VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bavorsko „bydlí" U Zlatého melounu v Praze

12 057 úhozů za 30 minut s 0,033 procenta chyb zvládla na klávesnici počítače za 30 minut Adna Bajrektarevicová (17) z Bad Hallu, žákyně obchodní akademie v Kirchdorfu, a stala se hornorakouskou mistryní mládeže. Její rodiče přišli v roce 1991 z Bosny.

1.12.2014
SDÍLEJ:

Dívka vpravdě rychlých prstů.Foto: Deník/repro

Otevřou si zastoupení

Pasov – „Je to vlastně jen pár místností a jeden nápis, ale je za tím mnohem, mnohem víc," napsal pasovský deník PNP k otevření reprezentace „svobodného státu" Bavorsko chystanému na čtvrtek 4. prosince. „Takovou událost je dobře možné označit jako historickou."

Pro bavorského premiéra Horsta Seehofera (CSU) bude slavnostní akt podle listu svým způsobem korunou, naplněním mnohaletého politického úsilí, které mu nejednou opozice komplikovala. „Seehofer totiž před čtyřmi roky, v prosinci 2010, dokázal něco, čeho jeho předchůdci nebyli schopni - vykonal u sousedů oficiální návštěvu," uvádí list. „Po desetiletí vládla v nejvyšších politických patrech mezi Mnichovem a Prahou doba ledová. Důvodem byl starý spor o vyhnání sudetských Němců z bývalého Československa a požadavek CSU na zpětvzetí Benešových dekretů, které byly pro odsun podkladem. Pak ale stanul Seehofer v prosinci 2010 v Praze a po rozhovoru s tehdejším konzervativním ministerských předsedou Petrem Nečasem ujistil: ,Jsme zajedno, že chceme společně hledět dopředu, k budoucnosti.´ Spor o minulost ji neměl oblivňovat."

V uplynulých čtyřech letech se pohnulo mnoho věcí. Seehofer jel do Prahy s oficiální misí ještě podruhé a potřetí. Naposledy letos v červenci, kdy se setkal s novým českým premiérem Sobotkou (ČSSD), který při tom uvítal plány bavorského zastoupení na Vltavě. „Vylepšuje naše vztahy v praxi všedního dne," cituje Sobotku PNP, podle níž Praha hodlá sousedství velmi intenzivně prohlubovat.

Deník připomíná, že svou reprezentaci má Bavorsko už dlouho v mnoha státech světa. „Jen Mnichovu nejbližší evropské hlavní město zůstávalo stranou, ačkoliv Česko je s odstupem nejdůležitějším obchodním partnerem Bavorska ve východní Evropě. Objem obchodu loni dosáhl téměř patnácti miliard eur," rozebírá PNP.

Bavorsko si teď pronajalo první patro historického staroměstského paláce „U Zlatého melounu". „Práce ale slavnostním otevíracím ceremoniálem nekončí – naopak, zbývá mnoho práce pro obě strany, " uzavírá list. „Pomysleme jen na mizerné železniční spojení mezi Mnichovem a Prahou… Čtvrteční návštěva Seehofera v Praze tedy nesmí být poslední!"

Stávka pošťáků

Kvůli protestům zaměstnanců pošt zůstalo v Norimberku v sobotu ležet na 20 000 balíčků a více než milion dopisů, uvedla PNP z prohlášení sekretářky odborového svazu Verdi Jessiky  Quintenové. Podle ní se akce proti uzavírání pracovního poměru na dobu určitou u Německé pošty zúčastnilo kolem 1200 pracovníků norimberské přepravní centrály. Tam má přes 800 z asi 4000 zaměstnanců smlouvy na dobu určitou, ačkoliv jsou prý nutně potřební. Mluvčí německé pošty potvrdila, že v dané oblasti byla dodána jen třetina zásilek.

Odbory „zdvihly" osazenstvo na protest proti této „skandální zaměstnanecké politice", píše PNP. Při stoupajících nárocích se představenstvo pošty musí podle předsedy dotčené skupiny Verdi Jürgena Kallerta vrátit k „rozumné personální politice". Lidé podle něho potřebují jistotu a ne stále nové pracovní smlouvy.

V nadcházejících dnech jsou plánována protestní shromáždění i v dalších sedmi závodech pošty v Bavorsku a jinde v Německu. V celé SRN je asi 23 500 zaměstnaných na dobu určitou, čímž zaměstnavatel vystavuje ostatní pracovníky při tarifním vyjednávání pod tlak, jak řekla Quintenová. Verdi nevylučuje ani další protesty v času Vánoc.

