Podle Kuratoria pro dopravní bezpečnost je denně za jízdy autem v Rakousku vedeno kolem 900 000 telefonátů bez hands free. Potrestán je tedy jen jeden z 2500 hříšníků, uvádějí OÖN. Experti tvrdí, že kdo řídí s mobilem na uchu, reaguje podobně špatně jako při 0,8 promile alkoholu.

Autem do práce

Víc než polovina Rakušanů dojíždí do práce autem, a to i když měsíční náklady průměrně 140 eur jsou výrazně vyšší než cesty hromadnou dopravou – 42 eura, píše deník OÖN. U osobních vozidel je ceněna zejména flexibilita, úspora času a pohodlí. Ukázala to studie institutu IMAS.
Pracoviště leží průměrně 17 kilometrů od bydliště zaměstnance. U 57 procent dotazovaných není tato vzdálenost větší než 10 km. Přesto jezdí na kole jen osm procent a pěšky chodí sedm procent lidí. Autobus nebo tramvaj užívá 19 procent, vlastní auto 58 procent. Z těch, kteří na auto rezignují, tak činí buď kvůli nákladům (54 % cestujících „hromadkou") nebo protože nemají auto. 26 % říká, že jejich motivací je ochrana životního prostředí. U chodců je kromě šetření peněz (36 %) prý rozhodující snaha se hýbat.

Odložené trhy

Tradiční zahájení ježíškovského trhu na vídeňském Radničním náměstí bylo na poslední chvíli odřeknuto kvůli teroristickému útoku v Pařízi. Řada televizních stanic změnila sobotní večerní program – rakouská ORF například zrušila pořad s komikem Otto Waalkem. Všechny státní budovy v Bavorsku vyvěsily černé vlajky.

Smombie Slovem roku

Nakladatelství Langenscheidt vyhlásilo slovem roku německé mládeže „Smombie". Jde o složeninu pojmů smartphone a zombie, která popisuje toho, kdo ze svého okolí nic nevnímá, protože se upírá jen ke svému smartphonu, píše PNP. Dodává, že v online hlasování vyhrál pojem "merkeln", což v odkazu na postoj kancléřky Angely Merkelové k problému běženců znamená tolik jako nicnedělání, nepřijímání žádných rozhodnutí, nevyjadřování se k ničemu. Z deseti nejčastěji „odklikaných" slov ale porota nakonec vybrala smombie.
Volila z těchto novotvarů: merkeln, rumoxidieren (uvolnit se, orazit si), Earthporn (pěkná krajina), Smombie, bambus (cool), Tinderella (žena intenzivně využívající datingové platformy), Discopumper (kdo trénuje jen proto, aby dobře vypadal na diskotéce), Swaggetarier (kdo je vegetariánem jen z důvodu image), Augentinnitus (nepříjemný pocit obklopení samými hloupými lidmi) a shippen (navazování vztahu).

Stát odškodí pomocníky

Kdo pomáhá běžencům ve své pracovní době a šéf ho k tomu uvolnil, může žádat o odškodnění výpadku výdělku stát, uvedlo bavorské ministerstvo sociálních věcí. Žádosti je třeba zasílat na regionální vlády. Náhrada bude poskytována až do nejvyššího tarifu ve veřejných službách.