VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dalajláma ve škole od sousedů

Pasov - Dalajláma navštívil minulý týden na jeden den vesničku Saboo v severoindickém regionu Ladakh, ve které žije kolem 50 dětí a pracuje deset mnichů. „Sirotčinec se školou byl vybudován v letech 2010-11 spolkem ,Malá pomoc z Deggendorfu´," uvedl deník PNP.

18.8.2016
SDÍLEJ:

Dalajláma ve vesničce sirotků od sousedů.Foto: Deník/repro PNP

Motorem projektu je deggendorfský oční lékař Detlev Gück, který každoročně cestuje do Himaláje, aby tam lidem poskytoval medicínskou a humanitární pomoc. „Cesty si financuje sám. Projekty – od stavby studen po financování pobytu sirotků – žijí z darů mnoha občanů Deggendorfu a Dolního Bavorska," pokračuje list.

Odlehlé místo v Himaláji ve výšce 3500 metrů bylo v roce 2010 zaplaveno. Tamní klášter byl zničen, většina domů také, mnoho lidí zahynulo. „Při obnově byly dalajlámovi, jehož letní rezidence je snad jen 20 kilometrů odtud, děti důležitější než klášter. Nejprve měly být postaveny sirotčinec a škola. Poskytl také mnichy, kteří tam pomáhali.!

Dalajláma v dobrém rozměru.„Teď měla hlava buddistů konečně čas navštívit komplex budov a tamní obyvatele," uvádí PNP. Domy v Saboo se mu tak líbily, že si nechal vyprávět i o dalších projektech Malé pomoci z Deggendorfu a slíbil podpořit je finančně. „Detlev Gück mohl dalajlámův pobyt prožít jen po telefonu a na fotografiích ve WhatsAppu – časově nestihl tam spontánně odletět. Přitom prý by se s dalajlámou jednou velmi rád osobně sešel a tak půhodinku si s ním popovídal," dodává deník. Podrobnosti na www.kleine-hilfe-deggendorf.de.

Policista líbající sprejera…

Taková situace se v reálném životě sotva stane, ale ve světě satiry je docela normální, píší OÖN k nejnovějšímu přírůstku v Mural Harbor, linecké přístavní galerii graffiti. Autorem karikatury nevídaných rozměrů, 40 metrů čtverečních, je slavný kreslíř Gerhard Haderer.

Kreslíř Haderer s galeristou Willnerem.Malovanými a sprejovanými díly se na fasády hal v přístavu „podepsali" už tvůrci ze tří desítek národů. Více než sto děl obdivují tisíce lidí a pro přístav se podle ředitele Haralda Kronsteinera galerie stala faktorem pozitivní image.

Touto „výstavní síní" pod širým nebem je nadšen i Haderer, a proto se dlouho nerozmýšlel, když ho Erich Willner alias Shed, spolu s Leonhardem Gruberem pět let hnací motor galerie, požádal o něco, čím by „popíchl" sprejerskou scénu. Willnerovi prý trvalo skoro rok, než se s nápadem odvážil Mistra oslovit, a ten přivolil: „Chtěl jsem zvěčnit respekt ke scéně graffiti, která má mezinárodní třídu," řekl. Willner jeho originál během deseti odpolední detailně věrně a perfektně přenesl na sedm metrů vysokou fasádu. Autor mu pak vyslovil poklonu, že to vypadá opravdu dobře…

„Líbací scénu", na níž je sprejer „ne náhodou" podobný Willnerovi, Haderer označil za mírumilovný, harmonický obrázek. „Sprejeři nebyli etablováni, opakovaně měli konflikty s exekutivou, ale i díky této linecké aktivitě jsou nyní vtaženi do establishmentu," řekl při prezentaci díla. „Je to svým způsobem poselství hippie," dodal.

