Myšlenka založit kapelu starších ročníků v hudební škole v Burgkirchenu napadla učitele Christiana Lechnera, když vnímal přibývající zájem seniorů o výuku. Jde o celoněmecký trend, počet žáků hudebních škol ve věku nad 60 let se v zemi od roku 2002 do roku 2012 zdvojnásobil. Ve skupině 26 – 60 let to bylo plus 12 procent. V hudebce v Regenu je mezi účastníky kursů čtvrtina dospělých, před deseti lety jich byla maximálně desetina, říká vedoucí Wolfgang Weiß.

V Burgkirchenu začali senioři v březnu 2013 s individuální výukou – vždy dva se rozhodli pro saxofon, tubu a pozoun, tři zvolili klarinet a jeden trubku. Nejmladší žákyni je 42, nejstarším je Manfred Telzer.

Ženy jako oběti

62 milionů žen, víc než má Itálie obyvatel, už bylo po 15. roce obětí fyzického nebo sexuálního násilí, zjistila agentura EU pro základní práva průzkumem, v němž tazatelky osobně hovořily se 42 000 ženami – vždy s 1500 náhodně vybranými v každé zemi ve věku 18 až 74 let. Každá druhá už někdy byla sexuálně obtěžována, na každé páté se dopustil sexuálního násilí partner, 32 procent bylo obtěžováno nadřízenými, kolegy nebo klienty, jedna z dvaceti byla po dovršení 15 let znásilněna. 43 procent bylo partnerem vystaveno psychickému násilí. Co se týče fyzického nebo sexuálního násilí, patří Rakousko s asi 13 procenty napadených k nejbezpečnějším zemím, poznamenává deník Volksblatt.

Země plná aut

S koncem roku 2013 bylo v Rakousku registrováno 6,38 milionu motorových vozidel, o 1,3 procenta víc než před rokem. Z toho 4,64 milionu bylo osobních aut. Relativně nejvíc jich bylo registrováno v Burgenlandsku - 633 na 1000 obyvatel. V Horních Rakousích to bylo 604 aut na tisíc lidí. Dieselových aut přibyla dvě procenta na 2,62 milionu kusů. Počet motocyklů stoupl o 4,5 procenta na 448 653. Poněkud ubylo přihlášených nákladních aut.

Stařeček bloudil

Při hledání provozu technických prohlídek motorových vozidel bloudil dezorientovaný 84letý bavorský důchodce z dolnofranckého Bad Bokletu v pondělí od odpoledne se svým autem více než dvacet hodin třemi spolkovými zeměmi – Bavorskem, Hessenskem a Dolním Saskem. Upozorňoval na sebe řidičskými chybami, ale policie ho zastavila až v úterý odpoledne a dopravila ho zatím na kliniku.

Staví ostošest

V Bavorsku loni udělili stavební povolení pro 56 036 bytů, o téměř šest procent víc než v roce 2012. Nejvíc přibylo povolení pro vícerodinné domy – o 13 procent. Nejvíc nových bytů může růst v Horním Bavorsku - 23 803.

Honorární konzul Scharinger (vlevo) na plese.Konzul se vrátil

„Je tady," neslo se v pondělí večer Brucknerhausem při policejním bálu, zaznamenal list OÖN. Po vážném zranění při pádu na schodech na soukromé cestě do Jekatěrinburgu (Deník informoval) se bývalý generální ředitel Raiffeisenbanky a honorární konzul ČR v Linci Ludwig Scharinger obdivuhodně uzdravil. „Daří se mi velmi dobře, má rodina mi moc pomohla, obzvlášť manželka Anneliese," řekl bankéř listu. Na bál ale přišel bez choti, a tak k úvodnímu tanečnímu nástupu čestných hostů jednoduše popadl mladou návštěvnici bálu a tančil s ní. „Je zase tady," o tom nebylo pochyb, ale dlouho se nezdržel, po polonéze žákyň a žáků policejní akademie odešel, uzavírá deník. Na jeho snímku je Ludwig Scharinger s vedoucím akademie Erwinem Spendlingwimmerem a jeho manželkou Veronikou.