„U představenstva Německé pošty narazily protestní akce na neporozumění," uzavírá PNP. „Podle Jürgena Gerdese, odpovědného za balíčkovou a elektronickou komerci, je politováníhodné, že děti kvůli nim případně nedostanou své mikulášské dárky."

Kolik vydělávají sousedé

Statistikové Thomas Raferzeder a Anita Fuchsová poprvé podrobně analyzovali příjmy zaměstnanců v Horních Rakousích se zohledněním stupně vzdělání, věku a pohlaví, aby našli příčiny rozdílů, uvedl deník OÖN.  Rozebírali čísla z roku 2011, ale na nich se do současné doby mnoho nezměnilo.

Že nejvíc vydělávají muži-akademici ve zdravotnictví a ve výrobních odvětvích, nepřekvapilo. Tzv. mediální hrubý roční příjem (polovina vydělává míň, polovina víc) mužů ve věku 45-49 let zaměstnaných přinejmenším 300 dnů v roce v medicíně je 98 118 eur (ženy 81 350), ve výrobě 94 543 eura (68 861). V hospodářských službách berou akademici 94 148 eur (63 372), ve veřejné správě 63 630 (60 053), v sociální oblasti 49 658 (43 270).

Středoškoláci v tomto věku mají ve výrobě 74 178 eur (ženy 53 177), ve veřejné správě 50 815 (43 047), v sociální oblasti 37 723 (34 781). U vyučených je to ve výrobě 47 340 (37 582), ve veřejné správě 43 205 (32 495), ve zdravotnictví 40 676 (27 899), v sociální oblasti 32 822 (28 120 eur).

Z jednotlivých odvětví platí nejlépe chemický a kovozpracovatelský průmysl,  muže také energetika, dále velkoobchod, podnikatelské poradenství a finanční služby. Daleko nejmenší rozdíly mezi příjmy mužů a žen jsou ve veřejné správě. S odstupem nejhorší jsou mzdy v sociální oblasti. „Akademici v ní berou jen asi polovinu platu absolventa univerzity ve výrobě," připomíná deník z porovnání.

Statistikové započítali do svých přehledů i dobu práce a rizikovost zaměstnání a uzavřeli, že vysoké platy lékařů jsou výrazně ovlivněny přesčasy. Obdobně mzdy v oboru inženýrských staveb zvyšují rizikové příplatky.

Píší Ježíškovi

Ačkoliv bavorský vánoční poštovní úřad v Himmelstadtu otevřel až v neděli, kupilo se v něm už koncem týdne na 5000 dopisů. Tato pošta je jednou ze sedmi „ježíškovských" v Německu. Nejfrekventovanější je Himmelpfort v Brandenbursku, kam loni poslalo svá přání 292 000 dětí. Na Himmelstadt se jich obrátilo kolem 80 000. „Každé od nás dostane odpověď," ujišťuje 73letá Rosemarie Schotteová, která poštu zvládá se 30 pomocníky.  (www.post-ans-christkind.de)

Tradiční loučení se starým rokem.Mezinárodní proběhnutí

Přátelé přírody a ASKÖ Katsdorf uspořádají 14. prosince už 29. ročník tradičního běžeckého loučení se starým rokem. Účastní se jej závodníci z celých Horních Rakous, z Dolních Rakous a z Čech. Start hlavního závodu na 7228 metrů (hobby a mládež polovinu) bude ve 13.30 hodiny. O půl hodiny dřív vyrazí tříčlenné štafety k úsekům po 850 metrech. Výnos této akce připadne těžce nemocnému dítěti z Katsdorfu. Startovné štafet je 24 eura, k hlavnímu závodu 10 eur, pro mládež sedm. Přihlášky na www.naturfreunde-katsdorf. net a www.askoe-katsdorf.at.

Rozprodej nálezů

V úterý a ve středu vždy od 7 do 13.30 hodiny se budou v lineckém městském úřadě ztrát a nálezů v Nové radnici na Urfahru prodávat věci, které si vlastníci ve lhůtě nevyzvedli. Jde zhruba o 1100 čepic, šál, rukavic atd. Všechno stojí po dvou eurech, jen kožené rukavice budou za tři eura za pár, píší OÖN. Výprodej má být „po množství obvyklém pro domácnost" a zájemci si mají raději pospíšit, protože se podle zkušeností očekává velký nával.

