Nová koalice, jež povede příští čtyři roky České Budějovice, bude mít 27 hlasů v 45členném zastupitelstvu. Podle Jiřího Svobody (ANO), který by se měl opět stát primátorem, se jeho hnutí jako vítěz voleb snažilo najít variantu, která bude pevná a trvalá a nebude na hranici nadpoloviční většiny.

Vyjednávání spojilo ANO (12 mandátů), Občany pro Budějovice (9), STAN a Čisté Budějovice (3) a kandidátku Lidovci a TOP 09 (3). Ve středu dopoledne byla podepsána koaliční smlouva, která určila i rozdělení křesel ve vedení města (níže ve stránce).

Zajímavostí podpisu koaliční smlouvy bylo, že ji podepsal i současný náměstek primátora Jaromír Talíř (KDU-ČSL). Samostatná kandidátka KDU-ČSL se totiž do zastupitelstva nedostala. Část straníků ale kandidovala společně s TOP 09 (mimo jiné i Jaromír Talíř) a tento subjekt ve volbách uspěl. Lidovci tedy budou v zastupitelstvu stejně přítomni.
V programovém prohlášení budoucího vedení města je třeba obsažena stavba nové haly ve Stromovce na místě současného sportovního stánku, rozšiřování počtu parkovacích míst v Českých Budějovicích nebo stavba nových nájemních bytů v režii radnice.


Podle Jiřího Svobody se chce radnice zaměřit také na řešení dopravních problémů obecně. „Doprava je na půl stránky v programovém prohlášení,“ zmínil Jiří Svoboda jednu z priorit, ale připojil, že nejde vše změnit mávnutím kouzelného proutku. „Povolovací procesy mají své lhůty. Zeptejte se nás za čtyři roky,“ naznačil Jiří Svoboda, že výsledky očekává spíše v delším časovém horizontu. Budoucí první náměstek primátora Juraj Thoma (OPB), který se tak po čase znovu vrací do vedení města, chce například rozšiřovat parkovací místa na levém břehu Vltavy – pro velká sídliště. Podotkl, že společnost Robert Bosch dokázala postavit parkovací dům pro 500 vozů za 57 milionů korun. „Pozemků, kde by bylo možné realizovat parkovací domy, má město celkem šest,“ dodal Juraj Thoma.

Pokud se týká stavby nové víceúčelové haly místo současného sportovního stánku ve Stromovce, chce město pokračovat v akci podle dosavadního projektu. Náměstek primátora František Konečný (ANO) ale nevyloučil možné dílčí úpravy.
Město chce také připravit výstavbu nových nájemních bytů na bývalém cvičišti ve Čtyřech Dvorech, mohlo by přitom podle Tomáše Bouzka (TOP 09) využít i podporu Evropské banky.

Kdo povede České Budějovice

1. Jiří SvobodaZdroj: Archiv Jiří Svoboda (ANO)
primátor města, kompetence: velení městské policii nebo například krizové řízení
Koníčky a volný čas:
Dříve jsem míval celou řadu koníčků, historické radiopřijímače, motorku, chalupu. V posledních čtyřech letech se mým hlavním koníčkem vzhledem k funkci, kterou vykonávám, stalo pořádně se vyspat. Pokud mám čas preferuji motorku.
Juraj Thoma, České Budějovice, Občané pro Budějovice (HOPB)Zdroj: Archiv Juraj Thoma (OPB)
první náměstek primátora, kompetence: územní plán, strategický plán a rozvoj města, kultura
Koníčky a volný čas:
Památky a cestování, což už je profesionální deformace (pův. profesí je J. Thoma archeolog – pozn. red.). V rámci zachování duševního zdraví jsem při povolebních jednáních viděl film Bílá paní, což je naprosto dokonalá politická satira.
2. František KonečnýZdroj: Archiv František Konečný (ANO)
náměstek primátora, kompetence: doprava, územní rozvoj, architektura a urbanismus
Koníčky a volný čas:
Horská pěší turistika, miluji Alpy, každý rok jezdíme s manželkou na Šumavu, tam samozřejmě častěji i do Alp. V poslední době ve mně zanechal velký dojem také film Orel Eddie, o člověku který měl úžasnou vůli dostat se na olympiádu.
3. Petr HolickýZdroj: Archiv Petr Holický (ANO)
náměstek primátora, kompetence: investice, finance a ekonomika, evropské fondy, inf. technologie
Koníčky a volný čas:
Velice rád jezdím na kole. I v minulém volebním období jsem se angažoval v cykloskupině a v záležitostech cyklostezek. Na kole se i dobře přemýšlí a z kola je toho ve městě hodně vidět. A mým koníčkem je také cestován, dává dobrou inspiraci.
Ivo Moravec, České Budějovice, Občané pro Budějovice (HOPB)Zdroj: Archiv Ivo Moravec (OPB)
náměstek primátora, kompetence: správa veřejných statků, veřejné zakázky, životní prostředí
Koníčky a volný čas:
Mým koníčkem je běhání po Budějovicích kolem řek pro odreagování a vyčištění hlavy. Vypravuji se také na rybníky kvůli ornitologii, to je díky tomu, že jsem studoval biologii. Z knih čtu v poslední době Rychlé šípy s dcerami, velmi si ty příběhy oblíbily.
Viktor Vojtko, STAN a Čisté Budějovice,Zdroj: Archiv Viktor Vojtko (STAN)
náměstek primátora, kompetence: cestovní ruch, školství, sociální věci
Koníčky a volný čas:
Rád trávím čas s rodinou a na výletech. Naposledy jsme byli na Červeném blatě a překvapilo mě, že tam ještě minulý týden byly vážky, které jsme fotili. Fotografování přírody je mým velkým koníčkem, oblíbené téma jsou pavouci. Dalším koníčkem je četba.
Tomáš Bouzek, lídr kandidátky TOP 09 v Českých Budějovicích. Foto: archiv Tomáše BouzkaZdroj: Archiv Tomáš Bouzek (TOP 09)
náměstek primátora, kompetence: majetek, památková péče
Koníčky a volný čas:
K mým koníčkům patří cestování, poslední hezký výlet s rodinou jsme měli na Helfenburk. Také rád čtu, aktuálně Dějiny Ruska 20. století, moderně pojaté dílo kolektivu autorů, které vedl Andrej Zubov. Nejraději jsem však ve volném čase s mou rodinou.