Po „pravém Hadererovi" dostane přístavní galerie zakrátko ještě obrovskou nástěnnou malbu od mezinárodně uznávaného rakouského tvůrce streetartu a graffiti Nychose. Při provádění, které po přestávce začne 10. září, už by dílo mělo „viset"… (www.muralharbor.at)

Willi Hoffmann objel Rakousko skoro nonstop..Objeli Rakousko na kolech

Jako hrdinové byli o víkendu v St. Georgenu v Attergau vítáni všichni, kteří dokončili extrémní cyklistický "Race around Austria" (RAA), nonstop závod podél hranic republiky, tedy na trase 2200 kilometrů s převýšeními 30 000 metrů. Potřetí za sebou vyhrál Christoph Strasser ze Štýrska, tentokrát za tři dny, 12 hodin a 41 minut. Nejrychlejší ženou byla Italka Angela Perinová za 126:51:53 hodiny. Linecké OÖN zdůrazňují úspěch Hornorakušanů - Mario Bergmayr (37) ze Sipbachzellu byl pátý v čase 108:17:38 hodiny, Willi Hoffmann (41, na snímku), vedoucí obecního úřadu Prambachkirchen, sedmý za 110:25:46. Za prvních sedmdesát hodin si Hoffman dopřál jen 20 minut spánku, ale přiznává, že zbytek byl pro něho i pro desetičlenný doprovod včetně manželky a dvou dcer velmi těžký.

Trasa závodu RAA.„Šel jsem daleko za to, co by bylo rozumné, ale chtěl jsem bezpodmínečně dojet do cíle," řekl deníku OÖN v úterý v telefonátu z nemocnice, kde se podrobil operaci rozbitého „zadku". „Zatím co momentálně nechce kolo ani vidět, Mario Bergmayr už zase šlape – tráví cyklodovolenou v Zillertalu," dodává list. Nejlepší Hornorakušan začal s ultrazávody až loni, ale jinak je na kole většinu času – osm měsíců v roce dělá průvodce MTB na Mallorce. Při RAA spal dohromady asi půldruhé hodiny.

Uklízela důkladně

Sekretářka Böhmová před příliš umytou vitrinou.Trochu příliš důkladně uklízela „putzfrau" VIP prostor na stadionu SW Weiden v Horní Falci. V klubovně je také znak klubu, pečlivě schraňovaný v prosklené skříňce. Uklízečka ji svědomitě vycídila, bez šmouhů a „dočista", popisuje PNP. „Problém byl jen v tom, že na skle byly autogramy fotbalových velikánů jako Pepa Quardioly, Manuela Neurera a Jürgena Kloppa…"
Když klubová sekretářka Susanne Böhmová (na snímku) přespříliš očistěný klubový klenot spatřila, pomyslela si prý nejprve, že ji „trefí šlak". Vysvětluje si, že uklízečka zřejmě měla zato, že podpisy jsou čmáranicemi nějakých mladíků…

„SV Weiden se už obrátil na FC Bayern a jak řekl tiskový mluvčí klubu Stefan Nöhrl, je si skoro jistý, že podpisy Kloppa a Neuera získá znovu. Pochybuje ale, že by to klaplo i u kouče Manchesteru City Guardioly. Mnohem lepší nápad, jak znovu přijít k takovým autogramům, má šéf klubu Kurt Haas: Musíme se holt snažit, abychom v Německém poháru znovu nastoupili proti Dortmundu nebo Bayernu," píše PNP.

Hraniční nádraží mizí

Nádraží v Železné Rudě se mění.Jeden z monumentů železné opony je definitivně historií – česká hraniční železniční stanice Železná Ruda byla zčásti stržena a je přestavována, píše PNP. Markantní dřevěné zastřešení už je na jedné straně sneseno, silnice do Čech je proto z poloviny uzavřena. „Majitelem stanice je obec Železná Ruda," vysvětluje list. „V minulosti se vždy uvažovalo o využití bývalé celnice pro nekomerční účely, například pro zřízení muzea příhraničí, centra setkávání a informačního střediska pro celé železnorudské údolí, ale plány vždy ztroskotaly na nedostatku financí."

PNP pokračuje, že podle starosty Michala Šnebergra má být v budově po přestavbě umístěn obchod řetězce "FreeOneShop". Firma se sídlem v Plzni už provozuje různé prodejny podél hranice s Německem. Kromě toho má být v objektu restaurace. Horní patro zůstane v držení obce, která v něm chce zřídit byty. S provozovatelem prodejny prý bylo dohodnuto, že kulturní spolek "Über d' Grenz'" tady může dál pořádat své bavorsko-české neděle.

Okrádají pojišťovnu?