Autor: Vladimír Majer

1.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Úředníci ve výrobě Disponent/ka nákupu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Disponent/ka nákupu - vzdělání středoškolské, možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba pružná. Nástup: ihned/dohodou. Mzda 20 000 - 26 000,-- Kč hrubého. Náplň práce: Zodpovědnost za tok materiálu podle požadavků výroby, objednávání materiálu u tuzemských a zahraničních dodavatelů, správa kmenových dat, úzká spolupráce s ostatními odděleními v rámci výrobního závodu, komunikace s kolegy v rámci společnosti v Čechách a Rakousku, účast na kontrolách skladových zásob, apod. Požadujeme: Komunikativní znalost německého nebo anglického jazyka. Zkušenost z obdobné pozice ve výrobní společnosti výhodou, zkušenost s nákupními / logistickými procesy výhodou, samostatnost a schopnost přijmout zodpovědnost. Nabízíme: 5 týdnů dovolené, dotované stravné, příspěvek na dojíždění, flexibilní pracovní dobu, příspěvek na penzijní spoření/životní pojištění, věrnostní prémie za odpracovanou dobu a další zajímavé benefity. Kontaktní osoba: Ing. Lenka Zmeková (388 404 315, lenka.zmekova@hauser.com). www.hauser.cz. Ověřeno 9.8.2018.. Pracoviště: Hauser spol. s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 9 925 Kč

Ostatní specialisté a odborní pracovníci v oblasti výchovy a vzdělávání jinde neuvedení Asistent pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9925 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistent pedagoga - vzdělání středoškolské nebo asistent pedagoga, možno i absolvent. Pracoviště ZŠ Velešín. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. úvazek zkrácený, prac. doba jednosměnná. Nástup listopad 2018. Mzda 9.925,-- Kč hrubého (dle platového zařazení). Kontakt: 380 331 614 Mgr. Kopřiva, mail@zsvelesin.cz.. Pracoviště: Základní škola velešín, Družstevní, č.p. 340, 382 32 Velešín. Informace: Luděk Kopřiva, +420 380 331 614.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pokojská - vzdělání vyučení. Pracoviště Lipno nad Vltavou. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová. Nástup ihned. Mzda od 15.000,-- Kč hrubého. Kontakt: 773 798 621 p. Bigasová.. Pracoviště: Lafa a.s. - pracoviště hotel bouczech, 382 78 Lipno nad Vltavou. Informace: Ivana Bigasová, +420 773 798 621.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Brusič - nástrojař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Brusič - nástrojař - vzdělání vyučení, možno i absolvent. Podmínkou je ŘP sk. B. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup 1.8.2018. Mzda 25.000,-- - 35.000,-- Kč hrubého, stravenky, dovolená, dobrý kolektiv. Kontakt: Jan Bartoš, tel. 606 413 784, jan.bartos@brusirnabartos.cz. Ověřeno 1.8.2018. Pracoviště: Brusírna bartoš s.r.o. - mříč, 382 03 Křemže. Informace: Jan Bartoš, +420 606 413 784.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalová generálka: FK Spartak Kaplice (černobílé dresy) – SK Nemanice 2:4 (1:3).
8

Při generálce v Kaplici byli produktivnější Nemaničtí

Ilustrační foto

Při divoké přestřelce v Kájově padlo patnáct branek

Řezbáři vytvoří bystu čestného občana Dačic.

Dačice – Návštěvníci mají možnost sledovat až do pátku vždy od 8 do 18 hodin, jak se neopracované kmeny mění v překrásné sochy. V Kancnýřově sadu na Palackého náměstí letos vznikají sochy z topolového dřeva, které se pak stanou ozdobou dačických městských interiérů.

Vodáci si zoufají, Lužnice trpí nedostatkem vody.

Táborsko – Sucho posledních týdnů trápí nejen zemědělce a zahrádkáře, ale i vodáky. Voda chybí v řekách i nádržích. Kvůli tomu se ruší některé sportovní akce.

Nemocných s lymeskou boreliózou přibylo.

Českobudějovicko – Klíšťata jsou přenašeči zákeřných chorob. I přes vysoké teploty počty nakažených stoupají.

Nová naučná stezka povede i nad vodou.

Hornoplánsko – Unikátní naučnou stezku kolem rybníka Olšina ve vojenském újezdu se chystají vybudovat vojenské lesy a statky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT