Občanský průkaz by letos dostal Českokrumlovský dětský sbor, pokud by se jednalo o člověka. V lednu už uplynulo patnáct let od doby, kdy začal sbormistr Lukáš Holec podnikat první nesmělé krůčky se čtyřicítkou dětí, které si daly název Medvíďata.
2008 – Dvě tváře – Two Faces
2005 – Medvědárium
2002 – Už se krumlovskej zámeček bourá
2000 – Krumlovská Medvíďata
Dnes už má sbor na svém kontě několik stovek vystoupení, množství cen a čtyři nahrávky. A to není konec, Medvíďata, Lentilky, Diblíci či Brumlíci směřují stále dál.
„První parta dětí se dala dohromady v roce 1995. Sbor jsem založil já za vydatné podpory tehdejšího ředitele Základní umělecké školy Český Krumlov Štefana Matunáka. Po dvou letech začaly fungovat takzvané přípravky pro menší děti,“ řekl sbormistr Lukáš Holec.
První generace se ve sboru příliš neohřála. Jednalo se totiž o starší děti. Ty, které nastoupily z prvních tříd v roce 1997, v něm ale strávily dlouhé roky. Stejně tak pozdější ročníky. Z některých dětí se stali profesionální muzikanti.
„Sborem prošlo celkem 1021 dětí. Některé vydržely třeba jen dva měsíce. I to se stává. Není to ale tak časté, protože kdo přijde, tak alespoň trošku ví, jak na tom je. Těch, co se dnes muzikou zabývají profesionálně, je zhruba 20. Nejsou to ale jen sborové děti, řada z nich vystudovala zpěv i nástroje,“ řekl Holec.
Během patnácti let děti ze sboru procestovaly takřka celou republiku. Podívaly se i do ciziny. Mezi nejvýraznější zastávky patří loňská účast na mezinárodní soutěži International Musical Eisteddfod v Llangollenu ve Velké Británii. Odtud si dokonce Medvíďata přivezla 2. cenu. Kromě toho dětský sborový zpěv z Českého Krumlova mohli slyšet lidé například v Chorvatsku, Itálii či Belgii.
Horší je, že takové cestování polyká mnoho peněz. Sbor tedy žije neustálou sháňkou životně důležitých grantů. „V každém případě si ale nemáme na co stěžovat. Podporuje nás řada subjektů. I rodiče jsou ochotní přispívat. Snažíme se zájezdy zařídit tak, aby byly pro rodiny únosné. Například loňská cesta do Anglie vyšla jednoho zhruba na sedm tisíc korun. Díky grantům náklady klesly na čtyři a půl tisíce korun, což už není nejhorší,“ vyčíslil Holec.
Pro děti je takové koncertování celoživotním zážitkem. „Hlavně se na světových festivalech setkají s uměním mladých lidí, pohybujících se v různých žánrech. Mají možnost získat potřebné kontakty, poznat se.“
Pátek 16.4.
18.00 – Vystoupení hostů, například Perchty (Městské divadlo Český Krumlov)
Sobota 17.4.
11.00 – Malí zpěváčci (Městské divadlo ČK)
17.00 – Slavnostní vzpomínkový koncert (Městské divadlo ČK)
Neděle 18.4.
11.00 – Koncert duchovní hudby (kostel sv. Víta ČK)
Nechybějí nahrávky
Českokrumlovský dětský sbor má na svém kontě čtyři nahrávky. První vznikla už v roce 2000, podle Lukáše Holce byla ale nahraná spíše pro legraci. „Poslouchat se dalo až to CD z roku 2002,“ usmál se sbormistr.
„V roce 2005 jsme natočili vyloženě autorské CD, které bylo věnované medvědům. Poslední nahrávka pak přišla v roce 2008. Ta byla určená hlavně pro prezentaci ve světě.“
V repertoáru medvíďat má místo jak stará, tak nová muzika. „Repertoár je stavěný až po současnost. Samozřejmě to musí být uzpívatelné ve sboru, aby nezněly trapně. Ale omezení nemáme, zabrousíme jak do baroka, tak do moderny. Nejvíce je zastoupená česká tvorba,“ řekl Lukáš Holec.
- Sbor založen v lednu 1995 při ZUŠ v Českém Krumlově
- Celkově jím prošlo zhruba 1021 dětí
- V letošním roce jej navštěvuje 207 dětí ve věku 4 až 18 let
- Sbor má pět oddělení: Diblíky, Lentilky, Brumlíky, Medvíďata, Krumbrumchór