VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Běženci přeplněná nádraží u sousedů

OČIMA DÍTĚTE. Na německo-rakouské hranici je denně zachyceno kolem 3500 běženců. List PNP chválí policisty za vysoké angažmá při jejich registraci a transportu. „Přicházejí do kontaktu s dětmi běženců," uvádí a připojuje kresbu malé holčičky, vyjádření pocitů z jejího domova a očekávání v nové zemi. „Policisté si obrázek spolu s dalšími kresbami malých migrantů vyvěsili k motivaci na nástěnku," uvedla PNP.

25.9.2015
SDÍLEJ:

Svět očima prchajícího dítěte.Foto: Deník/repro PNP

Od 2. září, kdy kancléřka Angela Merkelová rozhodla nechat do Německa vycestovat běžence uvíznuté v Maďarsku, přijelo do Bavorska přes 135 000 uprchlíků, víc než za osm měsíců předtím, kdy jich bylo celkem 130 000, píše PNP a srovnává, že je to stejně lidí jako obyvatel Řezna. V prvních dvou zářijových víkendech přicestovalo jen na hlavní nádraží v Mnichově po 20 000 azylantů.

Rakousko bude "přesouvat"

„Hlavní nádraží v Salcburku je uchem jehly pro tisíce migrantů, kteří přes Rakousko míří do Německa," uvedl linecký deník OÖN. „Ke zvládnutí náporu musela policie v uplynulých dnech opakovaně uzavřít vstupy na perony. Ve středu sem dorazilo 2100 uprchlíků, ale do Bavorska mohlo odjet jen 1500." Starosta Heinz Schaden ve čtvrtek rozhodl rozšířit nouzovou ubytovnu v nádražních garážích ze 450 na 800 míst. „Současná situace vede k velmi vážným provozním problémům nádraží," řekl.
V Horních Rakousích připravil Červený kříž pro uprchlíky v nouzových přístřeších více než 2500 polních lůžek. Denně počítá s asi dvěma tisícovkami příchozích, řekl mluvčí Stefan Neubauer:
Ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová řekla na setkání CSU v Kostnici, že Rakousko letos odsune do jiných zemí Evropské unie s výjimkou silně přetíženého Řecka a Maďarska 5000 běženců. Země nebude akceptovat žádné žadatele o azyl z Chorvatska a Slovinska, uvedla ministryně. „Uprchlíci by neměli mít právo vyhledávat si pro sebe hospodářsky nejatraktivnější zemi," dodala.

Telefonují z posedů

Spíše kuriózní informaci přinesly OÖN z Engerwitzdorfu v okrese Urfahr-venkov. „Když nájemce revíru chtěl vystoupit na posed, zjistil, že ten je již obsazen – běžencem z několik set metrů vzdáleného ubytovacího střediska," píše list. Takto střídavě obsazovány byly všechny tři posedy v revíru. „Důvodem bylo špatné pokrytí signálu mobilního telefonů v ubytovně evangelické diakonie, v níž je umístěno 50 lidí ze Sýrie, Afghanistánu, Iráku a Somálska. Dobrý příjem je jen právě na posedech, což se mezi uprchlíky rychle rozkřiklo."
Okresní mistr lovu Franz Burner ujišťuje, že myslivci nemají nic proti azylantům, kteří ale neznalostí daných poměrů vnášejí do revíru neklid – plaší zvěř, a to ztěžuje plnění plánu odstřelu. Nájemce proto teď dotčené posedy opatřil visacími zámky.
Christopher Böck ze zemského svazu myslivců popsaný konflikt nepovažuje za velký problém. OÖN dodávají, že Telekom už pracuje na posílení příjmu mobilních telefonů v oblasti ubytovny, eventuálně prý zřídí doplňkový vysílač. Starosta Engerwitzdorfu Herbert Fürst ale míní, že starosti myslivců je třeba brát vážně, musejí plnit své úkoly ze zákona. Zohledněny ale musejí být i potřeby uprchlíků, řekl a dodal, že se v obci o ně stará více než 150 dobrovolníků. „Jsme tedy na dobré cestě," uzavírá.

Westernový talent od sousedů.Kovbojka od sousedů

19letá Anna Lisecová z Dietachu u Steyru vyhrála s koněm „This Wimps so Fly" jeden z nejvýznamnějších turnajů westernového ježdění, NRHA Euro Derby v italském Manerbiu. „Její speciální disciplínou je reining," píší OÖN. Česká Wikipedie jej popisuje jako westernovou formu drezúry. Jezdec předvádí s koněm zadanou úlohu složenou z kruhů, přeskoků, otoček, stopů, rollbacků, couvání a prodlev. V Itálii soutěžilo 86 jezdců z deseti zemí, mezi nimi i manželka a dcera Michaela Schumachera. Protože Anna jezdí jen vlastního koně, nastoupila v tzv. neprofesionální třídě.
Její matka Sabine Lisecová provozuje s partnerem Chuckem Klipfelem, rodilým Texasanem, v Dietachu westernovou stáj se 34 koňmi, v níž pracuje i Anna. Od rána do večera se točí kolem koní, ročně vyjíždí na zhruba deset turnajů do zahraničí. Jejím příštím velkým cílem je mistrovství světa 2016, které bude právě u Schumacherových v Ženevě.

