Ingrid a Markus Buchnerovi, kteří ve čtvrté generaci vedou hostinec „u Müllerů" v Rudertingu na Pasovsku, nabízejí čerstvou domácí regionální kuchyni a nikdy neměli problémy. Značení alergenů pokládají za plýtvání papírem a časem a věc „řeší" tím, že do jídelníčků vložili list, na kterém si host může přečíst, že jemu podávané jídlo může v podstatě obsahovat všech čtrnáct alergenů. Alergikům radí personál osobně.
Opatření odmítají realizovat i další gastronomové. Někteří si chtějí vzít příklad z Rakouska, kde jeden hospodský vyvěsil leták, že jeho restaurace není vhodná pro alergiky a postižené osoby by si měly raději najít jinou. Více provozovatelů také s podivem zaznamenává, že například při klubových oslavách povinnost označování podávaných potravin není, pokračuje PNP a dodává, že za takové postupy jako u Buchnerových v podstatě hostinští nemohou být popotahováni, protože prováděcí předpis ke způsobu realizace směrnice EU v Německu zatím nebyl vydán…

Běženci za humny

Do adaptovaného domu v příhraničním Rohrbachu se nastěhovalo šest Syřanů, tři protestanti z Iránu a po jedné rodině z Afghanistánu a Makedonie, celkem 18 azylantů. Doplnili tak počet migrantů, toho času umístěných v osmi místech okresu Rohrbach, na 200, píše deník OÖN. Do konce týdne se ubytuje 35 uprchlíků ze Sýrie v Klafferu, kde mají zůstat do 18. dubna. Pak prý jim zemská radní pro sociální věci Gertraud Jahnová najde stálejší umístění. „Mnoho radosti obec z dalších hostů nemá, protože v místním centru už bydlí 37 běženců," uvádí linecký list.

Energy Drinks nezakáží

Spolkový ministr výživy Christian Schmidt odmítl návrh zákazu prodávání energetických nápojů dětem a mladistvým. Argumentuje dosavadní „dvojitou jistotou", uvedením hraničních hodnot a varováním na obalu nápojů. „Bohužel nemůžeme ovlivnit, že jsou pořád lidé, kteří přesto překračují doporučená maxima pro konzumaci a varovné nápisy ignorují," řekl. Od prosince musí být na energetických nápojích v Německu s obsahem 150 miligramů kofeinu a víc na litr kromě upozornění na zvýšený obsah kofeinu také varování: „Nedoporučuje se pro děti a těhotné nebo kojící ženy."
Schmidt poukazuje na to, že šálek 150 mililitrů kávy obsahuje kolem 120 miligramů kofeinu. Jeho vypitím tedy člověk přijme významně víc kofeinu než například při konzumaci čtvrtlitrové plechovky Red Bull, ve které je 80 miligramů. Podle ministra nyní váží, zda by kampaň k ještě větší informovanosti spotřebitelů měla smysl, píše PNP.
Schmidt tak reagoval na požadavky ochránců spotřebitele na věkové omezení prodeje energetických nápojů. Podle sociálních demokratů by se ale koalice měla touto otázkou zabývat.

Je Den tepláků

21. ledna 2009, o masopustu, přišla celá jedna třída gymnázia ve Štýrském Hradci do školy „v teplákách", joggingových kalhotách, snad trochu navzdory módnímu tvůrci Karlu Lagerfeldovi s jeho prohlášením, že „kdo nosí tepáky, ztratil kontrolu nad svým životem". Ostatně také to připomnělo Casual Friday, den praktikovaný od konce padesátých let v USA, kdy v úřadech a firmách zaměstnanci odkládali saka a kravaty a pracovali v džínsech a tričkách. Akce v Rakousku se tak líbila, že iniciátoři Alexander Painsi, Matthias Strohmeier, Matthias Geisriegler a Martin Riesel z ní udělali tradici a facebookem vyzvali k účasti na ní celý svět. Už v prvním ročníku v roce 2010 se jí virtuálně na sociální síti zúčastnilo 130 000 lidí, rok nato přes 600 000 z 50 zemí. Pak ale chlapci zaznamenali klesající zájem na facebooku, zřejmě kvůli „zoficiálnění" této původně šarmantní a veselé příležitosti ukázat odvahu k sebeironii - například komerce začala k 21. lednu nabízet výprodeje volnočasových oděvů. Na druhé straně „tepláky" začali tento den nosit „mimo facebook" i lidé takříkajíc ze středu společnosti.
Každopádně „zakladatelé" výzvu, aby lidé na celém světě strávili celý 21. leden „v teplákách", volnočasových joggingových kalhotách, opakovali na facebooku i letos a reagovalo na ni přes 200 000 uživatelů, píše linecký Volksblatt. Adresa https://de-de.facebook.com/jogginghosentag včera dopoledne měla přes 50 000 „liků".

