Plni úchvatných zážitků jsou po víkendu návštěvníci Festivalu komorní hudby Český Krumlov, který v pátek vstoupil do 24. ročníku. Dvě velkolepé Barokní noci na krumlovském zámku, které festival zahájily, návštěvníky nadchly.
Již poosmé tak hosty zámku bavili harlekýni, kteří s lidmi promlouvali pouze pantomimicky, dobové společenské hry v Zrcadlovém sále, jemuž vévodil stůl s pávy z citrusových plodů a dalším bohatým aranžmá hostiny z doby baroka.
Hosté mohli volně přecházet ze Zrcadlového sálu do sálu Maškarního, kde se zaposlouchali do tónů barokní hudby v podání Orchestru Capella Regia Praha a kochali se barokními tanci i kostýmy dalších umělců, aby přiblížení zábavy vrchnosti na zámku v době baroka bylo co nejživější.
Barokní noc pak vyvrcholila barokní pastorální operou Zmatek na Parnasu v hudební úpravě Josefa Myslivečka v zámeckém barokním divadle i zahradní slavností v noční zámecké zahradě rozsvícené stovkami svící a lampionů.
„Je to nádherné přiblížení doby baroka. A v souvislosti s tím představením v nádherném prostředí barokního divadla je to naprosto skvělé,“ podělili se o své dojmy muzikanti Vlastimil a Alenka Ochmanovi z Českých Budějovic.
„Také program v Maškarním sále v dobových kostýmech, s dobovou hudbou a tanci jsou naprosto skvělé. Říkám si, jakým způsobem se to tanečníci učili. A jak se to učili, podle jakého mustru, z čeho čerpali, jakým způsobem k tomu dospěli,“ zamýšlel se Vlastimil Ochman, kterého navíc potěšilo, že v jedné z účinkujících poznal svou bývalou studentku.
Na večeru nemohla chybět ředitelka festivalu Hana Pelzová. „Barokní noc je projekt veskrze krásný, ale také náročný, a to jak organizačně, tak především finančně,“ připomněla.
Barokní noc oživoval svými vstupy s jednou ze svých nesčetných píšťal Jiří Stivín. Se svými trylky vpadal umělcům do hudebního přednesu, a „škodil“, jak říkal. Ovšem opravdu jenom pomyslně, neboť tóny jeho flétničky v barokní muzice zněly skvěle.
Jiří Stivín se navíc skrýval za masku šaška a bylo vidět, že si Barokní noc jako vždy užívá. „No jasně, jinak bych sem nejezdil,“ přitakal. „Tady je to taková pohoda, jsou tady fajn lidi, fajn muzika, nic náročného na poslech se tu neděje, vše je tak, jak má být. Já, abych pravdu řekl, sem vždycky přijedu jako takový narušovatel, abych narušoval průběh večera, což je běžné,“ řekl.
„Je těžko říci, po kolikáté jsem tady. Vždy jsem tady ty dva dny a někdy to přetáhnu. I Krumlov si stíhám prohlédnout. Město má úžasnou atmosféru, tady jsou takový nějaký ty pozitivní geny a síly.“
Jiří Stivín během své „záškodnické“ činnosti stihl pozdravit i jednu z návštěvnic, populární pražskou herečku Janu Štěpánkovou. „No, úžasné,“ neskrývala své nadšení. „Já trošku jsem zatížená na Krumlov, a to už z literatury; vždycky jsem se sem strašně chtěla podívat a nikdy se mi to nepoštěstilo, během sezony není čas.
Takže dnes jsem moc šťastná, že jsem to viděla, opravdu,“ svěřila se ještě před operou v barokním divadle Jana Štěpánková. „Já už jsem tak dojmy naplněná, že nevím, jestli se to všechno do mě vejde. Je to opravdu paráda, klobouk dolů.“
Festival komorní hudby nabídl hned v neděli další program – dva koncerty, z toho jeden varhanní, v kostele krumlovského kláštera. A v úterý je pro příznivce rocku připraven koncert Blue Effectu s Radimem Hladíkem na terase Hotelu Růže.