Zápletka vypadá asi takto: Dojde k určité (nešťastné) události, která posléze propojí několik postav, až se zprvu maně vybaví slavných 21 gramů. Dramatický začátek však rázem vystřídá směsice humoru a tiché osudovosti.

Mads Mikkelsen, úplně jiný než v nedávném Chlastu, je opět výborný; jeho fyzický výkon a zasmušilý výraz působí na kameru mimořádně přesvědčivě, a je to právě on, kdo vede čtyřčlennou skupinu „spravedlivých rytířů“ na jejich cestě. Seskupení hrdinů je trochu šílené: voják, jeho dcera, její přítel, matematik a dvojice hackerů; většinu z nich navíc tvoří pomyslní vyděděnci společnosti. Přesto načas utvoří jednu velkou rodinu se zdánlivě společným cílem: Vyrovnat se s bolestivou ztrátou a najít a potrestat viníky.

Jensen vzdoruje tradicím žánru a přeskakuje od temného thrilleru přes psychologii až k nejčernější komedii, hraničící s groteskou. Rytíři spravedlnosti jsou výborně vystavěni a s režisérovým uměním vrcholí v jeden z nejsilnějších závěrů, jaké jsem v posledních letech ve filmu viděl.

Abychom si rozuměli, není to žádný nový Kmotr, ale zkrátka a dobře parádně napsaná i natočená “komedie,” která baví s každým dalším okamžikem víc a víc. O skvělé pointě (celém závěru) netřeba hovořit. A ideálně si o Rytířích spravedlnosti nezjišťujte vůbec nic. Byla by totiž škoda nechat si dopředu prozradit, byť jen nepatrnou část ohňostroje překvapení.

Hodnocení: 85%

Rytíři spravedlnosti byli v rámci filmového klubu promítáni v českokrumlovském kině 23.6. 2021.
Rytíři spravedlnosti
Drama / Komedie / Dánsko / 116 min
Režie a scénář: Anders Thomas Jensen
Hrají: Mads Mikkelsen, Andrea Heick Gadeberg, Nicolas Bro, Lars Brygmann, Nikolaj Lie Kaas