Strakonické vítání léta, UNESCO cyklistům, Na kole, kam oko ze Zlaté hory dohlédne, či Kolem kolem Netolic. To je jen malý výčet cyklistických akcí v kraji pro letošní rok. Nadace Jihočeské cyklostezky v čele s ředitelem Vladimírem Votřelem ve středu představila novinky pro letošní sezonu. Asi tou nejzásadnější je, že se kolaři dočkají nových souborů pod názvem Na kole krajem…

„Mnozí znají tyto úspěšné brožury z Českobudějovicka, které se letos dočkají dalšího aktualizovaného vydání. Soubor se skládá z deseti letáků, které se vždy soustředí na část okresu a nabízí tipy na zajímavé výlety,“ popsal Vladimír Votřel. Podle jeho slov ještě do začátku prázdnin vyjdou letáky pro okresy Jindřichův Hradec, Prachatice a Český Krumlov, k dispozici budou v informačních centrech. O prázdninách se pak milovníci cyklistiky dočkají brožury o Vltavské cestě, v srpnu a na podzim vyjdou zbylé soubory k okresům Tábor, Strakonice a Písek. Pro každý region se bude jednat o deset tisíc kusů souborů, celkem to tedy je 700 tisíc letáků.

Počasí přeje kolařům u ž nyní, a tak se například v sobotu 7. dubna konají Soběslavské okruhy. Oficiálně však cyklistická sezona v Jihočeském kraji začíná 28. dubna ve Strakonicích. Akce s názvem Strakonické vítání léta, aneb na kole po památkách středního Pootaví zabaví rodiny na celý den a je určena nejen pro cyklisty. „Na výběr bude ze tří tras o délce 12, 38,5 a 53 kilometrů. Ti, kteří budou bez kola, mohou zkusit stezku Švandy Dudáka se čtrnácti zajímavými zastaveními,“ zve na akci starosta města Pavel Vondrys.

Upozornil na to, že do Strakonic pojedou také svozové vlaky z Tábora a Českých Budějovic, které budou navíc zdarma. „Je nutné, aby se zájemci včas zaregistrovali. Vlaky pojedou například přes Milevsko, Písek, Protivín a další menší obce,“ připomněl Vladimír Votřel. Registrace je možná například prostřednictvím emailu nadace@jihoceske.cyklostezky.cz. Při loňském zahájení cyklosezony byl v Třeboni překonán rekord, kdy na cestu vyrazilo 600 kolařů, pokud bude přát letos počasí, pořadatelé věří, že bude lidí ještě více.

I v letošním roce se pak může veřejnost spolehnout na to, že budou opět jezdit oblíbené cyklobusy. „Rozsah linek bude stejný jako v loňském roce. Přehlednou brožuru budeme teprve vydávat, ale odjezdové časy by se měly měnit jen minimálně,“ doplnil Votřel. Bude tak možné jezdit například z Budějovic na Kvildu, do Volar, na Lipno, do Orlíku n. Vltavou a dalších míst.

Nadace se pak chce i nadále soustředit na páteřní cyklocesty. Asi největší novinkou má být nová trasa takzvaná Zlatá stezka, která by měla mít dvě větve. Obě by vedly od německého Pasova. První na Vimperk a dále podél Volyňky do Strakonic, ta druhá do Prachatic, podél Blanice do Putimi a k řece Otavě. „Pokud by se vše dařilo, v příštím roce bychom k těmto cestám mohli vydat nové průvodce,“ dodal na závěr Votřel.

Hlavní cykloace Jihočeské kraje roku 2012

28. 4. – Strakonické vítání léta
19. 5. – UNESCO cyklistům – renesanční klenoty Slavonicko-Telčského regionu na kolech
23. 6. – Na kole, kam oko ze Zlaté hory dohlédne
14. 7. – Jihočeskou krajinou za šunkovou vidinou VI, tentokrát po stopách Švandy dudáka
28. 7. – Kolem kolem Netolic
18. 8. – Za památkami dolního Lipenska
22. 9. – Historické vodojemy na Trhosvinensku

www.jihoceske-cyklostezky.cz