Všeobecná nemocenská pojišťovna Bavorska (AOK) požaduje další možnosti v boji proti podvodům ve zdravotnictví, píše PNP. Od roku 2004 odhalila podvody a falešná účtování v objemu více než 60 milionů eur. V mnoha případech ale proti kriminální činnosti nemůže efektivně vystoupit, kritizuje předseda správní rady Matthias Jena.

Označuje za naprosto neúnosné, že se podvádějící personál může přesouvat do jiné spolkové země, aniž by tamní pojišťovny mohly dostat informaci o závadné minulosti dotyčných. Politka musí podle Jeny zřídit centrální registr, ve kterém bude zaznamenáno, kdo podváděl. Bavorská ministryně zdravotnictví Melanie Humlová (CSU) k požadavku uvedla, že její resort bude zkoumat, zda je důvod ke generálním závěrům a uzavírání případné mezery v zákoně.

Pověřenec AOK Dominik Schirmer uvedl příklad lékaře, který si nejen od pacientů, ale i od jejich příbuzných, nechal předložit karty jejich pojištění, aby do nich zapisoval vyšetření a terapie, které vůbec neprovedl. Poskytovatelé pečovatelských služeb zase účtovali cestovné ke každému poskytnutému úkonu, i když je odvedli všechny při jedné návštěvě. Sanitární firma dodala méněhodnotné levné podložky k prevenci kožních onemocnění, ale pojišťovně naúčtovala cenu drahých produktů. „V průměru AOK zpracovává denně sedm podezřelých případů," uvádí PNP. Podvodníci přitom pracují stále profesionálněji.

Za humny začínají Slavnosti dřeva

Obec Neuschönau v okrese Freyung-Grafenau pořádá společně s českou partnerskou Modravou, národním parkem Bavorský les a Zážitkovou akademií provozující například Stezku do korun stronů od pátku do neděle bavorsko-české slavnosti dřeva. V centru obce uzavřeném na tři dny pro dopravu budou vyhrávat kapely, na radnici bude bavorsko-česká výstava na téma „Domov a les", na starém hřišti budou firmy prezentovat novinky ve zpracování dřeva. V národním parku připravili mnoho poučného pro děti, houbařskou procházku a v Domě Hanse Eisenmanna se návštěvníci seznámí s prací těžařů. Své umění práce s motorovými pilami předvede na stezce do korun, na hřišti a na náměstí v Neuschönau také pět řezbářů z Čech kolem Martina Kučery. Jejich nejlepší díla ocení bavorských ministr zemědělství Helmut Brunner v sobotu, kdy v 18 hodin pronese patronátní řeč.

Páteční program začne v 17 hodin, v 18 h promluví starosta Alfons Schinabeck, zahraje místní dechovka a od 20 h u radnice Fritz & Friends. V sobotu bude program slavností pokračovat od 9 hodin, v 19 h bude procházka z centra obce k centru národního parku na Luzném s prémiováním nejlepších řezbářských děl. V neděli po hudebním budíčku v 10 h bude slavnost pokračovat až do 21 hodin. Speciální program čeká děti.

Vídeň, město k žití

Vídeň je podle londýnského institutu Economist Intelligence Unit stejně jako loni těsně druhá za Melbourne v žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života. Třetí je kanadský Vancouver. Posuzováno bylo 140 měst.
„Důležitým kritériem byly veřejný pořádek a bezpečnost, tedy četnost kriminality a konfliktů, ale i subjektivní pocit obyvatel," píší OÖN. Kromě toho byly hodnoceny faktory jako zdravotní péče, životní prostředí, infrastruktura, kulturní a vzdělávací nabídka ve škále od „akceptovatelné" po „neúnosné".
Málo překvapivě je na poslední místě Damašek, před ním Tripolis a Lagos. Autoři podle svého vyjádření brali v úvahu jen města, v nichž lidé chtějí žít nebo je navštívit jako turisté. Afghánský Kábul nebo Bagdád v Iráku proto nebyly hodnoceny.
V Top Ten jsou tři australská města (ještě 5. Adelaide, 7. Perth) a tři kanadské metropole (hned za Vancouverem je čtvrté Toronto a Calgary je spolu s Adelaide na 5. místě). Osmý je novozélandský Auckland, deváté jsou Helsinky. Z německých měst je na tom nejlépe Hamburk (10.). Frankfurt je 20., Berlín 23.

