V nepříliš podařené podívané, která se dostala do kin rok přes sametovou revolucí, je dobře vidět typická fasáda, příjezdový most i okolní hospodářské budovy. V jeden moment hlavní hrdinka, princezna Julie, utíká před přáním otce po žebříku z okna zámku. Lze předpokládat, že nešlo o herečku Lucii Tomkovou, ale o její dublérku.

Jižní Čechy mají v tomto dětském filmu i další otisk. Scény s cirkusem, kde princezna najde svého milého, vznikly na louce v obci Hroby u Radenína na Táborsku. Pamětníkem je někdejší radenínský starosta Jan Petrů.

„V pohádce jsou dobře vidět hrobský kostel a zámek. Zámek byl tehdy vojenským objektem. Filmaři zavítali i do blízké samoty Sedlečko a také do obilí pod Radenínem, kde princezna jezdila na koni," vzpomíná Jan Petrů.

Nanebevzetí Panny Marie (na horizontu) byl doložen r. 1358. V r. 1987 „hrál“v pohádce. Cirkus Berousek se usadil na louce v blízkosti obce. V ději má důležitý význam cirkus. Na natáčení přijel renomovaný ansámbl Berousek, který postavil šapitó 
a maringotky na louce vedle areálu tehdejšího JZD Hroby. Dnes se tam nachází bioplynová stanice.

„Když cirkus přijížděl, v Nuzbelích na obecní budově maringotka urazila okap. Ani jsme to po nich nechtěli zaplatit, byli jsme na ně hodní. Byli jsme rádi, že se tu něco děje. Rachot tady byl. To nebyl pohyb pěti lidí, ale celého štábu," směje se Jan Petrů.

Zázemí si filmaři vytvořili 
v hospodě U Židů v blízké vsi Kozmice. Tehdy tam pracovala Anna Židová. „Měli u nás na sále šatnu. Pamatuji si věšáky s kostýmy. Hospoda už nyní nefunguje. Herci do ní tenkrát nechodili. Oblékli se
a jeli natáčet. Prakticky jsme 
s nimi nepřišli do styku," vypráví Anna Židová, která pohádku nikdy neviděla.

Vyslance hrál zakrátko devadesátiletý Karel Hlušička, který v jižních Čechách chalupaří. „Už je to hodně let. Vím, že jedeme na zámek a vezeme obraz prince."

Oldřich Vlach a Taťána Fischerová jako královská dvojice. Herečce bylo tehdy čtyřicet let.V roli královny se objevila Taťána Fischerová, loňská kandidátka na prezidentku. „Moje paměť už moc nedrží místa, kde jsme točili. Samozřejmě si ale pamatuji Červenou Lhotu a pak na exteriéry v přírodě, ale nevím přesně, kde to bylo. Bylo to dost namáhavé natáčení, protože jsme neměli tenkrát k dispozici žádné karavany na odpočinek. Věčně jsme čekali na natáčení někde v hospodě nebo na mezi. Měli jsme alespoň vůz, kde nám vařili kávu. Vím, že jihočeská krajina byla krásná," řekla. 

Na půvabný zámek se filmaři dnes už nehrnou

V minulosti byl zámeček oblíbenou destinací filmařů, natočilo se tady hned několik filmů, na které se diváci rádi podívají i dnes. Podle kastelána Červené Lhoty Tomáše Horyny, který je na zámku jedenáct let, je ale tento čas nenávratně pryč. Za tu dobu se v interiérech nenatočil jediný film.

„V případě Červené Lhoty se nejedná o pouhou kulisu, není totiž neutrální a český divák ví, co je to za objekt. Jakmile ji filmaři někde použijí, není to bez určité nálepky," řekl. Když diváci poprvé viděli v 70. letech pohádku Zlatovláska, prý se podivovali, kde se točila.

Památka má romantickou polohu na skalním ostrůvku na rybníku.  Je přístupná po kamenném mostku. Pohádka toho využila.„Padaly otázky, kde to je. Spousta lidí se sem pak jela podívat," dodává kastelán s tím, že Zlatovláska a další filmy z konce šedesátých a počátku sedmdesátých let v podstatě zakládaly popularitu památky.

Nyní se ale filmaři nehrnou. „Oslovujeme je, lákáme na obhlídky. Někteří si tady 
i byli něco nafotit a divili se, proč už se tu tolik netočí. A nakonec se ani sami neozvali," pokrčil rameny kastelán.

Jedním z důvodů kromě notoricky známého exteriéru Červené Lhoty může být podle Tomáše Horyny i to, že se
v dnešní době upouští od velké propagace tuzemských památek, jak tomu bylo v minulosti. „Odpadlo takové to národní hledisko, kdy se točilo na českých hradech a zámcích a ve velkém se používaly i předměty z jejich mobiliáře, aby to bylo co nejvíc autentické."

Dříve se také v převážné míře natáčelo ze stativů, nebo jen s minimálním pojezdem kamery. „Technicky už to dnes proto nevyhovuje. Naše prostory jsou zcela jiné, než v době, kdy se tu natáčely slavné pohádky," pokračuje. Dodal, že pro štáb je jednodušší nechat si celou scénu postavit
v ateliéru.

Taková Zlatovláska podle slov kastelána zachycuje jiné interiéry, než jaké mohou návštěvníci vidět dnes. „Zámek se změnil, zvenku je samozřejmě stále stejný," upozornil.

Od roku 2004 zde postupně vznikly nové expozice, pokoje se zařizovaly za provozu  a návštěvníci si tak dnes mohou prohlédnout interiéry plně vybavené na rozdíl  od původně strohého zařízení. „Je to tak, jako by zámecký pán své komnaty právě opustil," láká Tomáš Horyna.

Co se na známé památce natáčelo• Křížová trojka (režie Václav Gajer, 1948)
• Martin a červené sklíčko (režie Milan Vošmik, 1966)
• Svatby pana Voka (režie Karel Steklý, 1970)
• Zlatovláska (režie Vlasta Janečková, 1973)
• Princezna na hrášku (režie Boris Rycarev, 1976, SSSR)
• Pan Vok odchází (režie Karel Steklý, 1979)
• Muzika pro dva (režie Zdeněk Míka, 1979)
• O štěstí a kráse (režie Libuše Koutná, 1986)
• Pan Tau (režie Jindřich Polák, 1988)
• Nemocnice na kraji města (seriál, režie Viktor Polesný, 2008)