Vyplněné přání

Sarah s tatínkem.Linec - Pan Mittermeier (75) z Ansfeldenu, nemocný rakovinou, má údajně jako poslední přání cigáro od Arnolda Schwarzeneggera. „Jedinou vášní, která mu ještě zůstává, je kouření oblíbených doutníků. Jako fanoušek Arnolda Schwarzeneggera ví, že také jeho milovaný hrdina je velkým milovníkem cigár, chtěl získat značku z repertoáru Terminátora," řekla jeho dcera Sarah, asistentka v lékárně, a umístila otcovo přání na internet s prosbou o pomoc je vyplnit. Sanozřejmě prý poté, kdy pacientovi lékaři neměli námitek.
„Každý, kdo se ocitne v podobné situaci, nebo už ji někdy prožil, ví, jak bezmocně se cítí ten, kdo vidí, jak člověk, kterého miluje, je stále slabší a slabší. Můj otec je pro mne hrdinou, lhostejno, ať je zdravý nebo nemocný, mladý nebo starý, zda je ještě na Zemi, nebo snad už v nebi," psala. Její příspěvek si do úterního večera „prokliklo" 96 745 lidí, a za tři dny bylo tatínkovo přání skoro splněno, sdělují OÖN.
Dočká se cigára od Schwarzeneggera?V úterý večer Sarah svou stránku doplnila sdělením, že se jí ozval telefonem pan Ralf Möller, prý jeden z nejlepších přátel Arnolda Schwarzeneggera, a přislíbil jí balíček, v němž jí pošle jak otcem toužená cigára z Terminátorovy sbírky, tak pár svých oblíbených exemplářů. Navíc si na sobotu smluvili další telefonát, v němž si její tatínek bude moci se ,Štýrským dubem´ osobně promluvit – budou prý společně s Möllerem v Kitzbühelu…
„Když jsem to otci vyřizovala, rozplakal se – nikdy v životě jsem ho neviděla tak dojatého," řekla Sarah v OÖN.

Za humny se začali ozbrojovat

V Mühlviertlu, severní části Horních Rakous přiléhající ČR, stoupl koncem minulého roku výrazně počet žádostí občanů o zbrojní průkazy, zaznamenal deník OÖN. Jen v okrese Urfahr – venkov o ně zažádalo 152 lidí, z toho v posledním kvartále 95, zatím co za celý rok 2014 jich bylo jen 48. Většina uvedla jako důvod žádosti vlastní ochranu.
V Pergu loni vystavili 118 průkazů, jen v posledním čtvrtletí 70 – předtím jen 13 – 18. V roce 2014 jich bylo v celém okrese vydáno jen 41.
Vyšší počet žádostí zaznamenali i v okrese Rohrbach, byť ne tak výrazný – během roku byly průměrně 3,2 za měsíc, v listopadu 15 a v prosinci 25. Celkově jich úřady vystavily za minulý rok 72, předloni 34.

Azyl chce 90 000 lidí

Počet žádostí o poskytnutí azylu v Rakousku se loni proti roku 2014 více než ztrojnásobil – na 90 000. Z toho žádalo 25 000 Afghánců a stejný počet Syřanů.
Úřady rozhodly o 36 227 žádostech. Pozitivně vyřídily 14 000 z nich, tedy 39 procent, což je podle OÖN relativně hodně. Dalších asi 60 000 zůstává otevřených. 2897 lidem byl azyl poskytnut z humanitárních důvodů, 2188 byl prodloužen pobyt z důvodu ochrany. Azyl dostalo 95 procent žádajících Syřanů, 45 procent Afghánců a 38 procent Rusů.
Stoupl ale také počet osob, které z důvodu nepřiznání azylu Rakousko opustily. Bylo jich 8365. Z toho 5087 lidí zemi odešlo dobrovolně, 3278 muselo být za hranice dopraveno nuceně. Negativní rozhodnutí o azylu ještě neznamená automaticky vypovězení, protože například s Marokem nebo Alžírskem Rakousko nemá uzavřeny příslušné dohody a odsun jejich občanů de facto není možný.

Pivo jako velvyslanec

Jedenáct pivovarů, 30 ubytovacích zařízení a tři pěstitelé chmele z Mühlviertlu se spojili, aby společně s obdobnými subjekty jižních Čech a Dolního Bavorska zvýšili svou mezinárodní známost jako BierWeltRegion, píše linecký Volksblatt. Pivo tak má být globálním velvyslancem Mühlviertlu, dodává list.
Podle Wernera Pürmayera z Mühlviertler Marken GmbH je jedním z cílů přilákat „ke kvalitním dovoleným" do Horních Rakous i návštěvníky mnichovského Oktoberfestu. Zdejší pivní kultura, nesená Biercommune ve Freistadtu, zemským pivovarem Hofstetten a klášterním pivovarem Schlägl, má natrvalo přitáhnout zahraniční návštěvníky. „A to přesto, že Bavoři a Češi jako partneři jsou se svými projekty teprve na začátku," uvádí list.
O úspěchu iniciativy je přesvědčen i zemský rada Michael Strugl, podle něhož jsou Horní Rakousy se svou enormní hustotou pivovarů klasickou zemí piva, uvedl Volksblatt. (www.bierweltregion.at)

Milují Müllera

Hvězda Bayernu Mnichov Thomas Müller (26) je nejoblíbenějším fotbalovým profíkem německých žen, zaznamenala PNP. V průzkumu agentury Forsa pro magazín Žena v zrcadle skončil druhý loňský vítěz Manuel Neuer (29), který obzvlášť bodoval mezi mladšími ženami. Následovali Mats Hummels (27), Bastian Schweinsteiger (31) a Philipp Lahm (32).

Tak by měly být označeny lady-zóny.Odmítli zóny pro ženy

Plánovací výbor řezenského zastupitelstva odmítl návrh městského radního Christiana Janeleho ze Strany křesťansko-sociálních občanů na zřízení speciálních „lady-zón" v městských autobusech, zaznamenala PNP. Janele podal návrh v listopadu, ještě před masovými sexuálními útoky běženců v Kolíně o silvestru. Sledoval tím preventivně zvýšení pocitu bezpečí žen a dívek před případným erotickým obtěžováním, uvádí list. Zdůvodnil to skutečností, že žadatelé o azyl přišli do Německa „se zcela jinou představou o ženách". Podobně navrhoval zřízení speciálních parkovišť pro ženy a jim vyhrazené taxi. Ta by měly řídit pouze ženy, přičemž za každého přepravovaného seniora, dítě nebo ženu by se mělo z ceny jízdného paušálně odečítat 2,50 eura. To by následně provozovateli dorovnalo město. Tím by se pro toto bezpečné cestování získalo víc žen a seniorů.