Především duchovní a světská renesanční hudba tvoří repertoár přibližně dvacetičlenného Pěveckého sboru Kaplice, který v roce 2004 založila pracovnice místního domu dětí a mládeže Lenka Menšíková.
Přestože historie tohoto smíšeného komorního sboru dospělých není příliš bohatá, zásluhou umu jeho členů o něm už vědí i za hranicemi Česka.
„V roce 2008 jsme se zúčastnili nesoutěžního festivalu sborů v italském Lago di Garda, v květnu tohoto roku pak mezinárodního soutěžního festivalu Mozartova Praha, odkud jsme si odvezli diplom za umístění ve stříbrném pásmu,“ rekapituluje Lenka Menšíková.
Kaplický pěvecký sbor už má na svém kontě také jedno album – v roce 2007 vydal spolu se skupinou Exfanta, jejíž členové zároveň tvoří sólový základ sboru, CD s názvem Renesanční popěvky – evropská hudba 16. století.
I přesto, že renesanční hudba už dnes není příliš slyšet, nouzi o příznivce Kaplický pěvecký sbor nemá. „Vzhledem k tomu, že nevystupujeme příliš často, máme vždy publikum zajištěno. Pro pořádání koncertů volíme hlavně sváteční dny, kdy mají lidé volno a náladu na tento typ hudby,“ popisuje Lenka Menšíková. Zvláštní přízně se prý sbor těší u domácích posluchačů.
„Když vystupujeme v Kaplici, míváme plný kostel. Chodí i mladí lidé, kteří nás svou přítomností podporují,“ oceňuje sbormistryně a dodává, že kromě renesanční hudby se v repertoáru sboru objevují i skladby z pozdější doby, například Ave Maria či Locus iste Antona Brucknera anebo spirituál Wade in the Water.
Svým zaměřením na renesanční hudbu se Kaplický pěvecký sbor podle Lenky Menšíkové liší od většiny českých sborů, které se nevěnují výhradně skladbám z tohoto období.
„Renesanční hudba je náročnější v tom, že není určen vedoucí hlas, ale jedná se o takzvanou polyfonii. To znamená, že každý hlas je stejně důležitý. Oproti dnešní homofonní hudbě, kdy je jeden vedoucí hlas a ostatní jsou doprovodné, je to tedy něco zvláštního, jiného. Hudebníci se často bojí, že je renesanční hudba pro posluchače náročnější,“ vysvětluje Lenka Menšíková.
Členové sboru, kteří kromě Kaplice častěji vystupují i v okolních obcích, jako například Velešíně nebo Benešově nad Černou, do svých řad prý rádi přivítají novou krev.
„Podmínkou přijetí nových zájemců je znalost not, schopnost číst z partitury, dobrá intonace, rytmus a také sborové cítění,“ dala naději mnoha potencionálním pěveckým hvězdám Lenka Menšíková.