Starosta obce Dříteň Josef Kudrle chtěl tímto utkáním připomenout historickou bitvu a uctít tak památku padlých. „Bylo to kruté, spousta padlých. Toto jsem pojali atraktivní formou, pozvali jsme rytíře Koruny České, aby předvedli ukázku bitvy,“ popsal sobotní rytířskou inscenaci bitvy u Záblatí.

Tehdejší bitva začala desátého června 1619 a podle starosty bylo také horké počasí.

Rytíře ani diváky vedro v sobotu neodradilo. Na místo, kde bouchala děla, střílelo se z napodobenin historických zbraní a panovala napjatá atmosféra, dorazilo při nejmenším 1 500 lidí.

„Já jsem jeden z rytířů Koruny České. Je to první z bitev, kde české stavy prohrály. Tady uvidíme jak padl Mansfeld do léčky, kdy se mu rozdělila armáda. Máme repliky zbraní 30leté války. Například tesák, dýku a další,“ řekl převlečený Milan Sýkora z Plzně.

Utkat se přijely dvě stovky bojovníků a 17 bojovných koní. „Ti jsou rytířů Koruny České. Jsou cvičení a vydrží rány z děla a šermování,“ sdělil Jaroslav Prokop, spoluorganizátor akce.

Zatímco Václav Vydra komentoval děj bitvy, přicházela na louku postupně vojska. V průvodu šel i Tomáš Faier z Bezděkovce u Nepomuka. „Jsem zástupce stavovské armády. Mám tu doutnákovou mušketu ze které budu střílet,“ podotkl.

Přípravy rekonstrukce bitvy u Záblatí trvaly přibližně dva roky. Akci podpořil také Jihočeský kraj.