Mezi nákladní auta, která přes Planou vozí zeminu ze stavby dálnice, se v tichosti vmísily i vozy s bahnem z Jordánu. Od pondělí ho ukládají na skládku v Hůrce.

Radnice o tom dopředu nevěděla a občané si sedmi aut v záplavě dalších ani nevšimli. Daniela Cardová, Planá nad Lužnicí „Provoz je stejný. Vůbec mi nepřišlo, že by městem jezdilo víc aut," potvrzuje Daniela Cardová z Plané. "Nevím, jestli se vozí bahno z Jordánu, ale že se vozí z dálnice, to jsme všichni bezpečně poznali. Já bydlím kousek za masnou a často vidíme bahno na silnici. Kdyby tady měli jezdit ještě další tatry s bahnem, tak mi to bude asi vadit. Učím  tady v základní škole a při každým průjezdu nákladního auta nám drnčí okna.Až bude dálnice, tak si tady všichni oddychneme," dodává za občany také Bohuslav Hora

Starosta Jiří Šimánek dodal, že ale stačilo zvednout telefon. „Mohli říct začínáme a bylo by. Denně sledovat web Tábora nemohu."
Jenže ani jeho kolega z Tábora Jiř Fišer nevěděl o moc víc. „Nikdy jsme se netajili tím, že třetina sedimentu půjde na Hůrku a že v určité době dojde k souběhu ukládání v Pohnánci a v Plané. Věděl jsem, že v Pohnánci již teď pomalu končí a že se začne jezdit do Hůrky v Plané. Ovšem netušil jsem, který to bude den," říká Fišer s tím, že do Plané posílá omluvu.

Do Hůrky nyní jezdí sedm aut denně, která se několikrát otočí, aby za den přepravila zhruba 800 tun bahna. „Předpoklad je, že do Hůrky půjde 70 tisíc kubíků, což je zhruba sto tisíc tun," říká za zhotovitele Josef Kubík.
Neznamená to však, že by Planá rezignovala na svůj nesouhlas s ukládáním. „Čekáme na rozhodnutí správního soudu. Nesouhlasíme s navýšením limitních hodnot (pro látky v sedimentu), které povolil kraj. Chceme řízení vrátit zpátky," dodal místostarosta a předseda Sdružení za zdravou Planou Jiří Rangl.

Skládkování bahna: Bahna v Jordánu: 260 000 m3
Po třetinách se uloží na skládky: Pohnánec, Hůrka Planá n/L.
Týn nad Lužnicí.
V Pohnánci již 30 000 m3
V Hůrce zatím 2000 m3