Nevidomí dál prohrávají

Slepý pár Dietmar Janoschek a Elfriede Dallingerová z Traunu, o jejichž pětiletém úsilí adoptovat nevidomé dítě z Bulharska náš list opakovaně psal, nyní dostal další ránu. „Zemský správní soud odmítl rozhodnout ve věci jejich stížnosti proti odmítnutí správního orgánu zařadit je mezi uchazeče o povolení adopce," uvádějí OÖN. Vysvětlují, že s touto žádostí neuspěli už v roce 2011 u hornorakouské vlády a její rozhodnutí nenapadli, takže se stalo pravomocným. Od té doby u žadatelů nedošlo k významnějším změnám v právním ani privátně občanském smyslu, konstatoval soud po přezkumu, v němž jejich žádost shledal málo konkrétní.. Proto nemůže rozhodnout ve věci samé, odmítutí zařazení páru mezi uchazeče o adopci je platné.
„Právní spor tím ale ještě nekončí," pokračují OÖN. Pár zažaloval Rakouskou republiku u Evropského soudu pro lidská práva s argumentací evropskou konvencí, ctěním soukromého a rodinného života a právem nebýt diskriminován. Porušovány podle stěžovatelů jsou v tomto případě i rakouské zákony o péči o mládež.
„Hornorakouské úřady argumentují, že slepota páru nebyla rozhodující. Jsou prý i jiné důvody, které ale pro ochranu osobnosti žadatelů nemohou být zveřejňovány," uzavírají OÖN.

Den památek

Nedělní Den památek v Rakousku má tentokrát téma „Oheň a plameny". Jak vysvětlila hornorakouská konzervátorka Ulrike Knall-Brskovská, motto dopadá na kulturní památky mnohými způsoby. Pece k výrobě stavebních materiálů jsou známy od antiky, v historii země hrály velkou roli ve výhních kované nástroje, v ohni byla zlacena umělecká díla a vznikaly v něm tradiční řemeslné výrobky. Na mnoha místech proto ožijí ukázky starého kovářského umění, program zpestří ohňová show apod. Protože také zničující síla ohně měnila podobu měst, budou při letošní akci připomínány i velké městské požáry a boj s nimi, uvádějí OÖN. Veřejnosti se v neděli otevře zdarma 230 zajímavých objektů. Připraveny jsou také speciální nabídky – prohlídky měst s průvodcem apod. V Horních Rakousích si zájemci mohou vybrat z 38 objektů. (www.tagdesdenkmals.at)

U sousedů budou v neděli volit

V Rakousku v neděli zvolí nové zemské sněmy, obecní rady a starosty. V Horních Rakousích se očekává opět jasné vítězství ÖVP, ale zřejmě dost ztratí. V zemské vládě má dnes pět z devíti křesel. Místa se určují dle proporcí stran ve sněmu. Pokud by lidovci jedno ztratili a jejich nynější koaliční partner, Zelení, výrazně nezískali, museli by si k vládnutí hledat jinou stranu. Největší přírůstek hlasů experti přisuzují Svobodným, FPÖ, ale s nimi by si prý lidovci také porozuměli. Sociální demokracie (SPÖ) zřejmě také ztratí a jako partner lidovců by k většině nestačila. Podle posledních průzkumů nebylo rozhodnuto ještě 13 procent voličů, tedy asi 140 000 lidí. 68 procent míní, že volbu ovlivní spolková a azylová politika.
Pro zemského hejtmana Josefa Pühringera (65, ÖVP, skoro 21 let v úřadě) jsou jeho čtvrté volby nejtěžší, píší OÖN. Ve většině okrsků jsou prognózy hlasů pro jeho stranu pod 40 procent (naposledy v roce 2009 měli 46,8). Počet křesel ÖVP v budoucí vládě je tedy nejistý.
Sociální demokracie v posledních volbách 2009 zaznamenala rekordní ztrátu 13,4 procenta na 24,9 % a letos jí prý hrozí propad pod 20 %. V roce 1967 měla v této průmyslové zemi 46 procent, ale o křeslo hejtmana ji připravil pakt ÖVP se Svobodnými. Dlouho pak byla v koalici s lidovci, než ji Pühringer vyšachoval v roce 2003 Zelenými.
O druhé místo ve volbách usilují i Svobodní (FPÖ). Prognózy jim přisuzují rekordní výsledek až 26 %. I v Horních Rakousích „bodují" svým postojem k azylové otázce.
Cílem Zelených je zabránit účasti „modrých" Svobodných ve vládě. Jejich šéf Rudi Anschober (54) chce ve svých čtvrtých volbách mobilizovat 100 000 voličů, přičemž v roce 2009 získali „jen" 79 000 hlasů (9,2 %) a s nimi místo jednoho zemského radního.
Z ostatních se opět do voleb do zemského sněmu staví komunisté, kteří na rozdíl od ostatních spolkových zemí nikdy nebyli v tomto sboru zastoupeni. V roce 2009 s lehkou ztrátou získali 0,6 %.
V Horních Rakousích v neděli poběží ještě jedno hlasování – referendum o budoucnosti starého železničního mostu v Linci, iniciované zastánci zachování této památky.

