Úřad vlády ČR, jemuž vila na soutoku Lužnice a Kozského potoka patří, se rozhodl objekt více zpřístupnit. A zcela zdarma. Deník o tom informoval vedoucí úřadu Radek Augustin. „Bylo to na popud předsedy vlády Andreje Babiše, který si přál Kramářovu a Benešovu vilu co nejvíce otevřít veřejnosti,“ uvedl vedoucí.

Do okolí a interiéru se výletníci podívají od pátku do neděle od dubna do října: 84 dní v roce. Kdo chce mít jistotu, že se sem dostane, má využít profesionální rezervační systém na webu Národního muzea, které zde bude provádět. „Dá se přijet i bez rezervace, ale takoví lidé nevědí, jak dlouho budou na prohlídku čekat. Počet osob, které mohou jít najednou dovnitř, je omezený,“ upozornil vedoucí úřadu. Prohlídka začne v dolní části zahrady u památníku, zamíří k hrobce a přes zahradu doputuje do vily. Exkurze bude o něco delší než ta, která se tu konala dříve.

„Doufáme, že to bude důstojná připomínka Edvarda Beneš jako zakladatele Československa, které oslaví sto let vzniku,“ uvedl Radek Augustin. V září si navíc lidé připomenou 70 let od prezidentovy smrti. „Beneš to tu miloval, vášnivě zahradničil, přikupoval pozemky, přál si zde být pochován v místě zvaném kazatelna,“ sdělil vedoucí úřadu.

Nový provoz v půlce března stvrdilo memorandum (na dobu neurčitou) mezi Úřadem vlády a Národním muzeem. Smlouva o spolupráci platí pro letošní rok, ale s pokračováním se počítá. Stát investoval do úschovny zavazadel a domluvil podmínky s ochrannou službou Policie ČR.
Do Benešovy vily se chystá v sobotu 14. dubna Andrej Babiš.

Důležitá fakta:
Slavná prezidentská vila v Sezimově Ústí se otevřela na 84 dní  roce.Zdroj: Deník / Luboš DvořákVila vznikla v letech 1930-31 podle projektu arch. Petra Kropáčka
Jezdili sem spisovatel Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou, Jan Masaryk, Vlasta Burian aj. Z Autorem zahradní kompozice je Otokar Fierlinger, bratr politika Zdeňka Fierlingera, který postavil dům v sousedství
Edvard Beneš zde zemřel 3. září 1948
Hana Benešová, která zemřela v roce 1974, dům s většinou nábytku odkázala Muzeu husitského revolučního hnutí
Vila byla rekonstruována v letech 2006-09 za vlády Mirka Topolánka