Do Rožmberka nad Vltavou kvůli tomu někteří přijeli až z Plzeňského nebo Libereckého kraje. Mají chuť podílet se vlastními silami na obnově věže středověkými stavebními technologiemi.

„Úkolem dobrovolníků bude zajišťovat pohyb jeřábu chůzí v poháněcím kole,“ vysvětlila Markéta Slabová z Národního památkového ústavu (NPÚ). „Jeřáb bude osazen u vrcholu střechy Jakobínky ve výšce zhruba 40 metrů.“ Pomocí tohoto unikátního stroje bude v létě opravena střecha a ochoz této dominanty hradního návrší.

Na hradě otevřeno:
Na 2. prohlídkové trase můžete až do 10. prosince nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoyů kolem pol. 19. století.Na 2. prohlídkové trase můžete až do 10. prosince nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoyů kolem pol. 19. století.
úterý–pátek 11–13 h.
sobota–neděle 10–15 h.

Pod dohledem ředitele českobudějovické správy NPÚ Petra Pavelce a Petra Růžičky, autora repliky jeřábu, si zájemci vyzkoušeli šlapání v kole jeřábu, jehož pomocí vytáhli do výšky čtyřiceti metrů několik sto padesát kilogramů vážících trámů. Výstupem na vrchol věže po šnekovitém dřevěném lešení si také otestovali, jak jsou na tom se strachem z výšek.

„Nábory dobrovolníků budou pokračovat až do jara,“ dodala Markéta Slabová. Ideálně by jich mělo být 50. S pracemi se začne na přelomu dubna a května. Pokud vše půjde podle plánu, věž bude v roce 2019 zpřístupněna veřejnosti.