Sotva v Českém Krumlově skončily letošní Slavnosti pětilisté růže, hlavní organizátoři, tedy českokrumlovské Městské divadlo, už připravují novinky pro příští rok.
Již nyní se dá říct, že se mají návštěvníci na co těšit. Kromě koncertu legendy keltské hudby Alana Stivella se připravuje úplně nový projekt – Rožmberské rytířské klání aneb rytíři na koních a historická hostina na rožmberském dvoře.
„Bude to veliká otevřená open air středověká žranice. Je to záležitost, která tady v republice ještě nebyla. Samozřejmě se jí bude moci zúčastnit jen omezený počet lidí. Stejně tak se budou moci zúčastnit samotného turnaje,“ řekl Petr Nůsek, umělecký ředitel Agentury A.R.G.O., která se na organizaci nového produktu bude spolupodílet.
Agentura A.R.G.O., která oživuje historii kromě podobných slavností i pro film či divadlo, má kořeny ve skupině Krumlovští Petrovští. A právě tato parta, ačkoliv už dnes pod touto hlavičku nefunguje, oslavila při letošních slavnostech své dvacáté narozeniny.
„Před dvaceti lety jsem vybral z celé republiky několik lidí, kteří se sešli v Českém Krumlově. V tomto městě tedy vznikl celý projekt nové vlny historického šermu. Krumlovští Petrovští sice už jako takoví neexistují, přesto jsme se rozhodli výročí oslavit.
Lidé z této party se totiž na slavnostech každoročně scházejí a od začátku se podílejí na jejich chodu,“ řekl Petr Nůsek, který českokrumlovské slavnosti považuje za jedny z nejmonumentálnějších v jižních Čechách.
„Spolu s Táborem. Myslím si, že si tyto dvě města zaslouží do budoucna větší spolupráci,“ řekl Nůsek. Zároveň pochválil práci organizátorů Slavností pětilisté růže. Ukočírovat tak rozsáhlou akci chce pořádnou dávku zkušeností a nervů.
„Slavnosti dělají přidanou hodnotu města. Udržet je ale na tak vysoké úrovni, není vůbec jednoduché. Jan Vozábal a Kateřina Slavíková dělají opravdu veliký kus práce,“ vysekl Nůsek poklonu hlavním organizátorům.
S jeho slovy souhlasí i svobodný šermířský mistr Peter Koza, který napsal scénář pro letošní Turnaj dělení růží. „Žádný festival tohoto druhu nepřežil v takové kvalitě více než čtyři roky. První akce se děje pod nadšením, zaangažují se do ní místní lidé. Vše se vydaří.
Druhý ročník je založený na zkušenosti prvního festivalu. Z něj přežívá i to nadšení. Třetí rok začínají domácí odpadávat, protože je to unavuje a otravuje. Zjišťují, že z toho mají akorát tak plné ulice odpadků. Čtvrtý rok už končí,“ řekl Peter Koza.
Historický šerm stále láká spoustu lidí. Podle Petera Kozy chtějí tito nadšenci hlavně uniknout z přetechnizované doby. Alespoň na chvíli. „Dá se říct, že jsme emigranti v čase,“ usmál se Koza. „Je to únik z doby, kdy lidé, místo aby se spolu sešli a popovídali si, spolu komunikují přes Facebook a tak podobně.“