Vynikající a známá houslistka Gabriela Demeterová, Jiří Stivín, Radim Hladík z Blue Effect, klavíristka Hui–Ting Yang z Číny, ale také místní Krumlovský komorní orchestr či Smyčcový orchestr Český Krumlov, to jsou některá z jmen, jejichž nositelé vystoupí na Festivalu komorní hudby 2010 v Českém Krumlově.

Přípravy na tento pozoruhodný svátek hudby finišují, neboť první tóny koncertů zazní již v pátek 25. června. Tehdy festival tradičně zahájí úchvatná poetická Barokní noc na zámku Český Krumlov.

Jaké hudební lahůdky nachystali pořadatelé 24. ročníku pro návštěvníky, přiblížil dlouholetý dramaturg festivalu Antonín Matzner.

Můžete prozradit, jaký hudební požitek přinese tradičně stovkami svící osvětlená zámecká barokní noc?

Punc jedinečnosti budou mít i letos obě barokní noci konané už poosmé. Jejich perlou bude novodobá světová premiéra opery legendárního „il divino Boemo“ Josefa Myslivečka Zmatek na Parnasu, která přibližně dobrých 200 let čekala na tuto svoji novou inscenaci v přítmí archivů.

Dílo zkomponoval v roce 1765 Ch. W. Gluck na libreto dvorního básníka Pietro Metastasia k svatbě syna Marie Terezie, pozdějšího císaře Josefa II. Jedna z jeho sester, arcivévodkyně Marie Amalie, která při prvním provedení sama zpívala roli boha Apollona, požádala o nové zhudebnění k vlastní svatbě mladého českého skladatele Myslivečka.

Tato verze se záhy dostala i na české šlechtické dvory, kde pak byla hojně provozována s mírnými úpravami ke konkrétní příležitosti jejího uvedení. Proto také naše úprava zastihne tři bájné múzy při přípravách nadcházejících českokrumlovských barokních nocí, kam se odeberou z posvátné hory Parnas přímo na Apollonovo přání.

Také letos se v dalších dnech rozeznějí prostory kostela Božího těla v někdejším konventu minoritů a klarisek.

Ano, a to hned dvakrát v neděli bezprostředně následující po barokních nocích. Známý varhaník Pavel Černý společně s trumpetistou České filharmonie Zdeňkem Šedivým připravili atraktivní podvečerní koncert se skladbami barokních skladatelů a večer uslyšíme na stejném místě Gran duetto concertante.

Netuctová sestava flétny Jana Riedlbaucha a kytary Miloslava Klause nám přiblíží temperamentní hudbu převážně španělské a jihoamerické provenience až po novinku současného ministra kultury Václava Riedlbaucha, v níž vzdal hold mexickému skladateli Manuelu Poncemu.

Na které nové tváře účinkujících chcete zvláště upozornit?

Ač je to s podivem, ale teprve letos přijíždí na náš festival jeden z nejlepších domácích klarinetistů prof. Jiří Hlaváč. Dvojnásob potěšitelné je, že na osobní doporučení prezidenta festivalu Mistra Josefa Suka bude hrát s domácím Krumlovským komorním orchestrem.

A samozřejmě musím upozornit také na Američanku čínského původu Hui-Ting Yang, která přijíždí s velice atraktivním programem od Ravelových Vodotrysků přes Excursions jubilujícího Američana Samuela Barbera. Ale nebudou chybět ani Dvořákovy Poetické nálady a skladba soudobého autora Ladislava Kubíka.

V minulosti byly součástí festivalu také koncerty Michala Prokopa, Marty Kubišové či Jarka Nohavici. Koho z „nevážných“ umělců jste pozvali letos?

Výběr padnul na legendu české rockové scény kytaristu Radima Hladíka a jeho skupinu Blue Effect, s níž nepřetržitě působí už od roku 1968 a i v současném, notně omlazeném obsazení je to správný „nářez“. Dojde přitom i na reminiscence Beatles, Pink Floyd a dalších velikánů rockové historie.

Jihočeská komorní filharmonie České Budějovice už zde účinkovala několikrát. Čím bude její závěrečný večer v Maškarním sále tentokráte jiný?

Především osobou jejího nového šéfdirigenta Jana Talicha, který se nám současně představí také jako sólista v Mozartově koncertu A dur. Sám se těším i na Voříškovu výtečnou symfonii, dílo třicetiletého autora, které je možno směle postavit vedle skladeb, jaké komponovali třeba Beethoven nebo Schubert.