VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Běženci přeplněná nádraží u sousedů

OČIMA DÍTĚTE. Na německo-rakouské hranici je denně zachyceno kolem 3500 běženců. List PNP chválí policisty za vysoké angažmá při jejich registraci a transportu. „Přicházejí do kontaktu s dětmi běženců," uvádí a připojuje kresbu malé holčičky, vyjádření pocitů z jejího domova a očekávání v nové zemi. „Policisté si obrázek spolu s dalšími kresbami malých migrantů vyvěsili k motivaci na nástěnku," uvedla PNP.

25.9.2015
SDÍLEJ:

Svět očima prchajícího dítěte.Foto: Deník/repro PNP

Od 2. září, kdy kancléřka Angela Merkelová rozhodla nechat do Německa vycestovat běžence uvíznuté v Maďarsku, přijelo do Bavorska přes 135 000 uprchlíků, víc než za osm měsíců předtím, kdy jich bylo celkem 130 000, píše PNP a srovnává, že je to stejně lidí jako obyvatel Řezna. V prvních dvou zářijových víkendech přicestovalo jen na hlavní nádraží v Mnichově po 20 000 azylantů.

Rakousko bude "přesouvat"

„Hlavní nádraží v Salcburku je uchem jehly pro tisíce migrantů, kteří přes Rakousko míří do Německa," uvedl linecký deník OÖN. „Ke zvládnutí náporu musela policie v uplynulých dnech opakovaně uzavřít vstupy na perony. Ve středu sem dorazilo 2100 uprchlíků, ale do Bavorska mohlo odjet jen 1500." Starosta Heinz Schaden ve čtvrtek rozhodl rozšířit nouzovou ubytovnu v nádražních garážích ze 450 na 800 míst. „Současná situace vede k velmi vážným provozním problémům nádraží," řekl.
V Horních Rakousích připravil Červený kříž pro uprchlíky v nouzových přístřeších více než 2500 polních lůžek. Denně počítá s asi dvěma tisícovkami příchozích, řekl mluvčí Stefan Neubauer:
Ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová řekla na setkání CSU v Kostnici, že Rakousko letos odsune do jiných zemí Evropské unie s výjimkou silně přetíženého Řecka a Maďarska 5000 běženců. Země nebude akceptovat žádné žadatele o azyl z Chorvatska a Slovinska, uvedla ministryně. „Uprchlíci by neměli mít právo vyhledávat si pro sebe hospodářsky nejatraktivnější zemi," dodala.

Telefonují z posedů

Spíše kuriózní informaci přinesly OÖN z Engerwitzdorfu v okrese Urfahr-venkov. „Když nájemce revíru chtěl vystoupit na posed, zjistil, že ten je již obsazen – běžencem z několik set metrů vzdáleného ubytovacího střediska," píše list. Takto střídavě obsazovány byly všechny tři posedy v revíru. „Důvodem bylo špatné pokrytí signálu mobilního telefonů v ubytovně evangelické diakonie, v níž je umístěno 50 lidí ze Sýrie, Afghanistánu, Iráku a Somálska. Dobrý příjem je jen právě na posedech, což se mezi uprchlíky rychle rozkřiklo."
Okresní mistr lovu Franz Burner ujišťuje, že myslivci nemají nic proti azylantům, kteří ale neznalostí daných poměrů vnášejí do revíru neklid – plaší zvěř, a to ztěžuje plnění plánu odstřelu. Nájemce proto teď dotčené posedy opatřil visacími zámky.
Christopher Böck ze zemského svazu myslivců popsaný konflikt nepovažuje za velký problém. OÖN dodávají, že Telekom už pracuje na posílení příjmu mobilních telefonů v oblasti ubytovny, eventuálně prý zřídí doplňkový vysílač. Starosta Engerwitzdorfu Herbert Fürst ale míní, že starosti myslivců je třeba brát vážně, musejí plnit své úkoly ze zákona. Zohledněny ale musejí být i potřeby uprchlíků, řekl a dodal, že se v obci o ně stará více než 150 dobrovolníků. „Jsme tedy na dobré cestě," uzavírá.

