VYBRAT REGION
Zavřít mapu

České trabanty „lekaly" sousedy

Linec - „Všeobecně Češi (a Slováci) neměli Němce moc v oblibě, zejména v nových dějinách, když šéf NDR Walter Ulbricht v roce 1968 diktoval akci východních států na demolici Pražského jara, ale některé věci z německého východu přece měli a mají rádi: saský Trabant ze Cvikova a durynský Wartburg z Eisenachu, a to přes auta z vlastní země, třeba škodovky," rozepsal se linecký deník OÖN o velké jízdě českého Trabant-raylleklubu Mühlviertlem.

1.10.2015
SDÍLEJ:

Takové hosty v rakouském skanzenu ještě neměli.Foto: Deník/repro

Zmínil, že Trabant-rallyeklub má centra v Praze, Plzni, Ostravě, Táboře a Liberci. „Členové s láskou opatrují veterány, z nichž triumfuje Trabi s mocnými 26 koňmi (dnes úředně 19,1 kW) pod kapotou, schopný pořád jezdit tak rychle, jak jen je to v Rakousku dovoleno," uvedl. Exempláře těchto motoskvostů byly k vidění ve skanzenu Pelmberg v Hellmonsödtu, kde se stavělo 46 členů klubu při výroční jízdě od lipenského jezera „na západ", přes Heuraffl – Guglwald – Bad Leonfelden – Pelmberg. Odtud vedla 180kilometrová trasa na Mauthausen, kde si osádky prohlédly památné místo koncentračního tábora, „protože mnozí z nich měli příbuzné internované v lágru". V Mitterkirchenu navštívili keltskou vesničku a přes Gallneukirchen, Reichenau, Leonfelden a Guglwald se vrátili do „Evropě blízkého východu", jak list s úsměvem uzavírá.

Ústava v arabštině nepomůže

Bavorská ministryně hospodářství Ilse Aignerová (CSU) požaduje výuku občanské výchovy pro běžence, píše PNP. Odmítla návrh sociálních demokratů, aby migrantům byla rozdávána bavorská ústava přeložená do arabštiny, aby tak získali informaci o základních pravidlech německé společnosti. „Míní, že žádnému uprchlíkovi by ústava v arabštině nepomohla. Místo toho by podle ní všichni měli být souběžně s jazykovou výukou vzděláváni i v občanské a státoprávní nauce," píše deník PNP a cituje ministryni: „Vzděláním, zapojením do práce a žitím všedních dnů je možné uprchlíky integrovat do naší společnosti. Při tom také musí prokázat, že jsou připraveni uznat naše hodnoty a zákony, například rovnoprávnost mužů a žen." Rozvedla, že kdo neakceptuje ženu jako šéfa, nemá nárok na práci.

Úleva policii: méně měření?

Ministr vnitra Bádenska – Württemberska Reinhold Gall (SPD) chce při řešení imigrační vlny policii ulevit a zprostit ji některých méně důležitých úkolů. Vyzval vedení policie, aby vypracovalo příslušné návrhy. Jak řekl, zdůraznil přitom, že mohou být pojaty „velmi široce". Naznačil, že v úvahu by podle něho připadalo třeba zrušení policejního doprovodu těžkých transportů či provádění silničních kontrol dodržování povolené rychlosti. Kromě toho chce Gall policistům přesčasové hodiny především proplácet a méně je vyrovnávat volnem

Nové přístřeší pro běžence si prohlédl i starosta Dupper (vpravo). .Sňatky vytlačily migranty

V Hale tří zemí v Pasově bylo podle policie v uplynulých dnech ubytováno až tisíc běženců. Ti se nyní museli přestěhovat. „Vzhledem k dlouhodobému smluvnímu závazku musela být hala do středečního poledne vyklizena," řekla mluvčí města deníku PNP. V neděli v ní bude svatební veletrh, kterým začíná sezona tradičních výstav s pevně sjednanými termíny. Ve středu také prostor opustili poslední ubytovaní. 35 autobusů rozvezlo 700 žadatelů o azyl do přijímacích táborů v celém Německu.
V Pasově, kde ještě v úterý bylo nově registrováno více než 3350 uprchlíků, vybudovali místo Haly tří zemí pro běžence stanové městečko pro 250 lidí se sanitárními kontejnery na výstavišti. Posléze se jako řešení našlo nouzové ubytování v nové výstavní hale, v níž zaměstnanci stavebního dvora rozmístili asi 250 polních lůžek. Na snímku přípravy sledují zleva vedoucí správního odboru města Ansgar Grochtmann, Frank Koller ze spolkové policie a primátor Jürgen Dupper.

