprostá pohoda. Bylo s podivem, s jakou lehkostí dokázali hrát muzikantsky natolik náročnou hudbu. Dá se říct, že jim po celý koncert ležela většina klubu u nohou. Před tou dávkou energie se zkrátka nedalo schovat, nebo k ní přistupovat lhostejně.

Lídr Piotr Wiwczarek, který Vader táhne už takřka 30 let, patří k necharismatičtějším osobnostem na death metalové scéně. V Českém Krumlově překypoval dobrou náladou. Neustále se usmíval, házel obličeje do fotoaparátů, rozdával trsátka. Jeho zpěv se možná někomu může zdát monotónní, ale k muzice Vader sedí jako nic jiného. Nutno dodat, že Piotr bravurně ovládá i kytaru. Jeho kytarová sóla, ve kterých se střídal s druhým kytaristou Markem Pająkem byla naprostou lahůdkou. Absolutorium však zaslouží mladičký bubeník James Stewart. Celý koncert jel jak mašina, že mnoho muzikantů jen kroutilo hlavou. Po vyčerpávajícím setu se v klidu pohyboval mimo scénu a vypadal čerstvě, jako by vůbec nehrál. Obdivuhodné.

Vader přišli, převálcovali Fabričku a odcestovali na další štaci. Celá akce byla perfektní, od zvuku, po výkony kapel.