Letní Tábor v Borovanech Balloon club navštívily ve čtvrtek 13. srpna ředitelka českobudějovické hygieny Květoslava Kotrbová a hygieničky Marie Nosková a Romana Fürstová. Táborové zařízení nad Borovanským mlýnem absolvovalo jejich důkladnou kontrolu bez poskvrnky.

Jak přiblížila ředitelka odboru dětí a mladistvých z krajské hygieny Marie Nosková, letos během 124 namátkových kontrol udělily sedm pokut. „V pěti případech šlo o nedostatky ve zdravotní dokumentaci a ve dvou o nevhodné skladování potravin,“ upřesnila, že v součtu jde o sumu 13 tisíc korun.

Dva zavřené tábory

V jižních Čechách zatím hygieničky nezaznamenaly žádnou epidemii ani průjmové onemocnění. „Dva tábory na Táborsku jsme musely uzavřít kvůli výskytu onemocnění covid-19, šlo o hokejový tábor v Bojbukách, kde se vyskytovalo nakažené dítě z Neratovic a tábor Na Baronu - Paprsek u Veselí nad Lužnicí, kde byl nemocný vedoucí z Prahy,“ přiblížila Marie Nosková.

Rádi se vracejí

V borovanském areálu v současnosti finišuje už třetí turnus táborníků. Jak zmínila táborová zdravotnice Petra Mžourková pětapadesát dětí z 68 už se účastní poněkolikáté, dohlíží na ně 17 dospělých. „Samozřejmě nám osazenstvo každoročně přibývá, protože bereme nové děti od sedmi let,“ zmínila s tím, že si děti prostředí i kolektiv oblíbí a rádi se vracejí.

Na stejném místě je již popáté Isabela Horáková. „Jezdím sem každý rok, protože sem jezdila už ségra a moc se mi tu líbí. Užíváme si tu vždycky olympiády a další táborové hry,“ popsala jedenáctiletá dívka z Prahy. Z oddílu nejmladších ještěrek je devítiletá Viola Jirásková. „Hráli jsme takovou kurýrskou hru, ta byla nejlepší. Každý oddíl má svoje téma, to je na tom super,“ zhodnotila.

Letos musí navíc děti, vedoucí i kuchařky dodržovat zvýšená hygienická pravidla. Jak uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová, kromě zdravotní dokumentace se záznamy o očkování se dokládá i potvrzení o bezinfekčnosti. Kvůli pandemii koronaviru se táborníci nesmí ani podílet na přípravě pokrmů. „Mohou uklízet, ale ne společné prostory, jen své stany,“ dodala Kotrbová.

Děti se snaží separovat

Děti si musí před každým jídlem umýt ruce mýdlem a posléze použít dezinfekci, na aplikaci dohlíží jednotliví vedoucí. Jak naznačil hlavní vedoucí Milan Mžourek, na rámec opatření se snaží také děti různých věkových skupin separovat. „Každý oddíl ze šesti má svůj stůl, ve většině času se snažíme oddělovat i tři věkové kategorie, které se setkávají daleko méně, než bývá zvykem,“ popsal hlavní vedoucí s tím, že navíc jsou uprostřed lesa mimo civilizaci.

Turnus přechodným obyvatelům z Prahy a Středočeského kraje končí už v sobotu. „Za celou dobu nám pršelo dvakrát. Nikdo však vážně nemarodil, několik dětí škrábalo v krku, ale neměly teplotu. Měli jsme jeden úraz, kdy si jedna dívka roztrhla ušní boltec náušnicí, nyní už má dokonce vyndané stehy,“ shrnula zdravotnice.

Žádné závady

Kontrolou si ve čtvrtek dopoledne prošly ubikace dětí, ošetřovna, sociální zařízení i táborová kuchyně. „Dopadlo to velmi dobře a neshledaly jsme žádné nedostatky,“ zhodnotila návštěvu hygienička Marie Nosková.