Autor: Vladimír Majer

18.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 89 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič svozu odpadů - řidič sk. C vč. prof. průkazu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič svozu odpadů - řidič sk. C vč. prof. průkazu - vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení. Vhodné i pro OZP. Pracoviště Č. Krumlov. Řízení a údržba silničních mot. vozidel, speciálních vozidel - zajištění svozu komunálního a separovaného odpadu. Práce s hydraulickou rukou. Řidičské oprávnění sk. C+ profesní průkaz. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná (6:00 - 14:30h). Nástup dle dohody. Mzda od 89,20,-- Kč/h hrubého, mzda bude stanovena na základu praxe uchazeče - základní hrubá mzda + další složky mzdy (prémie, odměny, příplatky), 5. týdnů dovolené, podnikové stravování - stravenky. Kontakt: od 10:00 do 10:30h na tel. 602 428 018 p. Žlunková, e-mailem v případě zájmu zašlete životopis-motivační dopis, přiložte souhlas ve smyslu zák. č 101/2000Sb. o ochraně osobních údajů zlunkova@smck.cz, osobně Domoradice 1, 381 01 Č. Krumlov. Ověřeno 8.8.2018. Pracoviště: Služby města český krumlov s.r.o., 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Žlunková, +420 602 408 018.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pomocný dělník ve výrobě - vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení. Pracoviště Benešov nad Černou. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Nástup 15.7.2018. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: Martyn Ivan, tel.: 775 155 769, e-mail: martyn@barmeral.cz. Ověřeno 1.8.2018.. Pracoviště: Barmeral s.r.o. - benešov nad černou, 382 82 Benešov nad Černou. Informace: Ivan Martyn, +420 775 155 769.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Montážní dělníci - vzdělání základní. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou do 30.12.2019, prac. úvazek plný, nástup od 1.6.2018, prac. doba třísměnná. Mzda od 15.000,-- -18.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: manuální zručnost, samostatnost, odpovědnost. Zkušenosti s výrobním závodem výhodou. Zaměstnanecké výhody: zajištěné ubytování, příspěvek na dojíždění, bonusy. Kontakt: Kouba Martin, e-mail: m.kouba@uniworks.cz. Ověřeno 13.6.2018.. Pracoviště: ....uniworks cb s.r.o., Tovární, č.p. 170, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Martin Kouba, +420 800 330 330.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 17 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pokojská - vzdělání základní. Pracoviště HOTEL RESORT RELAX, Dolní Vltavice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba pružná. Nástup ihned. Mzda 17.000,-- - 20.000,-- Kč hrubého, 25 dní dovolené, možnost ubytování, strava, roční bonusy. Úklid hotelových pokojů a apartmánů, úklid společných prostor a toalet. Kontakt: 734 870 650 lng. Miroslav Magerstein, info@hoteIresortreIax.cz, osobně na adrese: HOTEL RESORT RELAX, Dolní Vltavice 44, 382 26 Horní Planá. Ověřeno 9.8.2018. Pracoviště: Edikt a.s. - hotel resort relax****, 382 26 Horní Planá. Informace: Miroslav Magerstein, +420 380 731 401,734 870 650.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Všechny chutě Tábora

Barbora Mátlová (vpravo) a Michala Pospíšilová s trenérem Miloslavem Navrátilem.

Veslařka Barbora Mátlová je juniorskou mistryní světa

Čumidlo, neznámé strašidlo z Javorníka

Jižní Čechy – Jihočeský spisovatel Hynek Klimek před nedávnem vydal další dětskou pohádkovou knihu. Pohádky divotvorné hory Javorník se zabývá opět nadpřirozenem.

Pochod krajem růže odstartoval.

Český Krumlov - Přes tři sta členů Českého klubu turistů (KČT) se sjelo do Č. Krumlova na 50. ročník Pochodu krajem pětilisté růže. 

Ztráta je zdrcující. Pomáhá lidský přístup okolí

Bohuslav Jäger bývalý vojenský psycholog, který prošel misemi v bývalé Jugoslávii. V roce 2002 v Kosovu zažil podobnou situaci, kterou nyní prožívají vojáci v Afgánistánu a jejich rodiny doma. Působil jako vojenský psycholog v týmu, který ztratil dva své muže. Poskytoval psychologickou podporu vojákům, kteří potřebovali těžké chvíle prožít, zpracovat a pokračovat dál ve své práci.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT