Už skoro rok je zavřená velmi oblíbená spojnice mezi Sportovní halou a zimním stadionem. Lávku přes Vltavu denně využívaly stovky lidí. V květnu by se konečně měla začít stavět nová. Ještě na podzim by pak tudy mohli opět začít proudit chodci i cyklisté.

Českobudějovičtí radní na zatím posledním jednání schválili vítěze výběrového řízení. Lávku by měla postavit společnost Edikt za přibližně 17,5 milionu korun bez DPH. „Do soutěže se přihlásilo deset firem. Výsledek teď rozešleme všem, pak je tu lhůta na možné odvolání. Pokud bude vše v pořádku, na konci května by mohly začít práce," řekl 1. náměstek primátora Miroslav Joch.

Naprosto zásadní je výsledná cena. Původně se totiž na radnici hovořilo o více než 35 milionech korun, mnozí to však považovali za naprosto přemrštěnou částku. „Nová suma je odpovídající," řekl včera architekt Mirek Vodák, který byl jedním z kritiků původních nákladů na stavbu.

Podle jeho slov je nicméně škoda, že v tomto případě město nevybíralo z více návrhů tak, jako tomu bylo u architektonické soutěže na park ve Čtyřech Dvorech. Mohla totiž vzniknout mnohem zajímavější stavba za obdobnou částku.
Na radnici jsou nicméně spokojeni, protože lávka bude nejen účelná, ale podle některých členů i hezká.

Podobu nové lávky mohou díky vizualizaci hodnotit lidé již nyní. Její důležitou součástí bude i parovod, který vede také podél té stávající, která byla pro pěší a cyklisty uzavřena vloni na začátku června.
„Parovod by u nové lávky v podstatě neměl být vidět. Konstrukce je řešena tak, že bude zabudován ve spodní části," nastínila náměstkyně primátora Ivana Popelová. Právě z důvodu stavby parovodu je nutné, aby byla hlavní část lávky dokončena do začátku topné sezony, tedy již v září. „V opačném případě by se značná část města na levém břehu Vltavy mohla ocitnout bez tepla," připomněl náměstek Miroslav Joch. Nejpozději v říjnu bude lávka otevřena i pro pěší a cyklisty.

To je důležitá zpráva například i pro hokejové fanoušky, kteří byli zvyklí parkovat u Sportovní haly a odtud jít pěšky k Budvar aréně.
Projekt na novou lávku již dříve vyhrála firma HBP, za návrh pak dostala přes 420 tisíc korun. A jaké budou parametry, šířka průchozího prostoru 3,5 metru, takže se v místě pohodlně vejdou chodci i cyklisté, celková šířka má být 4,28 metru. Délka nové lávky má být 70,85 metru.