Další historka je z Vídně. Studenti zemědělské univerzity odcizili v noci na 27. duben původně 10 metrů vysokou májku vlastní školy připravenou v areálu univerzity a na nákupních vozících ji dopravili na koleje. Tam ji zkrátili na pět metrů a Univerzitní májka na cestě.rozhodli se odvézt ji tramvají Gerhardu Müllerovi, šéfovi jejich oblíbeného hostince Holunderstrauch. „Dokonce náš rektor to shledal šíleně zábavným," řekla mluvčí univerzity Michaela Klementová. Vysoce ctíme staré tradice, komentovala škola záběry z přepravy stromu na facebooku (foto vpravo).
Jak mluvčí Klementová řekla, první řidič transport odmítl, ale druhý jej naložil. Mluvčí dopravní společnosti Daniel Amann řekl, že si s ním o tom ještě promluví. „Vůbec to neshledáváme vtipným, je to nebezpečné a zakázané," prohlásil. I zkrácenou verzi májky nebylo lehké do vozu umístit, nakonec ji ale studenti dovezli linkou 41 k cíli. Teď stojí na zahrádce restaurace a pořád ještě sahá až do prvního patra, pokračuje list.

Domy podražily

Ceny rodinných domů v Rakousku loni výrazně stouply díky rostoucí poptávce a nizkým úrokům. Jak uvedl linecký Volksblatt, za průměrný dům musel kupec zaplatit o 5,7 procenta víc, v průměru 202 221 eur. Majitele změnilo 11 512 nemovitostí, o 14,7 procenta víc než v roce 2014. V Horních Rakousích narostl počet nových vlastníků dokonce o 18,8 procenta, na 2170. Celkově zaplatili 417 milionů eur. Ceny meziročně vzrostly o 6,7 procenta. Nejlevněji šlo pořídit domek v okrese Rohrbach – průměrně za 123 000 eur. V Linci to bylo 363 000, pořád ale daleko méně než třeba v Kitzbühelu (1,1 mil.), Innsbrucku (703 000) či Salcburku (půl milionu).

Slaví Den otců

Ve čtvrtek oslaví křesťané Nanevstoupení Páně. Od třicátých let je v Německu státním svátkem. „Ve světské oblasti se s tímto datem etablovalo slavení Dne otců," připomíná PNP. Letos je zvláštní v tom, že časově předchází Dnu matek, což bylo v posledních deseti letech jen dvakrát – 2008 a 2013.

List uvádí, že Den matek je tradičně druhou květnovou neděli. „Odkazuje na Američanku Annu Jarvisovou, která v květnu 1905 chtěla po smrti své matky dosáhnout toho, aby všechny matky byly poctěny a oslaveny ještě za života," vysvětluje list. „Zasadila se o to všemi silami a už 1909 slavilo Den matek 45 států USA. V roce 1914 přijal americký kongres rezoluci, která toto určení potvrzovala. Po první světové válce se zvyk rozšířil do Evropy, ale v Německu byl oficiálně přijat až 13. března 1923."
Protože se datum Dne otců řídí církevním kalendářem, různě se posouvá. Svátek Nanebevstoupení Páně je 39. dnem po velikonoční neděli, proto je Den otců vždy ve čtvrtek. Nejranější termín je 30. dubna, nejpozdnější 3. června.

Další sraz veteránů

K setkání přátel autoveteránů ve čtvrtek na závodišti ve Pfarrkirchenu v dolnobavorském okrese Rottal očekává místní veteránský klub na 1500 vozidel a tisíce příznivců. Začátek bude v 8 hodin. Jednou z atrakcí akce, která svým druhem patří k největším v jižním Německu, bude traktor poháněný 3000koňovým motorem Wolperting o obsahu 37 litrů.

Ubylo běženců

V dubnu bylo v Bavorsku zaregistrováno 5555 nově příchozích žadatelů o azyl. Započítáni jsou uprchlíci zadržení na rakouské hranici i tzv. přímí příchozí, kteří se úřadům sami ohlásili. „Od uzavření hranic v jižní Evropě počet běženců kontinuálně klesá – v lednu jich bylo 75 000, v únoru 41 600, v březnu 6600," píše PNP.