„Pan Studený povede zkoušku před točnou,“ informuje nás muž v klobouku u letohrádku Bellarie. Zanedlouho už před otáčivým hledištěm stojí Tomáš Studený, šéf opery Jihočeského divadla, s mikrofonem a instruuje komparz. „Kdy, to poznáte podle charakteristického zatroubení. A já vám to budu říkat,“ slibuje. Mladíci a slečny nesou vlajky s obrazem čínského draka. Příběh totiž vypráví o krásné ale kruté čínské princezně Turandot, která dává svým nápadníkům hádanky. Kdo uhodne, získá její ruku, jinak budeo hlavu kratší.

Turandot: Pucciniho operu režíruje Tomáš Ondřej Pilař. V roli princezny Turandot se představí Anastasiya Roytman či Iveta Jiříková. Hlas jejímu protějšku, princi Kalafovi, propůjčí Paolo Lardizzone či Igor Stroin. Jako Liu uslyšíte „Lišku Bystroušku“ Ivanu Rusko.

„Zapálíte pochodně a přivedete Kalafa,“ dostávají pokyn stráže, zatímco baletní mistr Sergej Škalikov jim vysvětluje držení těla. Vedou hlavní mužskou postavu v podání Igora Stroina. „Je to zajímavá zkušenost,“ chválí si česky Igor Stroin pocházející z Podkarpatské Rusi, který zde vystupuje poprvé.

Opodál skupina dohraje volejbal a připraví se do sboru. „Nestačí být na svém místě včas, musíte to podat divadelně,“ vysvětluje všem Tomáš Studený.

Hlediště se točí a je jasné, že o efekty nebude nouze. Diváky oslní vlající vějíře, vlajky, tanec i lampiony. Šéf opery slibuje i horkovzdušný balon. „Zenový úsměv!“ vyzývá komparz, zatímco Igor Stroin vykukuje za křovím, až přijde jeho chvíle.

Přichází princezna Turandot v podání Ivety Jiříkové, zatím v puntíkovaných šatech. „Pak budu mít krásné kostýmy,“ těší se. Dnes přestávku tráví ve stínu, v květnu jí prý šla pára od pusy. „To bylo extrémní zkoušení, byla strašná zima,“ vzpomíná a směje se: „Dnes zpívám v klobouku.“

Na možnosti točny je podle Tomáše Studeného titul velká inscenace. Doposud ji považuje za výzvu. „Teď už vidím na konec tunelu optimisticky,“ říká. Turandot hrají na otáčivém hledišti od 2. srpna.