Čechoameričan Radim Zenkl (mandolína, flétny, didgeridoo, zpěv) založil toto hudební duo s Ondrou Kozákem(kytara, housle, dobro, baskytara, zpěv

) jako svůj evropský koncertní projekt. Posluchači se můžou těšit na skladby a písně z vlastní tvorby obou hráčů, doplněné o bluegrassové, swingové, keltské a „world music“ tradicionály v osobitých aranžmá. Svoji spolupráci zahájili před třemi roky a mají za sebou řadu úspěšných koncertů v ČR, na Slovensku, Německu, Dánsku a Francii. Koncem roku 2022 vydali u nás své první společné CD „Eastern Grass“, které následně vyšlo i v USA u společnosti Acoustic Disc. Radim Zenkl se narodil v Opavě, od léta roku 1989 působí v USA, kde v roce 1992 zvítězil v prestižní celoamerické mandolínové soutěži s mezinárodní účastí „Winfield Mandolin Championship“. Natočil osm solových CD a vynalezl speciální mandolínovou techniku, při které nástroj zní jako dva nástroje současně. Ondra Kozák pochází z Orlové, získal 5x titul „Kytarista roku“ v Anketě Bluegrassové asociace ČR. S různými skupinami jako zpěvák a hráč vyhrál celkem 4x prestižní soutěž o evropskou kapelu roku na francouzském La Roche Bluegrass Festivalu. Publikuje ATAmusic podcast – český audio seriál pro muzikanty.

20. 10. Český Krumlov, Divadelní klub Antré, 20:00

„S Ondrou o sobě víme už dlouho. Potkávali jsme se na festivalech a různých hudebních dílnách, spolu hrajeme od roku 2020. Formát dua nám sedí, myslím že je to šťastné spojení. Takový kompromis mezi kapelou a sólovým hraním. Vzájemně se inspirujeme i motivujeme. Oba ovládáme více nástrojů, a to je pro živé hraní i natáčení velký bonus,“ říká Radim Zenkl.

Na nové album zařadili dvanáct skladeb. Vlastních i převzatých, amerických i našich lidových. „Naším spojujícím prvkem byl bluegrass, ale zárověň jsme chtěli, aby na desce byl cítit i náš původ. Proto jsou tam i české a slovenské skladby. Pro Ameriku, domovinu bluegrassu, jsme pořád bráni jako východ, proto se album jmenuje Eastern Grass, tedy Východní tráva“, dodává Zenklův parťák Ondra Kozák. Každý se do jednotlivých skladeb snažil vložit svůj osobní styl a techniku.

Více informaci na www.zenklkozak.com