V pátek mohou návštěvníci festivalu Hrady CZ zavítat do areálu na loukách na okraji obce Rožmberk nad Vltavou od půl čtvrté, připravena budou dvě pódia. Vystoupení odstartuje v 16.30 h lokální zpěvák Štěpán Soukup, výherce facebookové talentové soutěže Zahraj si s kapelou na festivalu Hrady CZ. Ten porazil 15 kapel a hudebníků. Dále návštěvníky čeká koncert Michala Hrůzy, kapely Sto zvířat nebo vystoupení Mydy Rabycad. Ve 21 h budou tradičně vyhlášeny nejlepší karnevalové masky. Výherci hradního karnevalu budou odměněni například volnými vstupenkami na příští ročník.

Další den bude areál přístupný od 10 h. Uslyšíte kapely PSH, Dymytry, Kamila Střihavku & The Leaders! nebo Visací zámek. Zazpívá zpěvačka Elis Mraz či rockeři The Lighthouse Journey.

Jelikož festival spolupracuje s Národním památkovým ústavem, v sobotu mohou zájemci zdarma navštívit prohlídkové okruhy hradu Rožmberk nad Vltavou.

Po šesti letech se na Hrady CZ vrací kapela Kryštof. Podle zpěváka Richarda Krajča přiveze jedinečnou show. „Těšte se na nové nebo předělané strahovské projekce přes celou scénu, vymazlenou světelnou show, naše už klasické efekty a také kolo, na kterém se projedu nad hlavami.

Nebude chybět ani „hradní stálice“, kapela No Name. Její frontman Igor Timko si účinkování chválí. „Hrady CZ jsou originálním projektem, který spojuje hudbu s historií, což je skvělá kombinace. Nebýt tohoto festivalu, nikdy tolik hradů nepoznáme,“ myslí si.

Organizátoři festivalu se soustředí na zachování historických památek, ale jsou šetrní i k životnímu prostředí. Proto bude podle jednoho z organizátorů Michala Šestáka prvně zavedeno pasivní třídění odpadů a zálohované vratné kelímky na pivo. „V rámci festivalu se každý týden vyprodukuje okolo sto čtyřiceti metrů krychlových odpadu, “ uvádí s tím, že největší částí jsou právě kelímky na pivo. Vratné kelímky by mohly v dalších letech přibýt i na další nápoje.

Pro děti budou připraveny dětské koutky, stejně tak aktivity pro rodiče s dětmi či fotosoutěž o hmotné ceny.

Organizátoři nabízí za úplatu komfortní ubytování ve stylu „na festival jako do hotelu“ ve VIP kempu Plus s postaveným stanem a připravenými dvěma karimatkami a spacáky. Součástí kempu jsou i sprchy a splachovací toalety, obchod s potravinami, úschovna zavazadel aj. Klasické stanové městečko je zdarma. S orientací po areálu pomůže festivalová aplikace.

Sledujte změny v dopravě v obci Rožmberk nad Vltavou. Festival si letos užijí i děti z dětských domovů či matky samoživitelky s potomky díky spolupráci s nadací Women for women a Nadací Terezy Maxové.