Tento pátek 17. a sobotu 18. srpna se zde totiž koná druhý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dobršská brána, který kombinuje tradiční, klasickou a soudobou hudbu mimo obvyklé metropole.

Podle zástupce pořadatelů Ivo Kramla budou letos jednotícím prvkem dřevěné dechové nástroje. „Ty uslyšíme v různých nástrojových kombinacích hrát volnou improvizaci, lidové písně, i kompozice přímo určené pro ty které konkrétní interprety,“ láká. Slyšet budu klarinety a saxofony všech ladění a velikostí, flétny, šalmaje, píšťaly. Zazní stará hudba, například skladatelky a mystičky Hildegardy z Bengenu žijící ve 12. století, ale i současná.

Vystoupení se konají v kostele Zvěstování Panny Marie, u kaple sv. Jana a Pavla nebo v areálu tvrze a zámku. „Tento program se bude uskutečňovat ve smyslu vládního Programu záchrany architektonického dědictví, s důrazem na autenticitu a nezaměnitelný kontext objektů zároveň s hledáním nového aktuálního využití areálu zámku a jejího okolí,“ vysvětluje Ivo Kraml. Návštěvníci se tedy prostřednictvím multiinstrumentálního festivalu seznámí s architektonickými památkami Dobrše.

Festival navíc znovuoživí tradiční kulturně-společenské obyčeje vesnice. Zpřístupněn bude například ještě objekt bývalého tradičního hostince v původní podobě.

Program festivalu

Pátek 17. srpna
- 15.30 h – brána do světa hudby
- 16 h – Phoenix Quartet
- 18 h – Clarinet Factory
- 20 h – Borbely-Dresch Quartet
- 21.30 h – Waclaw Zimpel & Klaus Kugel

Sobota 18. srpna
- 11 h – brána do světa hudby
- 12 h – Trio Romanovská Tichý Hrubý
- 14 h – Seshen & Michal Wroblewski
- 15 h – Karla Braunová Trio
- 16 h – Ramsch und Rosen
- 18 h – Hanousek Zlámal Quintet
- 20 h – Mats Eilertsen Turanga Quartet

Pozn. Fotodokumentace v galerii je z loňského prvního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dobršská brána.