Westernový talent od sousedů.Kovbojka od sousedů

19letá Anna Lisecová z Dietachu u Steyru vyhrála s koněm „This Wimps so Fly" jeden z nejvýznamnějších turnajů westernového ježdění, NRHA Euro Derby v italském Manerbiu. „Její speciální disciplínou je reining," píší OÖN. Česká Wikipedie jej popisuje jako westernovou formu drezúry. Jezdec předvádí s koněm zadanou úlohu složenou z kruhů, přeskoků, otoček, stopů, rollbacků, couvání a prodlev. V Itálii soutěžilo 86 jezdců z deseti zemí, mezi nimi i manželka a dcera Michaela Schumachera. Protože Anna jezdí jen vlastního koně, nastoupila v tzv. neprofesionální třídě.
Její matka Sabine Lisecová provozuje s partnerem Chuckem Klipfelem, rodilým Texasanem, v Dietachu westernovou stáj se 34 koňmi, v níž pracuje i Anna. Od rána do večera se točí kolem koní, ročně vyjíždí na zhruba deset turnajů do zahraničí. Jejím příštím velkým cílem je mistrovství světa 2016, které bude právě u Schumacherových v Ženevě.

Nevidomí dál prohrávají

Slepý pár Dietmar Janoschek a Elfriede Dallingerová z Traunu, o jejichž pětiletém úsilí adoptovat nevidomé dítě z Bulharska náš list opakovaně psal, nyní dostal další ránu. „Zemský správní soud odmítl rozhodnout ve věci jejich stížnosti proti odmítnutí správního orgánu zařadit je mezi uchazeče o povolení adopce," uvádějí OÖN. Vysvětlují, že s touto žádostí neuspěli už v roce 2011 u hornorakouské vlády a její rozhodnutí nenapadli, takže se stalo pravomocným. Od té doby u žadatelů nedošlo k významnějším změnám v právním ani privátně občanském smyslu, konstatoval soud po přezkumu, v němž jejich žádost shledal málo konkrétní.. Proto nemůže rozhodnout ve věci samé, odmítutí zařazení páru mezi uchazeče o adopci je platné.
„Právní spor tím ale ještě nekončí," pokračují OÖN. Pár zažaloval Rakouskou republiku u Evropského soudu pro lidská práva s argumentací evropskou konvencí, ctěním soukromého a rodinného života a právem nebýt diskriminován. Porušovány podle stěžovatelů jsou v tomto případě i rakouské zákony o péči o mládež.
„Hornorakouské úřady argumentují, že slepota páru nebyla rozhodující. Jsou prý i jiné důvody, které ale pro ochranu osobnosti žadatelů nemohou být zveřejňovány," uzavírají OÖN.

Den památek

Nedělní Den památek v Rakousku má tentokrát téma „Oheň a plameny". Jak vysvětlila hornorakouská konzervátorka Ulrike Knall-Brskovská, motto dopadá na kulturní památky mnohými způsoby. Pece k výrobě stavebních materiálů jsou známy od antiky, v historii země hrály velkou roli ve výhních kované nástroje, v ohni byla zlacena umělecká díla a vznikaly v něm tradiční řemeslné výrobky. Na mnoha místech proto ožijí ukázky starého kovářského umění, program zpestří ohňová show apod. Protože také zničující síla ohně měnila podobu měst, budou při letošní akci připomínány i velké městské požáry a boj s nimi, uvádějí OÖN. Veřejnosti se v neděli otevře zdarma 230 zajímavých objektů. Připraveny jsou také speciální nabídky – prohlídky měst s průvodcem apod. V Horních Rakousích si zájemci mohou vybrat z 38 objektů. (www.tagdesdenkmals.at)