Soudí se o Winnetoua

Náčelník Apačů „stojí před soudem", zaznamenala PNP. Značkový spor o slovo Winnetou zaměstnává Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Vedou jej právníci Constantin Filmu a bambergského nakladatelství Karl-May. To si nechalo v roce 2003 u Evropského patentového úřadu chránit jméno románového hrdiny pro zboží jako kosmetiku, bonbony, čaj a šperky. Proti tomu úspěšně brojil mnichovský Constantin Film a úřad ochranu značky pro téměř všechny produkty znovu zrušil. Shledal, že německému spotřebiteli se pod pojmem Winnetou vybaví „fiktivní, ušlechtilý a dobrý indiánský náčelník", a proto že má tato značka „malou vypovídací hodnotu". Proti tomuto rozhodnutí nyní Karl-May-Verlag žaluje. Rozhodnutí by mohlo padnout za několik měsíců.

Proč skáčou z mostu?!

Série životu nebezpečných skoků do Dunaje zaměstnává policii v Řeznu, píše PNP. Během několika týdnů se do řeky vrhli čtyři muži. Dva skočili z Kamenného mostu, jednoho ze symbolů města, a byli nalezeni utonulí, 61letý zemřel po skoku z železničního mostu v nemocnici, čtvrtého se ještě nepodařilo najít. „Nevíme, co je motivem tohoto jednání, jestli sebevražedný popud či snaha zaimponovat po konzumaci alkoholu," řekl mluvčí policie Stefan Hartl. Varoval, že při skocích do Dunaje hrozí absolutní nebezpečí pro silné proudění a vodní víry u mostů, dále i rozdílné výšky hladiny a silný provoz lodí.

Za humny bude lesácká přehlídka. "Austrofoma" za humny

V polesí kláštera Schlägl na Hochfichtu bude 6.-8. října denně od 8.30 do 17 h odborná výstava lesnictví a těžební techniky Austrofoma. Koná se ve čtyřletém rytmu jako jediná přehlídka tohoto druhu v Rakousku, při níž jsou všechny exponáty představovány i v obvyklém pracovním nasazení, přímo v lese, píše list OÖN.
Vstup do předváděcího území je v lyžařském areálu Hochficht. Šestikilometrový přehlídkový okruh, na němž diváci mohou vidět lesní stroje při práci, spojuje dvě výstavní centra – Austrofomu a „vesničku bioenergie". V prvním středisku bude zastoupeno padesát firem prezentujících lesnické potřeby a služby, vzdělávací a preventivně osvětové instituce. Ve druhém budou soustředěny různé štěpkovací stroje a poradenství. Se vstupenkou za 50 eur návštěvník obdrží přilbu a katalog expozic s informacemi o strojích a jejich výrobcích. Z bezpečnostních důvodů je přilba povinná celém areálu, v němž dále platí zákaz konzumace alkoholu. (www.austrofoma.at)

Jak si žijí sousedé

S jakou perspektivou žijeme a jak užíváme našeho času? Co nás motivuje k jednání pro udržení stavu? To zkoumá srovnávací projekt Evropské unie Glamurs v sedmi modelových regionech, podle deníku OÖN „pionýrů trvalé udržitelnosti", od nichž se chce Evropská unie učit. K nim patří i region Dunaj – Šumava, sdružující 41 obcí s 58 000 obyvateli v rakouské části Šumavy. Součástí projektu je onlineový dotazník „Životní klima v prostoru Dunaj – Šumava" (www.donau-boehmerwald.info/veranstaltungen), který se občanů poptává na témata mobility, výživy, energie, socálních věcí, bydlení či konzumu, na to, jak se jim daří a jak to souvisí s trvale udržitelným životním stylem, jakou roli u toho hrají četné iniciativy v tomto směru apod. Kromě dotazníku projekt zahrnuje řadu rozhovorů, tvůrčích dílen apod.
Sousedé vyzvali spoluobčany k co nejhojnější účasti na průzkumu. Anketu mohou zodpovědět ještě v pátek 2. října.

