Hned na začátek je třeba zdůraznit jeden dost zásadní fakt, a to, že Není čas zemřít nelze označit za vyloženě dobrou ani vyloženě špatnou bondovku. Je to skvěle natočený film, nejedná se ale o bondovku v pravém slova smyslu, respektive dá se předpokládat, že zastánci „klasiky“ budou na Craiga ještě hodně dlouho nadávat. Budeme-li však pouze kritizovat a stesknout po starých dobrých časech Seana Conneryho, stanou se z nás naivní pokrytci. Ano, také jsem z Není čas zemřít vcelku zaskočený. Přesto jako milovník bondovek nabývám přesvědčení, že kult jménem „agent 007“ vydržel takto dlouho v srdcích diváků právě proto, že každý herec pojal postavu Bonda trochu odlišným způsobem. Daniel Craig (snad s výjimkou George Lazenbyho ve snímku V tajné službě Jejího Veličenstva) jej uchopil zcela jinak; udělal z něj hrdinu z masa a kostí, který je fyzicky i citově zranitelný. Craig jako jediný také vyprávěl v podstatě jeden souvislý příběh, v němž se Bond postupně proměňoval. Navíc otevřel průchod emocím, což do té doby nebylo v bondovkách až na vzácné výjimky zvykem. Právě liberální přístup v pojetí Bonda jako filmové postavy je to jediné, jak tuto legendární značku, která nás provází už od 60. let, s postupem času „nezabít.“

Cesta domů je posledním dílem trilogie režiséra Tomáše Vorla. Jednu z hlavních rolí v této komedii hraje Lucie Šteflová, která přijela do novoměstského kina.
RECENZE: Neskonale upřímné. Cestou domů zakončil Vorel část své tvorby

Co se dá Není čas zemřít vytknout? Předně je to přílišná rozvleklost. Některé scény jsou vyloženě mimo a film díky nim zbytečně ztrácí body. Dále se jedná až o extrémní sklony k moralizování či občasnou sentimentální pachuť. Naopak co se dá bez debat vyzdvihnout jsou technické aspekty od podmanivé kamery po střih a také dynamické tempo. Úžasný je úvodní song zpívaný Billie Eilish.

Coby zakončení Craigova bondovského univerza se Není čas zemřít zkrátka povedlo. Craig zde herecky dosáhl svého vrcholu, záporák Ramiho Maleka je stylově přesný a Bond girl Léa Seydoux je stále krásná. Jediné, co tedy zůstává předmětem diskuse je zvolený způsob Craigova loučení… Jako rozený „bondofil“ doufám, že série tímto nekončí na dobro a že producenti naleznou nového Bonda, který bude přinejmenším stejně dobrý jako ti předchozí.

Při volarském literárním večer představil Pavel Moc novou knihu Šumavští převaděči. Kmotrem se stal synovec Krále Šumavy Jaroslav Hasil.
Skutečné příběhy převaděčů popsal Pavel Moc, knihu křtil ve Volarech

Nu, jsem z toho poměrně dost smutný (hovořím o konci). Tomu se však nelze divit. James Bond je mým hrdinou již od útlého dětství a těžko se s ním lze jen tak snadno rozloučit, zvlášť když zohledním, že právě on do značné míry definoval mou filmovou kulturu. Na druhou stranu je třeba uznat, že žádná jiná bondovka ve mně nikdy nevyvolala takové emoce jako Není čas zemřít. Bond Daniela Craiga byl jiný od samého počátku (Casino Royale). Někteří s oblibou tvrdí, že s ním pravý Bond skončil. Mám k jeho bondovkám spoustu výhrad, ale toto si rozhodně nemyslím. Craig sloužil Jejímu Veličenstvu opravdu dobře a Není čas zemřít je více než důstojným závěrem jeho špionské kariéry.

Goodbye James Bond!

Bondovka Není čas zemřít se v kinech promítá od 30.9. 2021.
Není čas zemřít
Velká Británie / USA / 163 min
Režie: Cary Joji Fukunaga
Hrají: Daniel Craig, Léa Seydoux, Rami Malek, Lashana Lynch, Naomie Harris, Ralph Fiennes, Jeffrey Wright, Christoph Waltz, Ana de Armas, Ben Whishaw