U sousedů budou v neděli volit

V Rakousku v neděli zvolí nové zemské sněmy, obecní rady a starosty. V Horních Rakousích se očekává opět jasné vítězství ÖVP, ale zřejmě dost ztratí. V zemské vládě má dnes pět z devíti křesel. Místa se určují dle proporcí stran ve sněmu. Pokud by lidovci jedno ztratili a jejich nynější koaliční partner, Zelení, výrazně nezískali, museli by si k vládnutí hledat jinou stranu. Největší přírůstek hlasů experti přisuzují Svobodným, FPÖ, ale s nimi by si prý lidovci také porozuměli. Sociální demokracie (SPÖ) zřejmě také ztratí a jako partner lidovců by k většině nestačila. Podle posledních průzkumů nebylo rozhodnuto ještě 13 procent voličů, tedy asi 140 000 lidí. 68 procent míní, že volbu ovlivní spolková a azylová politika.
Pro zemského hejtmana Josefa Pühringera (65, ÖVP, skoro 21 let v úřadě) jsou jeho čtvrté volby nejtěžší, píší OÖN. Ve většině okrsků jsou prognózy hlasů pro jeho stranu pod 40 procent (naposledy v roce 2009 měli 46,8). Počet křesel ÖVP v budoucí vládě je tedy nejistý.
Sociální demokracie v posledních volbách 2009 zaznamenala rekordní ztrátu 13,4 procenta na 24,9 % a letos jí prý hrozí propad pod 20 %. V roce 1967 měla v této průmyslové zemi 46 procent, ale o křeslo hejtmana ji připravil pakt ÖVP se Svobodnými. Dlouho pak byla v koalici s lidovci, než ji Pühringer vyšachoval v roce 2003 Zelenými.
O druhé místo ve volbách usilují i Svobodní (FPÖ). Prognózy jim přisuzují rekordní výsledek až 26 %. I v Horních Rakousích „bodují" svým postojem k azylové otázce.
Cílem Zelených je zabránit účasti „modrých" Svobodných ve vládě. Jejich šéf Rudi Anschober (54) chce ve svých čtvrtých volbách mobilizovat 100 000 voličů, přičemž v roce 2009 získali „jen" 79 000 hlasů (9,2 %) a s nimi místo jednoho zemského radního.
Z ostatních se opět do voleb do zemského sněmu staví komunisté, kteří na rozdíl od ostatních spolkových zemí nikdy nebyli v tomto sboru zastoupeni. V roce 2009 s lehkou ztrátou získali 0,6 %.
V Horních Rakousích v neděli poběží ještě jedno hlasování – referendum o budoucnosti starého železničního mostu v Linci, iniciované zastánci zachování této památky.

Důchodce hřeje sluníčko.Senioři „pod sluncem"

Na střechách dvou lineckých domovů důchodců v Kleinmünchenu a Oedu fungují od letoška fotovoltaická zařízení, podle provozujícího Linz Strom nejmodernější v zemi. Do konce roku jimi mají být vybavena další seniorská centra Spallerhof, Neue Heimat a Ebelsberg. „Na slunce" jede už od loňska domov ve Franckviertlu. Spolu se zařízením ve sportovním parku Auwiesen tak bude energii vyrábět 1750 metrů čtverečních solárních modulů, které mají ročně přinášet až 270 000 kWh, píší OÖN a dodávají, že tyto projekty mají pro město Linec i „vedlejší efekt" – jak řekla místostarostka Karin Hörzingová, mohou být takto optimálně využity i střechy jinak v dezolátním stavu…

Oblíbené Bavorsko

Loni navštívilo Bavorsko 32,5 milionu hostů, o 15 procent víc než v roce 2010. Počet přenocování stoupl o devět procent na 85,2 milionu. Trend pokračuje i letos – za sedm měsíců se počet turistů zvýšil meziročně o šest procent, počet přenocování o čtyři. Mnichov navštívilo loni 6,6 milionu lidí. V roce 2010 jich bylo o milion méně.