Důchodce hřeje sluníčko.Senioři „pod sluncem"

Na střechách dvou lineckých domovů důchodců v Kleinmünchenu a Oedu fungují od letoška fotovoltaická zařízení, podle provozujícího Linz Strom nejmodernější v zemi. Do konce roku jimi mají být vybavena další seniorská centra Spallerhof, Neue Heimat a Ebelsberg. „Na slunce" jede už od loňska domov ve Franckviertlu. Spolu se zařízením ve sportovním parku Auwiesen tak bude energii vyrábět 1750 metrů čtverečních solárních modulů, které mají ročně přinášet až 270 000 kWh, píší OÖN a dodávají, že tyto projekty mají pro město Linec i „vedlejší efekt" – jak řekla místostarostka Karin Hörzingová, mohou být takto optimálně využity i střechy jinak v dezolátním stavu…

Oblíbené Bavorsko

Loni navštívilo Bavorsko 32,5 milionu hostů, o 15 procent víc než v roce 2010. Počet přenocování stoupl o devět procent na 85,2 milionu. Trend pokračuje i letos – za sedm měsíců se počet turistů zvýšil meziročně o šest procent, počet přenocování o čtyři. Mnichov navštívilo loni 6,6 milionu lidí. V roce 2010 jich bylo o milion méně.

Autor: Vladimír Majer

25.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 20 000 Kč Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obchodní zástupce - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.11.2018, prac. doba pružná. Mzda od 20.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: znalost obchodu mezi ČR - Čína, čínský jazyk aktivní. Vzdělání jakékoliv. Kontakt: Liming Wang, tel.: 602 260 789 (od 14:00 hod. - 16:00 hod.).. Pracoviště: Fa - fa co. ltd. spol. s.r.o., Linecká, č.p. 42, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Wang Liming, +420 602 260 789. Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 18 100 Kč Instruktoři autoškoly Učitel autoškoly. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Učitel autoškoly - vzdělání vyučení v oboru týkající se provozu vozidel - např. automechanik, mechanizátor zemědělské výroby, 5 let praxe v dopravě (řidič, dispečer, vedoucí pracovník). Pracoviště Č. Krumlov. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba pružná, rodinný kolektiv. Nástup dle dohody. Mzda 18.100,-- Kč hrubého. Kontakt: 605 961 063 p. Janošťák, info@autoskolabenasi.cz.. Pracoviště: Autoškola benasi s.r.o., Pod Kamenem, č.p. 179, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Štefan Janošťák, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Nástup 1.9.2017. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: 775 155 769 p. Ivan Martyn, mzdy2@prodimo.cz. Ověřeno 1.8.2018.. Pracoviště: Barmeral s.r.o. - pracoviště kaplice, Pohorská, č.p. 181, 382 41 Kaplice 1. Informace: Ivan Martyn, +420 775 155 769. Administrativa - Administrativa Recepční 15 000 Kč Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) Recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Recepční - vzdělání vyučení nebo středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná - 12ti hodinové směny Po - Pá. Náplň práce: doprovod návštěv do kanceláří, vydávání klíčů, kontrolní činnost, zajištění celkové bezpečnosti objektu, evidence osob a vozidel, obsluha EPS, EZS, CCTV. Požadujeme: trestní bezúhonnost, základní znalost PC, komunikativnost, profesní kvalifikace STRÁŽNÝ, kód 68-008 E výhodou /pomůžeme se získáním/. Nabízíme: stravenky a příspěvek na čištění uniformy po zkušební době. Nástup ihned, dle dohody. Mzda 15.000,-- - 16.000,-- Kč hrubého. Kontakt: 724 793 669 Ing. Slavíková, ivana.slavikova@cz.g4s.com. Ověřeno 15.10.2018.. Pracoviště: G4s secure solutions (cz), a.s. - pracoviště český krumlov, Průmyslová, č.p. 176, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Slavíková, +420 724 793 669.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Projekt Erasmus: studenti vymýšlejí, jak do Českého Krumlova dostat turisty na více dnů.
12

Krumlovští studenti vymýšlejí, jak zpomalit turismus

TJ Dříteň (zelené dresy) - FK Spartak Kaplice 3:5 (1:2).
9

I.B třída: Jedenáct bodů z venkovních duelů

I.A třída: Větřínští vedení ve Vimperku neudrželi

Vimperk – Po domácí těsné prohře se suverénem áčkové skupiny z Lažiště vyjel jediný okresní účastník druhé nejvyšší oblastní soutěže z Větřní na půdu týmu ze středu tabulky.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

Koalici určila noční debata

České Budějovice – České Budějovice možná zvýší počet náměstků primátora, ale stále se jedná.

Řidiči náklaďáků a autobusů chybovali

Jihočeský kraj - Policisté se po tři dny minulého týdne zaměřili na kontrolu 390 řidičů nákladních automobilů a autobusů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT