Téma 31. ročníku krumlovských Slavností pětilisté růže je svatba Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Perštejna, od které uplyne 430 let. Ředitel krumlovského Městského divadla Jan Vozábal říká: „Dovolili jsme si udělat takovou básnickou licenci: Poté přijíždí (novomanželé) do Českého Krumlova na oslavu, kde jim byla připravena taková lidová svatba.“

Ta je spojena s hodováním. Návštěvníci mohou ochutnat nejrůznější renesanční pokrmy podle dobových receptů. Dramaturgyně historického festivalu a manažerka klášterů Kateřina Slavíková uvedla, že toto téma se do Krumlova vrací přesně po 25 letech. Představitelé bratrů Viléma z Perštejna i Petra Voka jsou znovu ti samí jako kdysi.


Oproti loňskému roku nečekejte turnaj, zato bude více trhů. Jako vždy na I. nádvoří, ale pro omezenou kapacitu budou rozšířeny také do Široké ulice a do kláštera. Také průvodů uvidíme více než loni.

Gondola v Krumlově

Pořadatelé připravili specialitu, a to pravou italskou gondolu. Jan Vozábal vysvětluje: „Vymysleli jsme k tomu takový příběh. Je to dar Petra Voka svému bratru Vilémovi z Rožmberka. V sobotu v 10.30 h bude slavnostní předání, kam oba pánové s manželkami dorazí se svým doprovodem a sami se projedou po Vltavě.“

Největší technická operace spočívá ve spuštění dvanáctimetrové gondoly na vodu. Vodoplavba dále připravila přívoz na přístavišti Parkán, odkud se můžete dopravit do parku za programem. „Lidé nemusí pobíhat a prodírat se v davu, mohou využít přívozu,“ vysvětluje ředitel.

Na slavnostech vystoupí místní umělci, zahraniční dokonce přijedou z Ameriky, řeckého Zakynthosu, italské Sulmony, německého Burghausenu. Historická hudba bude znít ulicemi.

Z 200 programů a 80 souborů čekejte např. divadelní představení živých šachů či ohňostroj. Došlo ke zvýšení vstupného z 200 na 300 Kč. Krumlovští občané budou jako loni platit 100 Kč. „Náklady nám rostou a je to tím, že se mění ceny," uvedl Jan Vozábal s přáním, aby se slavnosti staly samostatnými.