Pietní akt u památníku v městském parku v Českém Krumlově ve středu u příležitosti Dne válečných veteránů odstartoval letošní Festival vojenských filmů, který ve městě potrvá do soboty.

Po položení věnců se aktéři přesunuli do Mincovny na druhém nádvoří českokrumlovského zámku, kde se ve dvanáct hodin konala vernisáž výstav Naše vojenská a civilní mise v Afhánistánu a Nebeští jezdci.

„Afghánská výstava dokumentuje působení vojenské a civilní části dohromady. Fotografie představují zemi, která je nám hodně vzdálená,“ řekla jedna z organizátorů výstavy Eva Zítková.

Autorem většiny snímků je Michal Novotný. „Často s námi spolupracuje, už jsme udělali tři společné výstavy. Celkově fotografie pořídili civilní fotografové,“ řekla Zítková.

Podle Václava Pechy z Českého Krumlova, který je vedoucím civilní části provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru, odvádějí Češi v Afghánistánu velký kus práce. Právě vystavované snímky mohou sloužit jako určitý náhled do jejich života.

„Je to výborné kukátko do oblasti, kam se obyčejní místní lidé nedostanou. Jako Krumlovák jsem vážně rád, že výstava dorazila i sem. Objela už několik měst naší republiky,“ řekl Pecha.

Festival je letos rozložen do čtyř dní. Oproti minulému roku pořadatelé více vsadili na celovečerní úspěšné snímky. Diváci si tedy mohou naplno užít dramata Hotel Rwanda, Tobruk nebo Ďáblova dílna. Nezapomnělo se však ani na staré české snímky, které reprezentují například Nebeští jezdci či Atentát.

„Více jsme se zaměřili na známější produkci. Na dokumenty tady bohužel nemáme obecenstvo,“ řekl organizátor Tibor Hortváth.