Autor: Vladimír Majer

25.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Operátor v elektrovýrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Operátor v elektrovýrobě - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou do 31.12.2018, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup 1.10.2018. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: 702 897 685 p. Vladimir Visterniceanu, vv-projekt@seznam.cz. Ověřeno 1.8.2018. Pracoviště: Vv - projekt s.r.o. - pracoviště kaplice, Omlenická, č.p. 179, 382 41 Kaplice 1. Informace: Vladimir Visterniceanu, +420 702 897 685. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 89 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Dělník střediska komunikací - řidič sk. C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Dělník střediska komunikací - řidič sk. C - vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení, možno i absolvent. Vhodné i pro OZP. Pracoviště Č. Krumlov. Údržba a čištění pozemních komunikací, opravy asfaltových povrchů, řízení a údržba siln. mot. vozidel, manipulace s přepravovaným nákladem, řidičské oprávnění sk. C, výhodou sk. T. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná (6:00 - 14:30h). Nástup dle dohody. Mzda od 89,20,-- Kč/h hrubého, mzda bude stanovena na základu praxe uchazeče - základní hrubá mzda + další složky mzdy (prémie, odměny, příplatky), 5. týdnů dovolené, podnikové stravování - stravenky. Kontakt: od 10:00 do 10:30h na tel. 380 711 285 p. Karlíček, e-mailem v případě zájmu zašlete životopis-motivační dopis, přiložte souhlas ve smyslu zák. č 101/2000Sb. o ochraně osobních údajů karlicek@smck.cz, osobně Domoradice 1, 381 01 Č. Krumlov. Ověřeno 8.8.2018. Pracoviště: Služby města český krumlov s.r.o., 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Karlíček, +420 380 711 285. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 000 Kč Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník služby Podpora rodin a dětí v ohrožení. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sociální pracovník služby Podpora rodin a dětí v ohrožení - vzdělání vyšší odborné. Pracoviště Český Krumlov. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný nebo zkrácený, prac. doba pružná. Nástup 1.9.2018. Mzda 19.000,-- - 21.500,-- Kč hrubého. POŽADUJEME: odbornou způsobilost (vzdělání min. VOŠ nebo VŠ sociální, pedag. a další společenské vědy), pozice vhodná i pro absolventy (nástup dle dohody možný i v době před ukončením povinného vzdělání);velmi dobré komunikační a organizační dovednosti; samostatnost a flexibilitu; schopnost týmové práce; psychickou odolnost; ochotu nést odpovědnost a průběžně se vzdělávat; schopnost individuálního case managmentu (terénní pracovník vede sám klientův případ a ručí za kvalitu zvolených postupů, společně s klientem volí, kdy a jaká sociální služba, instituce, organizace "vstoupí" do řešení klientovy zakázky), trestní bezúhonnost, řidičský průkaz B - aktivní řidič, zkušenosti - praxe v příbuzných oborech (streetwork, azylový dům, nízkoprahové zařízení, dům na půl cesty, apod.) - výhodou. NABÍZÍME: - kreativní zaměstnání v mladém týmu na HPP, možnost odborného růstu, vzdělávání, možnost seberealizace a smysluplné práce v neziskovém sektoru, odpovídající zázemí včetně supervize, příjemné pracovní prostředí. Strukturovaný životopis a motivační dopis zasílejte na adresu organizace, nejlépe však e-mailem na adresu: icos@krumlov.cz.. Pracoviště: Icos český krumlov - podpora rodin a dětí v ohrožení, Urbinská, č.p. 184, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: , . Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pomocný dělník ve výrobě - vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení. Pracoviště Benešov nad Černou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Nástup 1.8.2018. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: Martyn Ivan, tel.: 775 155 769, e-mail: martyn@barmeral.cz. Ověřeno 1.8.2018.. Pracoviště: Barmeral s.r.o. - benešov nad černou, 382 82 Benešov nad Černou. Informace: Ivan Martyn, +420 775 155 769.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svatby se konaly i ve Zlaté Koruně. Manželství tam například v klášteře v 15 hodin uzavřeli zlatokorunští Vítězslava Kelemenová a Václav Šustr.
5

Magické datum bylo jejich dnem svatebním

Martin Sivák se podílel na všech třech zásazích větřínského týmu ve Lhenicích, ale nakonec i on musel skousnout porážku.

Vedení o dva góly Větřínským ve Lhenicích k bodům nestačilo

OBRAZEM: Vydřená výhra Slavoje nad nepříjemným Protivínem

Český Krumlov – Fotbalisté krumlovského Slavoje navázali na vítěznou premiéru v Jankově a ve druhém kole Ondrášovka krajského přeboru nejtěsnějším poměrem o gól udolali i nepříjemný Protivín.

Další ročník se už rýsuje

Český Krumlov – Jen co skončil 27. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, organizátoři už připravují další ročník.

Zloděj vykradl recepci v kempu

Větřní – Policie sdělila, že zloděj v noci ze 17. na 18. srpna vykradl recepci jednoho z vodáckých kempů spadajících pod obec Větřní.

Nehoda dvou motorkářů u Světlíku

Světlík – V jihočeském kraji došlo k další nehodě motorkářů. Naštěstí si ale nevyžádala žádný lidský život. Došlo k ní na jedné z polních cest poblíž Světlíku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT