V sobotu oslaví českokrumlovský folklórní soubor Jitřenka už 35 let od svého založení. „Jitřenka vznikla v roce 1975,“ říká dnešní vedoucí Vlasta Dvořáková s tím, že na tento dětský soubor ještě navazuje folklórní soubor Růže.

Ten má v rodném listě rok 1987. Na sobotní koncert do Městského divadla jsou tím pádem logicky pozvaní i všichni, kteří oba soubory v předchozích desetiletích navštěvovali.

„Najít je bylo poměrně snadné, protože máme na Facebooku svůj profil a oni se nám i sami hlásí,“ dodává Vlasta Dvořáková. Taková účast slibuje i něco navíc. Například během oslav třicátin Jitřenky si dokonce bývalí členové vystřihli i svůj někdejší dětský tanec.

Samotná Jitřenka má dvě oddělení, samotný soubor a takzvanou přípravku. „Začátkem školního roku do přípravky přišlo jedenáct dětí, nově příchozí děti ale navštěvují i část zkoušek těch starších a tím se od nich a s nimi i učí,“ říká Vlasta Dvořáková. Dohromady má celý komplet souboru kolem čtyřiceti lidí.

Nějaký problém s náborem nováčků prý folklórní nadšenci necítí. Například při vystoupeních během Mezinárodního folklórního festivalu o Svatováclavských slavnostech se dalo na pódiu napočítat i patnáct tanečníků, tedy tanečníků chlapců, a to je ve srovnání s jinými soubory tohoto typu velmi vysoké číslo.

„Tím nechci říci, že mám tolik dětí, že bychom je mohli odmítat, naopak, jsme rádi za každé nově příchozí,“ shrnula vedoucí Jitřenky.