Vyhazují potraviny

V rakouských velkokuchyních, gastronomických a ubytovacích podnicích vyhodí do odpadu ročně odhadem kolem 200 000 tun ještě použitelných potravin, píše Volksblatt z výsledku projektu "United Against Waste" podporovaného 30 partnery z průmyslu, obchodu, služeb, neziskových organizací a veřejného sektoru. Podíl použitelných potravin v odpadu jednotlivých sledovaných podniků se pohyboval od pěti do 45 procent. Nejvíc jej bylo v polévkách a přílohách, které buď vůbec nebyly vydány, nebo se na talířích vrátily. V gastronomii zbývalo hodně salátů a masa, v ubytovacích zařízeních především mléčných produktů, ovoce, zeleniny a nápojů.
Podle výpočtů analytiků je v tomto směru úsporný potenciál v posuzované branži 395 milionů eur. Průměrná hodnota zbytečně vyhozených potravin na sledovaný podnik byla kolem 10 000 eur. Organizace ochrany životního prostředí Global 2000 přepočetla možnou úsporu na 360 000 tun ekvivalentu oxidu uhličitého, 25 miliard litrů vody a 43 000 hektarů obdělávané půdy.
Podle iniciativy by ztráty mohly snížit například rychlé zamrazování nebo vakuování nevydaných jídel, ale i menší porce třeba XXL řízků s nabídkou případného přidání zdarma. Možnosti budou testovány i vybraných podniků. Zkušenosti budou na jaře předvedeny při okružní roadshow Rakouskem. (www.unileverfoodsolutions.de/our-services/)

Schytal to za králíky

Skoro se dalo očekávat, že papež František to za svůj výrok, že není nutné, aby se věřící „množili jako králíci", schytá od dotčených chovatelů – a taky se stalo. Prezident ústředního svazu chovatelů německých ušlechtilých králíků Erwin Leowsky prohlásil, že se nesmí všem králíkům paušálně podsouvat zvýšené sexuální chování, to prý sedí jen na volně žijící zvířata, píše PNP. Množení chovaných králíků prý naopak probíhá řízeně. Papež měl podle Leowského spíš povolit ochranu před početím.

Chybějí dárci

Podle předběžných čísel bylo loni v Bavorsku registrováno 120 dárců tělesných orgánů. Celkem jich věnovali na 400. Je to zhruba stejně jako předloni – a pro pacienty na čekací listině pro transplantace smutně málo, píše PNP. V celém Německu čeká na nový orgán přes 10 000 nemocných. Loni byly mimo jiné odebrány 864 zemřelým, předloni 876.

Lákají hokejistky

Druhý Girls Hockey Day uspořádá městský výbor žen ve spolupráci s rakouským hokejovým svazem a lineckým klubem IceCats nadcházející sobotu od 10 hodin na lineckém zimním stadionu. Cílem je představit v uvolněné a zábavné atmosféře děvčatům ve věku od šesti do 16 let lední hokej a získat je k provozování tohoto sportu. Účast je zdarma, také výstroj organizátoři případně zapůjčí bezplatně. Zájemkyně si budou moci „hokej" zkoušet asi 75 minut na ledě a každá si odnese drobné dárky – šály Ice-Cats, puky atd.

Losem k prominenci

Při příštích slavnostech piva v Mnichově už nemá být pouze prominence přítomna tomu, až starosta Dieter Reiter (SPD) narazí tradiční první sud, píše deník PNP. Město poprvé vylosuje na návrh zastupitelského klubu sociální demokracie deset párů vstupenek na slavnostní zahájení v Schottenhamelově stanu včetně piva a kuřete mezi občany Mnichova. Vítězové losovačky mají být oznámeni v červnu při slavnosti založení města. „Losováním chce Mnichov ukázat, že Oktoberfest není jen turistickou atrakcí, ale svátkem Mnichovanů, řekl předseda klubu SPD Alexander Reissl," uvedl pasovský list.