Autor: Vladimír Majer

1.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojní inženýři projektanti, konstruktéři 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici projektanti, konstruktéři Elektrokonstruktér (EPLAN). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Elektrokonstruktér (EPLAN) - vzdělání středoškolské elektrotechnické / elektrikářské vzdělání (popř. podobný směr), možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup možný ihned. Mzda od 30.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: Zavádění elektro-konstrukcí ve výrobě. Nové a změněné konstrukce elektro-vybavení chladícího nábytku. Obecná podpora výroby nábytku z elektro hlediska. Tvorba technické dokumentace. Spolupráce na zajištění kvality. Požadujeme: Elektrotechnické / elektrikářské vzdělání (popř. podobný směr). Zkušenosti z pozice elektrikáře výhodou. Znalost programu EPLAN, popř. obdobného softwaru. Znalost Excelu (VBA výhodou). Zkušenosti z výrobní společnosti výhodou. Vyhláška č. 50/1978. Znalost německého nebo anglického jazyka (komunikace s kolegy v Rakousku). Nabízíme: Zázemí mezinárodní expandující společnosti. Různorodou a perspektivní práci. Atraktivní mzdové ohodnocení. Podporu v dalším vzdělávání (jazykové kurzy). Dotované stravování. 5 týdnů placené dovolené. Flexibilní pracovní dobu. Příspěvek na dojíždění. Příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření. Věrnostní prémie za odpracovanou dobu. Příspěvek na dětské letní tábory. Příspěvek na sportovní akce. Zdarma očkování proti chřipce. Kontaktní osoba: Ing. Lenka Zmeková, Lenka.Zmekova@hauser.com, 388 404 315. Ověřeno 9.8.2018.. Pracoviště: Hauser spol. s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 500 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistent/ka jednatele. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistent/ka jednatele - vzdělání středoškolské, možno i absolvent. Pracoviště Hůrka. Podmínkou je práce s PC, výhodou je znalost NJ. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek zkrácený, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: zasílejte profesní životopisy na atos-jv@volny.cz, 602 362 442 p. Vitoušek. Ověřeno 13.8.2018. Pracoviště: .atos,s.r.o., 382 26 Horní Planá. Informace: Vitoušek, +420 602 362 442.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 23 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Snídaňový/á kuchař/ka, cukrář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Snídaňový/á kuchař/ka, cukrář/ka - vzdělání vyučení, možno i absolvent. Pracoviště HOTEL RESORT RELAX, Dolní Vltavice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 23.000,-- - 26.000,-- Kč hrubého, 25 dní dovolené, možnost ubytování, strava, roční bonusy. Příprava snídaní pro hotelové hosty, příprava zákusků a dezertů. Kontakt: 734 870 650 lng. Miroslav Magerstein, info@hoteIresortreIax.cz, osobně na adrese: HOTEL RESORT RELAX, Dolní Vltavice 44, 382 26 Horní Planá. Ověřeno 9.8.2018. Pracoviště: Edikt a.s. - hotel resort relax****, 382 26 Horní Planá. Informace: Miroslav Magerstein, +420 380 731 401,734 870 650.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní účetní - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Mzda od 25.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: praxi v oboru, znalost práce v účetním programu Premier, MS Word, Excel, Outlook. Zaměstnanecké výhody: stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění 500,-- Kč. Kontakt: Trojanová Simona, tel.: 380 727 365, 725 545 124 (po-pá od 8:00 hod. - 15:00 hod.) e-mail: simona.trojanova@divadlock.cz.. Pracoviště: Městské divadlo český krumlov o.p.s., Horní, č.p. 2, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Simona Trojanová, +420 380 727 365,725 545 124.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

(vpravo, na snímku  s Pavlem Slukou).

Okresní fotbalové soutěže na prahu nové sezony. Kde hledat favority?

Tváří v tvář protivínskému brankáři Hanusovi

V domácí premiéře Slavoj udolal nepříjemný Protivín

AKTUALIZOVÁNO

U Třeboně vjelo auto pod vlak

Třeboň – Naštěstí jen se zraněním vyvázl z nedělní nehody na železničním přejezdu v lokalitě zvané sídliště Gigant severně od Třeboně řidič Volkswagenu Tiguan.

Ve Vyšším Brodě se šermovalo a soutěžící se cpali knedlíky

Vyšší Brod - Svatobartolomějský trh a pouť ovládly v sobotu vyšebrodské náměstí. Na tradiční pouti nemohla chybět ani tradiční soutěž v pojídání knedlíků, kterou organizátoři takticky startují v poledne.

Turistka přišla v Českém Krumlově o peněženku

Český Krumlov – Další turistka zjistila, že v Českém Krumlově jsou zloději a je třeba si pořádně hlídat cenné věci. O peněženku tak přišla žena, která se pohybovala po Českém Krumlově. Peněženku měla v batohu. Zjistila to ve čtvrtek. Turistka utrpěla škodu za bezmála 6000 korun.

Dárci, noste kabelky, ať společně pomůžeme dětem v regionu!

Český Krumlov - KABELKOVÝ VELETRH Deníku se rychle blíží. Kolika talentovaným dětem v regionu letos pomůže, závisí na tom, jaké množství kabelek spolu s vámi dáme dohromady! Pokud máte nepotřebné kabelky, které můžete poskytnout, neváhejte a přineste je do redakce Deníku na krumlovském zámku! Jestli jste jich shromáždili větší množství, zavolejte na tel. 602 667 627, rádi pro ně přijedeme!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT