První den zkoušek před letošním zahajovacím představením jsme přímo na točně hovořili s režisérem a spoluautorem adaptace Petrem Zelenkou.

Jaké to je přijet opět po roce na otáčivé hlediště a začít zkoušet? Máte z toho nějaký osobní speciální pocit?
Je to vlastně jenom nostalgický návrat k něčemu, co už fungovalo. Jsou to oprašovací zkoušky a my bychom si měli jen připomenout to, co už jsme dělali.

To znamená, že nic neměníte?
Neměníme. Letos máme tři alternace, takže naším úkolem je hlavně pokusit se o to, aby všechny stejně dobře fungovaly, ať je tam Karel Roden, Pavel Oubram nebo Jirka Suchý.

Jak to bylo před tou první sezónou, když jste se seznamoval s otáčkem a také s osobností Sherlocka Holmese? Pojetí jeho osoby bylo ve filmech různé a vy využíváte to modernější i s akcentem na podpůrné prostředky, které užívá…
My jsme tu adaptaci psali s Olgou Šubrtovou – a ona tam měla nezastupitelnou úlohu v tom, že ví, jak funguje otáčko. Oproti jiným scénám je to rozdíl.Dělá se to vlastně filmovým způsobem. Musí se psát krátké scény, je třeba často točit, takže je tam asi čtyřicet obrazů. V tom začátku jsme se rozhodovali, jestli to budeme hrát jako napětí a nebo legraci. Dlouho se zdálo, že bychom to mohli hrát jako horror, ale pak nám došlo, že když se tady sejde sedm set lidí, tak se nikdo nebojí. Tak jsem to vedl spíše do toho humoru. V druhé půlce už jednoduše převládá humor. Ten akcent na kokain a další věci, které ale v předloze jsou, ten pak vyplynul už z toho humorného pojetí.

Na otáčivém hledišti v Českém Krumlově začaly ve čtvrtek dopoledne "oprašovací zkoušky na třetí sezónu Psa baskervillského.
Přízrak z blat po roce opět zavyl v houštinách krumlovské zámecké zahrady

V některých kritikách se psalo, že zdánlivě laciný prvek, ono Holmesovo šňupání,“ se zde stalo naopak nejvtipnějším momentem celé hry. Přinesl to nakonec i herec?
Tak on Karel Roden je lidový herec. To je prostě Hrušínský nebo Pivec. Je to člověk, který vycítí, co lidi bude zajímat a co je bude bavit. Je tam například scénka, kde se mu třesou končetiny poté, co se nadýchal nějakého jedu. To vycházelo hodně z jeho improvizace. Kterou jsme pak fixovali. A točna je lidová scéna. Sem patří lidové – neříkám laciné, ale lidové – divadelní triky.

Lidé milují vaše – už zlidovělé filmy. Co děláte nyní, když nejste v Českém Krumlově na točně?
Teď zrovna natáčím seriál pro českou televizi, který se jmenuje Dabing Street. Je to podle mé divadelní hry, která se pořád ještě hraje v Dejvickém divadle.